Bieganie i inne sporty – sprawdź, ile spalisz kalorii

Uprawianie różnych sportów niesie ze sobą liczne korzyści dla zdrowia. Jest to najlepszy sposób na wymodelowanie sylwetki i poprawę samopoczucia. Intensywny wysiłek fizyczny to także silne spalanie kalorii. Przy niektórych formach aktywności spalimy ich więcej, przy innych mniej. Poniżej prezentujemy dane dotyczące spalania kalorii z uwzględnieniem różnych rodzajów sportu.

Spalanie kalorii – podstawowe uwarunkowania

To, czy w czasie treningu spalimy 300, 400 czy nawet 1000 kalorii zależy od szeregu różnych czynników, wśród których najważniejsze to:

Wysiłek fizyczny a endorfiny

  • długość treningu - wiele osób nie trenuje wystarczająco długo, by móc osiągnąć zadowalające efekty. Ma to związek z tym, że organizm w różny sposób gospodaruje ilością paliwa, które otrzymuje. Wysiłek, który jest kontynuowany pomimo odczuwanego zmęczenia sprawia, że trening jest bardziej efektywny.
  • tempo - wykonywanie codziennie tego samego treningu w tym samym tempie sprawia, że organizm po pewnym czasie zaczyna przyzwyczajać się do pewnym bodźców, przez co nie budujemy kondycji na odpowiedni poziomie, a ilość spalanych kalorii w czasie wysiłku spada.
  • płeć - mężczyźni spalają więcej kalorii niż kobiety i to z dwóch powodów. Jednym z nich jest waga. Zazwyczaj mężczyźni ważą znacznie więcej niż kobiety, a większa waga to również lepsze i szybsze spalanie. Ponadto mężczyzna, nawet jeśli waży tyle samo co kobieta, jest zazwyczaj bardziej umięśniony, a energia jest szybciej tracona przez mięśnie niż przez tłuszcz.
  • częstotliwość - nikt nie mówi, że nie można wykonywać ćwiczeń więcej niż raz czy dwa razy w tygodniu. Żeby móc zachować bezpieczeństwo w czasie treningu warto jednak jego intensywność zwiększać stopniowo, czyli jednorazowo maksymalnie o 10%.

Więcej kalorii spalimy również wtedy, gdy  trening będziemy wykonywać z obciążeniem, a także kiedy pokusimy się o wykonywanie ćwiczeń cardio,  gdyż przyspieszają one metabolizm i zwiększają wytrzymałość.

Ile spalimy kalorii w trakcie różnych aktywności? Poniżej prezentujemy krótki przegląd w tym temacie. Zaprezentowane wyniki są prawdziwe przy założeniu, że trening trwa godzinę i jest wykonywany przez osoby ważące 65 lub 75 kg.

Jazda na rowerze

Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej

To dyscyplina łącząca w sobie cechy baletu i fitnessu. Doskonale wpływa na mięśnie kręgosłupa i postawę ciała. Co więcej, bootie balet doskonale rozciąga...

To dobry sposób na zdrowe odchudzanie. Aktywność nóg w połączeniu z wdychanym powietrzem sprawia, że lepiej funkcjonuje układ mięśniowy, oddechowy i krwionośny, a ciało wysmukla się (zwłaszcza uda i łydki). Ponadto jazda rowerem koi nerwy i wycisza wewnętrznie.

aktywność/tempo ilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg 75 kg
jazda na rowerze/10 km/h 227 262
jazda na rowerze/11-15 km/h 260 300
jazda na rowerze/19-22 km/h 520 600

Bieganie

Gdy tylko robi się ciepło, w parkach, lasach i na chodnikach można spotkać biegaczy. Bieganie stanowi wspaniałe wsparcie treningu siłowego ukierunkowanego na rozwój mięśni danej partii ciała. W czasie joggingu wzmocnieniu ulegają mięśnie brzucha, ramion, nóg, pośladków. Przeciętnie biegacz w trakcie godziny biegu jest w stanie spalić 400-700 kcal. Jeśli trasa biegnie po wzniesieniach ilość spalanych kalorii również wzrasta.

aktywność/tempo ilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg 75 kg
bieg/6,5 km/h 390 450
bieg/8 km/h 539 622
bieg/10 km/h 682 787

Fitness/trening

Zainteresowanie fitnessem w Polsce ciągle rośnie. Obecnie w klubach fitness mamy możliwość wyboru pomiędzy kilkudziesięcioma formami treningu. W zależności od rodzaju podejmowanych ćwiczeń, fitness można zużyć różną ilość energii. Poniższa tabela przedstawia ilość traconych kalorii w czasie uprawiania aerobicu.

aktywność/tempo ilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg 75 kg
aerobic/spokojne 338 390
aerobic/umiarkowane 390 450
aerobic/intensywne 474 547

Innym rodzajem treningu, z którego wynikają liczne korzyści dla zdrowia oraz sylwetki, są ćwiczenia wykonywane na siłowni. W ich trakcie możesz popracować nad wybranymi partiami ciała i dzięki temu skutecznie je wymodelować. Podczas ćwiczeń siłowych poprawia się elastyczność ścięgien i mięśni, co stanowi lepszą ochronę przed kontuzjami. Ponadto taki trening z obciążeniem przeciwdziała osteoporozie, zwiększa wydolność organizmu i poprawia metabolizm.

aktywność/tempo ilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg 75 kg
siłownia/niska intensywność 227 262
siłownia/średnia intensywność 445 525
siłownia/wysoka intensywność 552 637

