Trwa ładowanie...

Blue Monday to ściema. Ale dziś rzeczywiście możesz czuć się źle

Smutek, żal, przygnębienie, poczucie beznadziei, apatia, zniechęcenie do działania... Zimowe miesiące sprzyjają obniżeniu nastroju. Blue Monday, czyli najsmutniejszy poniedziałek, w tym roku przypada 21 stycznia. Psycholog obala jednak tezę, że najgorsze samopoczucie czeka nas właśnie dziś.

Zobacz film: "Depresja poporodowa. Amy Steele dzieli się swoją historią"

1. Najsmutniejszy dzień w roku

Blue Monday, czyli smutny poniedziałek, to pojęcie wprowadzone przez Cliffa Arnalla, psychologa z Cardiff University.

Stworzył on wzór z pozoru matematyczny, na podstawie którego ustalił, że każdego roku najsmutniejszy dzień to trzeci poniedziałek stycznia. Przed 2011 rokiem był to z kolei pierwszy dzień ostatniego pełnego tygodnia - czyli w praktyce trzeci lub czwarty styczniowy poniedziałek.

Wielu zgadza się z postawioną tezą. Sama myśl o przygnębiającym poniedziałku powoduje pogorszenie ich nastroju. Naukowe, zdawałoby się, uzasadnienie tej sytuacji jest więc tym bardziej na miejscu. Zdaniem Arnalla połączenie czynników związanych z pogodą, psychologią i ekonomią, owocuje tym właśnie przygnębiającym poniedziałkiem.

To właśnie teraz nadchodzi czas na porządkowanie finansów, czyli spłatę kredytów świątecznych. Premie świąteczne u większości już stopniały, postanowienia noworoczne znów okazują się tylko chwilowym zrywem, a kiepska pogoda, krótki dzień i niewystarczająca ilość słońca nie wróżą nic dobrego. Apatia i przygnębienie dają się wszystkim we znaki. Za rok to dzień 20 stycznia 2020 będzie nas szczególnie zasmucać. Czy na pewno? Psycholog zdradza prawdę o tej dacie.

To, jak się czujemy w Blue Monday, zależy od nas samych
To, jak się czujemy w Blue Monday, zależy od nas samych (123rf.com)

2. Psycholog o Blue Monday

- Kiedyś obchodziliśmy Dzień Kobiet, Dzień Dziecka czy Dzień Nauczyciela. Obecnie zalewa nas lista nietypowych szczególnych dni, jak np. dzień spania w miejscach nietypowych, dzień przytulania, dzień sprzątania biurka czy właśnie Blue Monday, który jest określany jako najbardziej depresyjny dzień w roku - wymienia psycholog Kinga Mirosław-Szydłowska. - O ile podchodzimy do takich "świąt” z przymrużeniem oka i dystansem lub wręcz motywują nas one do podjęcia określonych pozytywnych zachowań, jak przytulenie bliskiej osoby czy posprzątanie zanieczyszczonego lasu, to fantastycznie.

Osoby uzależniające swoje samopoczucie od czynników z zewnątrz, mogą źle się czuć w Blue Monday
Osoby uzależniające swoje samopoczucie od czynników z zewnątrz, mogą źle się czuć w Blue Monday (123rf.com)

Sama idea Blue Monday nie ma jednak pozytywnego wpływu na społeczeństwo, jak zauważa psycholog. Rzeczywiście może ono się pogarszać tego dnia, jest to jednak w dużej mierze efekt autosugestii.

- Blue Monday zwraca naszą uwagę na samopoczucie, które, jak wynika z opisu tego szczególnego poniedziałku, pewnie będzie niezbyt dobre. To, jak postrzegamy taki dzień, w dużej mierze zależy od tego, czy mamy zewnętrzne czy wewnętrzne umiejscowienie kontroli, czyli od tego, czy dostrzegamy bezpośredni wpływ swoich działań na życie, czy raczej źródeł tego, co się z nami dzieje upatrujemy w innych ludziach, świecie, losie, zbiegu okoliczności i tym podobne - zwraca uwagę ekspert.

Przygnębienie powodowane jest czynnikami wewnętrznymi, a nie konkretną datą
Przygnębienie powodowane jest czynnikami wewnętrznymi, a nie konkretną datą (123rf.com)

- Osoba o wewnętrznym poczuciu kontroli nie będzie uzależniać swojego samopoczucia od czynników zewnętrznych - zaznacza psycholog. - Jeżeli dzieje się w jej emocjach coś niepokojącego, poszuka źródła przeżywanych trudności. Wówczas istnieje możliwość, iż ukierunkuje swoje działania na usunięcie czynników, które wpływają na jej obniżony nastrój. Z kolei osoba, która uzależnia swoje samopoczucie od czynników zewnętrznych, może usprawiedliwiać swój stan faktem, że właśnie jest najbardziej depresyjny dzień, w związku z czym nie ma sensu podejmować żadnych działań, ponieważ nie przyniosą one żadnego efektu. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia poczucia bezradności i poczucia bezsilności. Może skutkować przyjęciem biernej postawy, która będzie sprzyjała trwaniu w obniżonym nastroju. Do tego niech dołoży nam się przekonanie, że "jaki poniedziałek, taki cały tydzień” i mamy początek spirali złego samopoczucia - wyjaśnia Kinga Mirosław-Szydłowska.

To, czy dany dzień będzie smutny czy wesoły, nie może zależeć jedynie od daty.

Ustalono także, iż Cardiff University odcina się i od tezy o smutnym poniedziałku, i od samego jej autora, który w chwili publikacji rewelacji na temat Blue Monday nie był już współpracownikiem uczelni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.