Trwa ładowanie...

Smutek - charakterystyka, sposoby na smutek

Smutek to jedna z negatywnych emocji, która przytrafia się każdemu bez względu na wiek i status społeczny. Krótkotrwały smutek nie powinien być powodem do niepokoju, dopiero przedlużający się okres złego nastroju powinien skłonić nas do wizyty u psychologa. Czym charakteryzuje się smutek?

spis treści

1. Czym jest smutek?

Smutek to negatywna emocja, której towarzyszy poczucie cierpienia, krzywdy, niezrozumienia, żalu i melancholii. Zazwyczaj objawia się przygnębieniem, obniżeniem nastroju i energii, płaczem, brakiem motywacji oraz izolowaniem się od innych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak odróżnić depresję od sezonowego spadku nastroju?"

Poczucie przygnębienia może pojawić się w wyniku niepowodzeń życiowych i chwilowych trudności dnia codziennego. Zdarza się jednak, że wszechogarniający smutek stanowi zapowiedź depresji.

Istnieją też różne rodzaje smutku, które zależą od sytuacji wpędzającej w zły nastrój. Można wyróżnić między innymi smutek po rozstaniu, po porażce, po przegranej, po stracie, po kłótni z bliską osobą oraz smutek po zdradzie.

Każdy z tych rodzajów smutku różni się nie tylko czynnikiem inicjującym przygnębienie, ale również intensywnością i metodami, umożliwiającymi ukojenie smutku.

10 sposobów na smutek
10 sposobów na smutek [10 zdjęć]

Jak zazwyczaj radzisz sobie ze stresem? Czy przynosi to zamierzony skutek i czujesz się lepiej? Czy

zobacz galerię

2. Sposoby na smutek

Trzeba sobie uświadomić, że nie jest się skazanym na smutek. Nie można pozwolić, by gorycz zjadała nas od środka, a wewnętrzny optymizm rozprysł się jak bańka mydlana.

Zdajesz sobie sprawę, że twój smutek to jeszcze nie depresja, ale trudno ci czerpać radość ze zwyczajnych spraw dnia codziennego. Jakie są sposoby na smutek? Pomyśl o własnym zwierzątku, są to najlepsi przyjaciele człowieka.

Dobrze sprawdzi się również spacer, ponieważ powoduje wzrost tlenu w organizmie i sprzyja wydzielaniu endorfin – hormonu szczęścia.

Smutek można też dzielić z przyjacielem. Niejedna przegadana sprawa z zaufaną osobą nabrała zupełnie innego wymiaru i można było spojrzeć na nią z innej perspektywy.

Jeżeli jesteś wyjątkowym smutasem, dobra będzie lektura „Pollyanny” autorstwa Eleanor H. Porter. Jest to opowieść o pogodnej i radosnej dziewczynce, która przez całe życie grała w zadowolenie.

Warto wypróbować także działanie czekolady, herbaty malinowej i wysiłku fizycznego. Lekarstwem na smutek może być też piosenka, powtarzanie mantr, medytacja, zakupy, fryzjer, kino, teatr, wyjście ze znajomymi na kręgle, jazda na rowerze czy bieganie.

Tak naprawdę wszystko to, co sprawi ci przyjemność, wybór zależy od indywidualnych preferencji. Nie warto zamykać się w sobie, kontemplując smutek w samotności. Nawet po śmierci bliskiej osoby trzeba dalej żyć, wyjść do ludzi, pozwolić sobie pomóc, rzucić się w wir zajęć, by nie rozmyślać tylko o tym, co nas smuci i przygnębia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza