Trwa ładowanie...

Codzienne dobre nawyki przy AZS

 Agnieszka Gotówka
12.12.2022 15:08
Codzienne dobre nawyki przy AZS Adobe Stock
Codzienne dobre nawyki przy AZS Adobe Stock

W Polsce na AZS choruje ponad milion osób, a schorzeniem dotknięte jest co piąte dziecko(*). Problemem jest nie tylko sucha i podrażniona skóra, ale również świąd, który sprawia, że o atopii mówi się jako o chorobie całej rodziny. Jak mu zapobiec?

Partnerem jest Eau Thermale Avène.

Błędne koło AZS. Na czym polega?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba niezwykle uciążliwa nie tylko dla samego chorego, ale i jego bliskich. Jej głównym objawem jest świąd skóry, niekiedy tak silny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Problem jest o tyle poważny, że drapanie uszkadza warstwę rogową naskórka, otwierając tym samym drogę bakteriom i substancjom drażniącym do głębszych warstw skóry. Nasila się więc stan zapalny, a co za tym idzie – objawy choroby.

O ile dorośli są w stanie zapanować nad świądem, o tyle dzieci mają z tym duży problem. To jednak zrozumiałe: intuicyjnie odpowiadają na potrzebę drapania, chcąc w ten sposób złagodzić nieprzyjemną dolegliwość. Jednak ulga jest tylko chwilowa, bo do świądu dołącza też ból, a na skórze pojawiają się rany.

Uszkodzona bariera lipidowa naskórka sprawia, że woda paruje z niego dwa razy szybciej niż ze skóry zdrowej. To prowadzi do jej wysuszenia, co jest kolejnym czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się świądu. A ten przekłada się na zmęczenie, rozdrażnienie, zniecierpliwienie i złą jakość snu. Podstawą jest więc jego eliminacja, bo pozwoli zapobiec uszkodzeniom skóry, dając jej czas na regenerację. By jednak było to możliwe, potrzebne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji.

Jak dbać o skórę atopową?

Atopowa skóra wymaga szczególnej uwagi przez cały czas. Nie wolno o niej zapominać nawet w czasie remisji, gdy skóra jest odpowiednio nawilżona i gładka. Atopia to bowiem choroba, która nawraca pod wpływem różnych czynników. Niekiedy wystarczy infekcja lub stres, by doszło do zaostrzenia objawów.

Podstawą jest więc długotrwałe i konsekwentne stosowanie emolientów. Jest ich na rynku bardzo dużo, ale zawsze należy wybierać je z należytą starannością. Zaufaniem dermatologów, alergologów i pediatrów cieszy się gama emolientów Eau Thermale Avène XeraCalm A.D rekomendowanych do pielęgnacji skóry w przebiegu AZS przez Europejskie Forum Dermatologów jako tzw. EMOLIENTY PLUS (1).

Po pierwsze: kąpiel

Utrzymanie skóry w czystości jest niezwykle ważne. Skóra atopowa nie lubi jednak ciepłych i długich kąpieli, które z kolei uwielbiają małe dzieci. Jest jednak sposób, by to pogodzić! Rozwiązaniem jest stosowanie olejku oczyszczającego uzupełniającego lipidy XeraCalm A.D. Olejek delikatne oczyszcza i koi suchą skórę, pozostawia ją miękką, redukuje odczucie dyskomfortu i minimalizuje świąd.

W jego składzie znajduje się I-modulia® – opatentowany postbiotyczny składnik aktywny pozyskiwany z Wody termalnej Avène. Zmniejsza swędzenie (2) i pobudza mechanizmy obronne naskórka (3). Równie ważnym składnikiem jest CER-OMEGA kompleks lipidów podobnych do tych znajdujących się w skórze, których zadaniem jest uszczelnienie płaszcza hydrolipidowego naskórka, a co za tym idzie – ochrona przed nadmiernym wysuszeniem skóry.

Olejek jest biodegradowalny, może być stosowany już od 1. dnia życia i w trakcie zaostrzeń (4). Jest bezzapachowy, nie zawiera mydła. Nie szczypie w oczy. Używa się go nakładając bezpośrednio na skórę lub dodając do wody, co umożliwia dzieciom korzystanie z zabawy podczas kąpieli.

Do mycia skóry atopowej polecana jest również kostka myjąca do twarzy i ciała dla niemowląt, dzieci i dorosłych XeraCalm A.D, która chroni skórę przed wysuszającym działaniem wody. Ma fizjologiczne pH. Kostka jest bezzapachowa i nie zawiera mydła.

Materiał partnera
Materiał partnera

Po drugie: nawilżanie

W przypadku AZS to podstawa! Nawilżanie skóry przywróci jej miękkość i zmniejszy świąd. Do pielęgnacji idealny więc będzie dermokosmetyk – balsam uzupełniający lipidy do skóry suchej, skłonnej do atopii i swędzenia XeraCalm A.D. Jego kompleksowe działanie opiera się na unikalnym składzie.

I-modulia®, wyjątkowy składnik aktywny pochodzący z Wody termalnej Avène, zmniejsza uczucie swędzenia już po 5 dniach (2), łagodzi objawy stanu zapalnego (3) oraz przywraca równowagę mikrobiomu skóry (5). Z kolei kompleks CER-OMEGA wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry.

Materiał partnera
Materiał partnera

Balsam nie zawiera konserwantów, jest bezzapachowy. Bezpieczeństwo stosowania gwarantuje unikalna technologia Kosmetyku Sterylnego®, która utrzymuje sterylność produktu przez cały okres użytkowania (specjalna pompka odcina dopływ powietrza, dzięki czemu produkt nie ulega nadkażeniu).

Materiał partnera
Materiał partnera

Kiedy potrzebujemy doraźnej i natychmiastowej pomocy, sprawdzi się koncentrat kojący XeraCalm A.D, który powstrzymuje swędzenie natychmiast po zastosowaniu (6). Zmniejsza ogniska suchej skóry na ciele, twarzy i powiekach, dając uczucie szybkiej ulgi.

Avène daje nadzieję!

Dermokosmetyki Eau Thermale Avène mają w swoim składzie wodę termalną o niezwykłych właściwościach. Jej moc odkryto już 200 lat temu, a serię badań jej działania rozpoczął w 1974 r. Pierre Fabre, farmaceuta zafascynowany botaniką.

Woda termalna Avène to naturalnie zmineralizowana woda źródlana. Jej skład wyróżnia znaczna zawartość krzemianów, mała ilość sodu, zbilansowana zawartość wapnia i magnezu oraz duża różnorodność pierwiastków śladowych. To woda czysta, zawierająca mikroflorę, w tym Aquaphilus Dolomiae. Jest nieocenionym wsparciem dla osób z atopowym zapaleniem skóry, egzemą czy łuszczycą.

Nic zatem dziwnego, że do Centrum Hydroterapii Avène, wybudowanego u źródła leczniczej wody termalnej, każdego roku przyjeżdża wielu pacjentów z chorobami dermatologicznymi. Od 2002 roku 170 z nich pochodziło z Polski. Wśród nich była 8-letnia Helena, która 3-tygodniowy pobyt w uzdrowisku wygrała w konkursie konsumenckim organizowanym od 2017 r. przez markę Eau Thermale Avène w ramach projektu Polski Pacjent w Avène.

W Centrum Hydroterapii Avène wykonywane są zabiegi balneoterapeutyczne, czyli zabiegi przy użyciu termalnej wody źródlanej. Kąpiele i masaże z jej zastosowaniem przynoszą ulgę suchej i podrażnionej skórze, ale też wspierają jej regenerację, o czym mogła przekonać się Helena, która od pierwszego miesiąca życia zmaga się z atopowym zapalaniem skóry.

"Po trzech tygodniach pobytu w Avène skóra Heli wyraźnie się zmieniła. Na dłoniach pojawia się nowa, delikatna skóra, która wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej" – mówi Karolina, mama Heleny.

"Gdy Helena przyjechała do nas, nasilenie zmian na jej skórze oceniliśmy na umiarkowane do ciężkiego ze zmianami zwłaszcza w zgięciach łokci i z tyłu kolan (…) Wierzch dłoni był również mocno dotknięty" – mówi dr Laurentiu Gologan, lekarz prowadzący dziewczynki i jeden z dermatologów pracujących w Centrum Hydroterapii.

"Helena odbyła kurację uzupełniającą AZS, która przyniosła dobre efekty: ustąpiły rozległe zmiany, a świąd był mniej dokuczliwy".

Materiał partnera
Materiał partnera

Atopia? O tym musisz pamiętać?

  • Zawsze stosuj się do zaleceń terapeutycznych lekarza dermatologa.
  • Dbaj o codzienne nawilżenie skóry. Konsekwentnie i obficie aplikuj emolienty kilka razy dziennie (obecne zalecenia (8) to minimum 200 g na tydzień u dzieci i 500 g na tydzień u dorosłych). Nie dopuszczaj do tego, by skóra była sucha.
  • Przed zastosowaniem emolientu sięgnij po Wodę termalną Avène, co zwiększy nawilżające działanie preparatu (7).
  • W okresach zaostrzeń nie nakładaj emolientu na zmienione chorobowo miejsce – zastosuj wtedy preparaty lecznicze przepisane przez lekarza prowadzącego.
  • Wybieraj odzież szytą z naturalnych i miękkich tkanin, np. bawełny.
  • Codziennie wietrz mieszkanie.
  • Unikaj kurzu.
  • Ogranicz stosowanie chemicznych środków czyszczących.
  • Nie pocieraj skóry ręcznikiem.
  • Nie używaj mydła i kosmetyków zawierających substancje drażniące, np. alkohol.Nie stosuj myjek i gąbek.
  • Dbaj o zdrową dietę i właściwe nawodnienie organizmu.
  • Postaw na edukację: dowiedz się więcej na temat atopii, zwłaszcza czynników, które mogą nasilić chorobę, i staraj się ich unikać.
Zobacz film: "Historia Helenki cierpiącej na atopowe zapalenie skóry"

Przypisy

1.EMOLIENTY PLUS – nowo wyodrębniona grupa emolientów zawierających substancje aktywne, nie spełniające definicji produktów leczniczych, o udowodnionym działaniu poprawiającym zmiany skórne w przebiegu AZS, jak również o dodatnim wpływie na mikrobiom skóry. Wytyczne Europejskiego Forum Dermatologii (EFD – European Dermatology Forum) w zakresie postępowania terapeutycznego w atopowym zapaleniu skóry. Wollenberg A. et al.: Consensus based European guidelines for treatment of atopic eczema (atopic dermatitis) in adults and children part I. JEADV 2018; 32: 657-682.

2.Deleuran M. et al.: An Emollient Containing Aquaphilus dolomiae Extract is Effective in the Management of Xerosis and Pruritus: An International, Real-World Study. Dermatology and Therapy 2020; 10: 1013–1029. Potrzeba drapania spowodowana świądem wywołanym przez suchość skóry. Średni czas ustąpienia świądu. Badanie przeprowadzone w grupie 5910 osób.

3.Martin H. et al.: Aquaphilus dolomiae extract counteracts the effects of cutaneous S.aureus secretome isolated from atopic children on CD4+ T cell activation. Pharmaceutical Biology 2016; 54(11): 2782-85.Badanie tolerancji stosowania i skuteczności u dorosłych, dzieci i niemowląt pod kontrolą dermatologiczną i pediatryczną (n=55).

4.Bianchi P. et al.: Effects of a new emolient-based treatment on skin microflora balance and barrier function in children with mild atopic dermatitis. Pediatr Dermatol 2016; 33: 165–171. Badanie międzynarodowe przeprowadzone w grupie 54 dzieci w wieku od 1 do 4 lat. (5< scorad < 20) 2 aplikacje dziennie.

5.Ocena in vitro ekspresji mRNA mediatorów świądotwórczych po ekspozycji na I-modulia® (60 μg/ml) lub deksametazon (2 μM), jako na próbę kontrolną. Procenty odpowiadają % hamowania w porównaniu z brakiem ekspozycji na jakikolwiek produkt.

6.Grupa osób ze skórą skłonną do atopii, lepsza skuteczność emolientu w połączeniu z Wodą termalną Avène. Na podstawie oceny wg wizualnej skali analogowej. Wieloośrodkowe badanie porównawcze z udziałem 14 lekarzy dermatologów, 210 osób ze skórą skłonną do atopii podzielonych na 2 grupy. 2 aplikacje dziennie przez 1 miesiąc.

7.R.Nowicki et al. Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia.

*AZS od A do Z [w:] ABC Atopii. Poradnik dla opiekunów i pedagogów, Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, dostęp: http://online.anyflip.com/wlox/ecww/mobile/index.html

Partnerem jest Eau Thermale Avène.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze