Cechy, które charakteryzują inteligentnego człowieka. Niektóre są zaskakujące
Co to znaczy być mądrym? Każdy będzie miał tu inną odpowiedź. Ale naukowcy wyróżnili kilka cech charakterystycznych, które łączą ludzi inteligentnych. Niektóre z nich są zaskakujące.
1. Samotnicy są bardziej inteligentni
W jednym z badań opublikowanych w “The British Journal of Psychology” psychologowie ewolucyjni Satnoshi Kanazawa z Londynu i Norman Li z singapurskiego Uniwersytetu Zarządzania próbowali odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że uznajemy nasze życie za dobre.
Przebadali 15 tysięcy osób w wieku od 15 do 28 lat. Okazało się, że osoby o wyższym poziomie inteligencji są bardziej zadowolone z życia, gdy nie muszą zbyt często przebywać w towarzystwie innych ludzi. Cenią sobie spokój i są szczęśliwsi, jeśli spędzają czas samotnie.
2. Liberałowie są bardziej inteligentni
Ten podpunkt nie ma na celu wywołania dyskusji politycznej. Jak w przypadku każdych badań, od reguły zdarzają się wyjątki. Nie można postawić więc znaku równości między byciem liberałem a byciem inteligentnym oraz byciem konserwatystą a byciem mniej inteligentnym.
Z dużego amerykańskiego badania przeprowadzonego na grupie ponad 20 000 badanych wynika, że IQ osób o poglądach skrajnie konserwatywnych wynosi średnio 95 punktów i jest o 11 punktów niższe niż u osób, które mają poglądy liberalne.
Ma to związek z faktem, że osoby liberalne chętniej opowiadają się za zmianami i próbują przełamać tabu, a to wymaga większego intelektu.
3. Inteligentni ludzie są leniwi
Mówi się, że potrzeba matką wynalazku. Leniwi ludzie dążą do tego, żeby jak najbardziej ułatwić sobie życie. Podobno Bill Gates powiedział, że woli zatrudnić do pracy osobę leniwą, ponieważ ona zawsze wymyśla proste rozwiązania dla skomplikowanego problemu.
Jeremy Dean pisał w magazynie “Psycholog!”, że osoby uznawane za leniwe odczuwają przyjemność z analizowania i myślenia. To pomaga im szybciej dojść do użytecznych wniosków.
Z badania opublikowanego w “Journal of Health Psychology” wynika również, że osoby inteligentne mają mniejszą skłonność do nadmiernej aktywności fizycznej. Badacze śledzili aktywność fizyczną 60 studentów. Część z nich wykazywała wysoką potrzebę poznania (świadczącą o inteligencji) a część niską.
Po tygodniu okazało się, że wśród osób mniej aktywnych fizycznie przeważają te o wysokiej potrzebie poznania. Mniej inteligentne osoby były bardziej aktywne. Zależność ta jest jednak bardziej złożona i potrzeba badań na większej liczbie osób.
4. Inteligencja a problemy psychiczne
Bycie inteligentnym na dużo zalet, ale niestety nie jest też pozbawione wad. Według badań osoby z wysokim IQ częściej narażone są na chorobę afektywną dwubiegunową. Wyniki badań zostały opublikowane w ‘’Psych Central’’.
Z kolei w czasopiśmie “Intelligence” opublikowano wyniki badań członków American Mensa Society. Naukowcy przeprowadzili badanie ankietowe wśród 3715 najinteligentniejszych ludzi. Okazało się, że są oni o 80 proc. bardziej podatni na zaburzenia lękowe, niż osoby mniej inteligentne.
Ryzyko zaburzeń nastroju było u nich większe aż o 182 proc. niż u pozostałej części społeczeństwa. Częściej też zmagali się z depresją i wspomnianą wcześniej chorobą afektywną dwubiegunową.
5. Inteligencja a inicjacja seksualna
Według badań opublikowanych w “Collegian” osoby o wyższym ilorazie inteligencji dłużej pozostają prawiczkami i dziewicami. Statystycznie później niż ich koledzy przechodzą inicjację seksualną. Może to mieć związek z lękami i małą wiarą w siebie, które często rozwijają się u ludzi inteligentnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.