Buty do jazdy konnej

Jazda konna to sport bardzo przyjemny i niebanalny. Nie wszyscy jednak mogą sobie na niego pozwolić. Kupno konia wyścigowego, odpowiedniego ubrania jeździeckiego, a także utrzymanie zwierzęcia, stajnia, wymagają znacznych nakładów finansowych. Jazda konna jest sportem tylko dla wybranych. W tej dyscyplinie liczy się sprawność jeźdźca, kondycja rumaka i klasa jazdy. Mówiąc o klasie i szyku, nie można zapomnieć o ważnym elemencie stroju jeździeckiego, jakim jest obuwie.

Sztyblety do jazdy konnej

Zakup odpowiednich butów do jazdy konnej może się okazać nie lada wyzwaniem. Należy dobrze przemyśleć zakup, gdyż na dodatki tego typu trzeba wydać nawet kilkaset złotych. Producenci obuwia jeździeckiego wciąż poszerzają swoją ofertę, co czyni decyzję jeszcze trudniejszą do podjęcia. Istnieją różne rodzaje butów do jazdy konnej. Jednym z nich są sztyblety, które idealnie nadadzą się dla osób początkujących. Jest to krótkie, płaskie obuwie ze skóry. Często wyposażone jest w specjalną gumkę, dzięki której można je w prosty sposób umieścić na stopie. Dodatkowym plusem jest ich koszt – zwykle są tańsze od typowych oficerek. Ceny sztybletów plasują się w przedziale od 100 do 350 zł.

Zobacz film: "Jazda konna w październikowym wydaniu "Mody na zdrowie""

Dobre sztyblety wyposażone są w podeszwę antypoślizgową i usztywniony nosek. Dzięki krótszej, sięgającej lekko ponad kostkę, cholewce można idealnie dostosować je do stopy. Jeśli decydujesz się na zakup sztybletów, warto też pomyśleć o sztylpach, czyli ochraniaczach zakładanych na bryczesy i buty. Sztylpy są wzmocnione w miejscu, w którym noga styka się ze skórą konia, chroniąc w ten sposób przed odciskami i otarciami. Zazwyczaj wykonane są ze skóry licowej lub zamszu. Zestaw sztyblety i sztylpy to tańsza wersja oficerek.

Oficerki do jazdy konnej

Jeżeli jednak planujesz uprawiać jeździectwo przez dłuższy czas, na pewno nie obejdziesz się bez zakupu oficerek. Powinno się posiadać co najmniej jedną parę takich butów, wykonaną z wysokiej klasy skóry. Niewątpliwym, choć niejednym, ich atutem jest wygląd – są one istotnym dodatkiem do stroju paradnego. Poza tym, pełnią także funkcję ochronną, zabezpieczając przed otarciami skóry i zapewniając nodze stabilizację.

Oficerki przeważnie produkowane są ze skóry bydlęcej znakomitej jakości. Posiadają one długie cholewki zapewniające nodze stabilizację, a także twarde podeszwy wykończone nieznacznym obcasem. Oficerki można zdobyć w sklepie z butami jeździeckimi lub uzyskać parę uszytą na zamówienie. Zakup gotowego obuwia jest tańszą opcją – skórzane oficerki do jazdy konnej można nabyć już od 400 zł. Obuwie do jazdy konnej szyte na miarę kosztuje co najmniej 1000 zł. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że można je idealnie dopasować do nogi.

Jazda konna zyskuje na popularności, a sklepy jeździeckie oferują coraz większy asortyment. Dostępne są nawet oficerki stworzone z PCV lub z gumy. Ich główną zaletą jest cena. Tańszy wariant można użytkować na co dzień, podczas gdy skórzane oficerki zostawić sobie na wyjątkowe okazje. Gumowe oficerki do jazdy konnej są szczególnie przydatne na treningach, choć niektórzy jeźdźcy występują w nich również na zawodach. Jako że gumowa powłoka nie przepuszcza powietrza, najlepiej zaopatrzyć się w model posiadający specjalne wkładki antygrzybicze.

Najlepsze obuwie do jazdy konnej

Dla miłośników długiego obuwia dobrym wyborem są oficerki wykonywane z gumy, posiadające obcasy zapobiegające wyślizgiwaniu się sztylp ze strzemienia. Gumowe oficerki to bez wątpienia najbardziej uniwersalne i wygodne obuwie do jazdy konnej. Ze względu na wysoka cenę w porównaniu do obuwia krótkiego, zalecane są dla osób dorosłych (dzieci wciąż rosną), a także dla bardziej zaawansowanych jeźdźców.

Krótkie sztyblety są jednak wygodniejsze do noszenia niż oficerki. Szczególnie latem podczas wyższych temperatur, kiedy zazwyczaj nogi się pocą. Nie tak dobrze przedstawia się jednak ich funkcjonalność podczas jazdy. W przeciwieństwie do oficerek sztyblety gorzej trzymają kostkę i usztywniają nogę, co jest istotne podczas wykonywania skoków i krosu. Pod względem finansowym lepszą opcją są sztyblety i sztylpy. Decydując się na ich kupno, warto pamiętać jednak, że pewną niedogodnością mogą być trudności przy mocowaniu ostrogi. Na sztylpach wystające zapięcie może komplikować zakładanie ostróg. Powszechną „usterką” są również psujące się zamki w sztylpach.

Na zimę warto zaopatrzyć się w termobuty. Z zewnątrz pokryte są one tkaniną wodoodporną, natomiast wewnątrz – miłym futerkiem. Posiadają szerokie noski, co pozwala na założenie na stopy ciepłych skarpet. Dostępne są modele krótsze oraz dłuższe – z dodatkowym ocieplaczem w cholewce. Buty do konnej jazdy to niemały wydatek, dlatego warto dokładnie przemyśleć ich wybór.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Nauka jazdy konnej

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nauka jazdy konnej - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Nauka jazdy konnej - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa
Nauka jazdy konnej - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa

Strój do jazdy konnej

bardziej przystępnej cenie. Buty do jazdy konnej Obok toczka buty to najważniejszy zakup. Powinny mieć niewielki obcas i być dość lekkie. Zimowe (...) buty nie zdadzą...

Nauka jazdy konnej - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa

Jeździectwo

Jeździectwo

ma również kontakt ze zwierzęciem. Konie zaliczają się do jednych z najinteligentniejszych zwierząt, warunkiem koniecznym w nauce jazdy konnej jest całkowite pozbycie się lęku. (...) Jazda konna to...

Nauka jazdy konnej - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa

Jazda konna dla dzieci

, można rozpocząć naukę jazdy konnej. Oswojenie się z koniem dla dzieci Przed podjęciem decyzji - kuce czy konie dla dzieci - trzeba się dobrze zastanowić (...) wyborem. Jazda na kucyku może być także wstępem do...

Jazda konna - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa

Akcesoria jeździeckie

do butów jeździeckich, ułatwiające jeźdźcowi subtelniejsze prowadzenie konia). Strój do jazdy konnej Toczek Jest to nakrycie głowy zapinane pod brodą (...) się do ciała zwierzęcia. Akcesoria...

Jazda konna - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa

Jeździectwo konne

na koniu. Do uprawiania tego sportu potrzeba licznych akcesoriów jeździeckich, takich jak specjalny strój i buty do jazdy konnej. Rajdy (...) początek już w starożytnej Grecji. Kolebką sportu konnego...

Weekend w Polsce

Weekend w siodle

się o przeżycie nowych doświadczeń i spróbować jazdy konnej, nawet jeśli będą to pierwsze wspólne kroki. Nauka jazdy na koniu gwarantuje wiele (...) radosnych, a nawet śmiesznych chwil. Nauka jazdy...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Buty sportowe do biegania

Buty sportowe do biegania

Odpowiednie obuwie to niezbędny element wyposażenia każdego biegacza.