Pływanie i inne sporty wodne

Patrząc na smukłe i jędrne sylwetki osób, które trenują sporty wodne można dojść do wniosku, że są one dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Pływanie wymaga wysiłku wielu grup mięśni.  Pracujące partie ciała ulegają wzmocnieniu, a kalorie są spalane szybciej. Podczas pływania odciążane są stawy. Siła wyporu wody niweluje sporą część grawitacji, dlatego też w czasie pływania czujemy się lżejsi, nie dokucza nam ból kolan ani kręgosłupa. W zależności od wybranego stylu pływania, spalanie kalorii będzie różne. Najwięcej kalorii stracimy pływając kraulem.

aktywność/tempo ilość spalanych kalorii w ciągu godziny
65 kg 75 kg
pływanie kraulem/szybkie 650 750
pływanie stylem klasycznym /szybkie 669 772
pływanie stylem grzbietowym/szybkie 617 712

Trekking

Trekking to pośrednia forma treningu między wspinaczką, a rekreacyjnym chodzeniem po górach. Jest wspaniałą alternatywą dla tych, którzy nie mają silnej motywacji do regularnego biegania czy jazdy rowerowej. Chodząc po górach można połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli podziwiać wspaniałe krajobrazy i jednocześnie wpłynąć pozytywnie na swoje samopoczucie.

aktywność/tempo 65 kg 75 kg
trekking/umiarkowane 344 397

Tenis ziemny

To sport zarówno szybkościowy jak i wysiłkowy, który wymaga dużego zaangażowania oraz skupienia. W trakcie gry w tenisa wzmacniają się mięśnie, zwiększa się refleks, poprawia koordynacja ruchowa. Gra w tenisa wzmacnia odporność organizmu i pomaga w profilaktyce chorób serca oraz cukrzycy, ma również zbawienny wpływ na spalanie kalorii.

aktywność/tempo 65 kg 75 kg
tenis ziemny/umiarkowane 572 660

Nordic walking

Angażuje praktycznie 90% mięśni i pozwala na znacznie efektywniejsze spalanie kalorii niż tradycyjny marsz. Dzięki wykorzystaniu kijków obciążenie kręgosłupa oraz stawów jest znacznie mniejsze (nawet o 5 kilogramów przy równym podłożu). Dzięki temu możemy ćwiczyć wytrzymałość i jednocześnie zadbać o swoją sylwetkę. Spalanie kalorii i zużycie tlenu w czasie nordic walkingu jest w porównaniu do tradycyjnego marszu utrzymane na poziomie 20% wyższym.  Zwiększa się ponadto tętno. Nawet po wykonaniu kilku treningów możliwe jest obserwowanie efektów takich jak szczuplejsza talia i wymodelowane mięśnie brzucha.

aktywność/tempo 65 kg 75 kg
nordic walking/umiarkowane 364 420

Letnia pora to świetny czas na wszelkiego typu aktywność ruchową. Każdy z wymienionych wyżej sportów jest dobry, by jednocześnie zadbać o swoje zdrowie i zgrabną sylwetkę. Z naszych obliczeń wynika, że najwięcej kalorii spalimy w trakcie szybkiego biegu, gry w tenisa oraz pływania kraulem. Bez względu jednak na to, jaką formę aktywności preferujemy, przeplatajmy jedną aktywność inną, ponieważ większa różnorodność ćwiczeń to również szybsze spalanie kalorii.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze sklepu

Do obliczeń ilości spalanych kalorii użyto kalkulatora: kalkulatorkalorii.net

Komentarze (1)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Ćwiczyć na pewno, ale trzeba też dobrać odpowiednią dietę, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę aż tak zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki, oczywiście nadal ćwiczę, pozbyłam się już 13kg w 4 miesiące, wyglądam lepiej, młodziej. Do tego właśnie poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes).

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety
Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Sprawdź, jak schudnąć z ud?

Sprawdź, jak schudnąć z ud?

się efekty zbyt muskularnych nóg, jednak pamiętaj, że dzięki treningowi siłowemu szybciej spalisz kalorie! Inne ćwiczenia ważne dla ud Inne ćwiczenia (...) , które pomogą ci uzyskać smuklejsze uda to bieganie,...

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej

Przykładowe ćwiczenia Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej tłuszczu i kalorii (...) : jeśli chcesz spalić jeszcze więcej kalorii,...

Produkty żywnościowe

Jedzenie, które walczy z tłuszczem

Jedzenie, które walczy z tłuszczem

. Grejpfrut Grejpfrut nie ma żadnych właściwości pozwalających szybko spalić zbędny tłuszcz, ale zawiera bardzo mało kalorii. Jest również bogaty w błonnik (...) . Polecane jest raczej jedzenie całych owoców niż picie...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

10 prostych sposobów na spalenie kalorii

10 prostych sposobów na spalenie kalorii

spalonych kalorii. Jeśli do tego dodać jogging, to spalonych zostanie 425 kalorii, czyli całe 2 kawałki pizzy z szynką i ananasem. Posprzątaj dom 20 (...) minut żywiołowego odkurzania...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

5 trików, dzięki którym spalisz więcej kalorii na ruchomej bieżni

to wykorzystać. Wydłużenie ćwiczeń z 30 do 45 minut sprawi, że spalimy o 50 proc. więcej kalorii. Od czasu do czasu warto przełamać typowy dla siebie dystans (...) Bieganie na bieżni to doskonałe ćwiczenie...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

, pozwalają na zwiększenie hormonu, który asystuje przy metabolizmie cukrów oraz tłuszczów, w związku z czym szybciej spalisz kalorie. Popcorn Popcorn (...) zaspokoić apetyt, poczuć się sytym, a dodatkowo zawierają cenne...