Trwa ładowanie...

Atakują w nocy. Łatwo pomylić z niewydolnością żylną

 Katarzyna Prus
13.10.2023 21:06
O czym mogą świadczyć skurcze łydek?
O czym mogą świadczyć skurcze łydek? (Getty Images)

Skurcze łydek, zwłaszcza jeśli atakują w nocy i towarzyszą im inne objawy, mogą poważnie zaniepokoić. Symptomy mogą dotyczyć m.in. niewydolności żylnej, ale nie zawsze. Lekarz wyjaśnia, o czym świadczą takie symptomy i czy jest się czego bać.

spis treści

1. Skurcze łydek zwiastują żylaki?

Powtarzające się ataki skurczów łydek w nocy mogą mieć wiele przyczyn. Jeśli jednak towarzyszą im inne objawy, np. drętwienie palców - mogą dać do myślenia i wzbudzić obawy o niewydolność żylną.

Czy to faktycznie początek żylaków? Na ten problem zwrócił uwagę na Instagramie flebolog dr hab. n. med. Łukasz Paluch.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

- Czy w nocy masz ataki skurczów łydek? Czy masz drętwienie palców i uczucie jakby twoje nogi nie należały do ciebie? Czy jest to początek żylaków? Te objawy są niecharakterystyczne dla niewydolności żylnej i często są z nią mylone - wyjaśnia w krótkim nagraniu flebolog.

O czym w takim razie mogą świadczyć takie nocne skurcze?

- Dużo częściej wynikają z zaburzeń elektrolitowych, odwodnienia czy zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie - tłumaczy lekarz.

2. Tych objawów nie lekceważ

Wpływ na powstawanie żylaków mają nie tylko predyspozycje genetyczne, ale też tryb życia, związany m.in. z siedzącą lub stojącą pracą, nadużywaniem alkoholu i paleniem papierosów, małą aktywnością ruchową. Także nadwaga i otyłość mogą być czynnikami ryzyka.

Żyły mogą także osłabiać:

  • częste, gorące kąpiele,
  • nadużywanie sauny,
  • złe nawyki żywieniowe,
  • przebyte zapalenie żył głębokich,
  • zakrzepica żylna,
  • ciąża i poród,
  • przebyta kuracja hormonalna.

Żylakom często towarzyszy:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • ból,
  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • mrowienie.

- W takiej sytuacji należy koniecznie udać się do lekarza flebologa, który przeprowadzi badanie USG żył Doppler i wprowadzi odpowiednią metodę leczenia. Z wizytą tym bardziej nie można czekać, w przypadku gdy zauważymy: przebarwienia, owrzodzenia, egzemy czy stwardnienia tłuszczowe - zwracał już wcześniej uwagę dr Paluch.

Zaznaczył, że takie objawy wskazują na zaawansowaną niewydolność żylną.

W miarę postępu zmian przy żylakach kończyn dolnych pojawia się ból nasilający się w ciągu dnia, a czasami także tzw. chromanie żylne, czyli ból występujący podczas chodzenia, który świadczy o niedrożności żył głębokich.

W późniejszej fazie pojawiają się widoczne zmiany żylne. Najpierw drobne, tzw. pajączki, a z czasem żylaki mogą przybierać układ szerokich i poskręcanych naczyń.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze