Trwa ładowanie...

Dlaczego równoległe leczenie partnera w przypadku infekcji intymnych jest tak ważne?

Avatar placeholder
Halina Basek 18.06.2020 08:50
Dlaczego równoległe leczenie partnera w przypadku infekcji intymnych jest tak ważne?
Dlaczego równoległe leczenie partnera w przypadku infekcji intymnych jest tak ważne?

Infekcje intymne dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć zdecydowanie częściej to panie muszą zmagać się z dokuczliwymi objawami zakażenia. Szczególnie narażone są osoby często zmieniające swoich partnerów seksualnych i nie stosujące zabezpieczenia w formie prezerwatyw. Ryzyko zakażenia zwiększa się w czasie zmian hormonalnych lub osłabienia odporności organizmu. Jak powinno wyglądać leczenie infekcji intymnych i czy leczenie partnera jest rzeczywiście konieczne?

Partnerem treści jest producent leku Gynoxin®

1. Objawy infekcji intymnych u kobiet i mężczyzn

Infekcje intymne dotykają nawet 75 procent kobiet. W większości przypadków odczuwają one świąd i pieczenie miejsc intymnych, a także ból w czasie stosunku seksualnego. Może pojawić się parcie na pęcherz, upławy oraz zaczerwienienie i podrażnienie okolic pochwy.

Mężczyźni również mogą mieć infekcję intymną, choć najczęściej nie odczuwają żadnych objawów. Czasami zdarza się, że na genitaliach oraz napletku uwidaczniają się naloty. Może pojawić się zaczerwienienie, świąd lub opuchlizna w okolicy żołądzi prącia i napletka. Możliwy jest też ból pojawiający się podczas ejakulacji, nadwrażliwość okolic intymnych albo dyskomfort w czasie oddawania moczu.

2. Nawracające infekcje intymne

W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości związane z infekcją intymną u mężczyzn są nieodczuwalne bądź znikome, więc nie czują oni potrzeby leczenia. W ten sposób są nosicielami drobnoustrojów chorobotwórczych, stwarzając zagrożenie dla swoich partnerek. Kobieta, która wyleczy u siebie infekcję intymną i podejmie stosunek płciowy z mężczyzną, który nie podjął terapii, ponownie naraża się na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Tworzy się błędne koło zakażenia. Właśnie dlatego tak ważne jest równoległe leczenie mężczyzny w przypadku infekcji intymnych.

Jeśli kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy i rozpoczyna leczenie, koniecznie powinna powiadomić o tym swojego partnera. Nie ze względu na to, że w czasie kuracji najlepiej jest powstrzymać się od stosunków płciowych, ale po to, by mężczyzna również poddał się terapii.

3. Infekcje intymne – kuracja dla dwojga

Najważniejsze jest to, by nie lekceważyć infekcji intymnych i jak najszybciej poddać się leczeniu. Najlepiej wspólnie z partnerem udać się do specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań i wdroży najlepsze w danej sytuacji leki.

Kobietom zazwyczaj nie wystarczają leki doustne, by skutecznie wyleczyć infekcję intymną. Najczęściej muszą one stosować kapsułki lub globulki dopochwowe, a czasami również kremy działające miejscowo.

Kuracja z reguły trwa od kilku do nawet kilkunastu dni, choć aktualnie w aptece można też kupić leki wymagające krótszego stosowania (w przypadku infekcji grzybiczych lub mieszanych dostępne są bez recepty: Gynoxin® UNO1 – terapia w 1 kapsułce dopochwowej, Gynoxin® OPTIMA2 – 3-dniowa terapia, Gynoxin® krem dopochwowy3 – 3-dniowa lub 6-dniowa terapia dla kobiet. Krem, w razie potrzeby może być zastosowany również przez mężczyzn).

Po zakończonym leczeniu warto jeszcze przez pewien czas stosować probiotyczne preparaty dopochwowe, które pomogą w odbudowaniu naturalnego środowiska pochwy.

Mężczyzna, mimo że nie odczuwa żadnych objawów chorobowych, powinien stosować krem o działaniu miejscowym, lub przyjmować lek doustny, przepisany przez lekarza. Zwykle jest to jedna dawka leku w postaci tabletki, którego działanie utrzymuje się przez kilka kolejnych dni.

Nawet jeśli objawy ustąpią, kurację należy przeprowadzić do końca i najlepiej powstrzymać się w jej trakcie od stosunków płciowych lub pamiętać o zabezpieczeniu się przy pomocy prezerwatyw. Tylko pełna terapia obojga parterów pomoże zapobiec nawrotom infekcji.

Partnerem treści jest producent leku Gynoxin®

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1. Produkt leczniczy Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 600 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Wskazanie: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

2.Nazwa produktu leczniczego: Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Postać farmaceutyczna: Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

3.Produkt leczniczy Gynoxin, 20 mg/g (2%), krem dopochwowy. 100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Wskazanie: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. Gynoxin przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

GYN/2020-05/63

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze