Bezpieczne dawkowanie leków przeciwbólowych
Odpowiednie dawkowanie leków przeciwbólowych jest bardzo ważne, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Część z nich może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego każdy powinien zachować należytą ostrożność. Podpowiadamy, jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe.
Dawkowanie leków przeciwbólowych
Rekomendowana dawka leków przeciwbólowych jest ściśle określona przez producenta. Informacje na ten temat można znaleźć w ulotce, która jest zawsze dołączona do opakowania. Dostosowanie się do zaleceń nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, ale także wpływa na skuteczność danego leku. Dawka dobowa nie może być samodzielnie modyfikowana. Gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania środków przeciwbólowych, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Jednym z najchętniej wybieranych leków przeciwbólowych jest Ketonal Active bez recepty. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego substancją czynną jest ketoprofen. Ketonal ma postać kapsułek, które są łatwe do połknięcia.
Jeżeli chodzi o Ketonal, dawka śmiertelna jest wysoka. Nie można jednak jej przekraczać ze względu na możliwe działania niepożądane. Żadne leki nie są wolne od skutków ubocznych. Mimo to opinie o Ketonalu są w większości pozytywne.
Dawkowanie Ketonalu przedstawia się następująco:
- 1 kapsułka (50 mg ketoprofenu),
- 1 raz na 8 godzin,
- maksymalnie przez 5 dni.
Ketonal Active, zgodnie z załączonymi w ulotce wskazaniami, stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy.
Co robić, gdy rekomendowana dawka zostanie przekroczona?
Przyjęcie wyższej dawki niż rekomendowana może przyczynić się do wystąpienia objawów przedawkowania. W przypadku Ketonalu bez recepty są to:
- senność,
- nudności i wymioty,
- ból brzucha,
- smoliste stolce,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- zaburzenia świadomości.
W takiej sytuacji konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem.
Jak długo można stosować leki przeciwbólowe?
Leki przeciwbólowe bez recepty służą jedynie do krótkotrwałego stosowania. Należy przyjmować je tylko w momencie wystąpienia dolegliwości bólowych. Jeżeli ból nie ustępuje, można kontynuować terapię maksymalnie przez 5 dni. Po tym czasie konieczne jest odstawienie leku i konsultacja lekarska.
Kto powinien zachować szczególną ostrożność?
Wśród przeciwwskazań do stosowania leków przeciwbólowych można wymienić:
- ciążę i okres karmienia piersią,
- stosowanie innych leków przeciwbólowych,
- stosowanie niektórych leków niezbędnych w leczeniu chorób przewlekłych (np. metotreksatu),
- niektóre choroby przewlekłe,
- niewydolność narządów,
- uczulenie na składniki leku,
- choroby przewody pokarmowego.
Niektóre leki przeciwbólowe nie mogą być stosowane u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
O czym pamiętać przy stosowaniu leków przeciwbólowych?
Trzeba pamiętać, że nie można łączyć ze sobą kilku środków przeciwbólowych. Takie działanie nie wpłynie na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Może natomiast przyczynić się do wystąpienia objawów niepożądanych. Zabronione jest również spożywanie alkoholu.
Warto także pamiętać, aby leki bólowe przyjmować razem z posiłkiem. Zalecane jest popijanie kapsułek dużą ilością wody (może to być ewentualnie mleko). Dzięki temu zostanie zmniejszone ryzyko podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego.
Kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza?
Wizyta u lekarza jest potrzebna w kilku przypadkach. Niezwłocznie po pomoc trzeba zgłosić się, gdy wystąpią objawy niepożądane leku przeciwbólowego lub gdy dojdzie do jego przedawkowania. Konsultacja jest konieczna, gdy dolegliwości bólowe nie ustępują po kilku dniach lub nasilają się.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde/ Ketonal Sprint, 25 mg/50 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce. Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Ketonal Sprint: 1 saszetka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (40 mg)/1 saszetka zawiera 50 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (80 mg). Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Ketonal Sprint: Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat w krótkotrwałym objawowym leczeniu ostrego bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, tj.: ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie, ból spowodowany lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria. Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.