Ćwiczenia w parach

Ćwiczenia w parach to świetny sposób na trening dla osób, którym brakuje motywacji. Ćwiczenia we dwoje to nie tylko forma aktywności fizycznej, która umożliwia spalanie tłuszczu i skuteczne odchudzanie, ale także okazja na aktywny wypoczynek z bliską osobą. Trenując we dwoje, ma się większe szanse na wytrwanie w programie treningowym. Wysiłek fizyczny jest wtedy większy, gdyż jedna osoba motywuje drugą, a przez to łatwiej i szybciej uzyskuje się efekty w postaci szczupłej sylwetki i utraty zbędnych kilogramów.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Ćwiczenia we dwoje

Ćwiczenia dla par przynoszą nie tylko zadowolenie ze wzmacniania i pracy mięśni, ale również radość z obcowania z drugim człowiekiem. Wspólny trening fizyczny to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Ćwiczenia w parze pozwalają na postrzeganie aktywności sportowej nie jako monotonnej harówki, lecz jako fajnej zabawy, podczas której można pozbyć się stresów dnia codziennego i zrelaksować się. Trening we dwoje jest gwarancją radości, harmonijnej sylwetki i witalności.

Z partnerem łatwiej zmobilizować się do ćwiczeń. Specjalne zestawy ruchowe można wykonywać w domu. Wspólne trenowanie warto też przenieść poza mury mieszkania i korzystając z piękna natury, wybrać się na spacer, przejażdżkę rowerem lub nordic walking. Ćwiczenia w parach umożliwiają przede wszystkim trening siłowy, rozciąganie mięśni i relaksację. Poza tym ułatwiają nawiązywanie kontaktu i współpracy z partnerem, pozwalają lepiej się poznać i nabrać do siebie większego zaufania. Poniżej znajdziesz przykładowy zestaw ćwiczeń dla par.

Rozgrzewka we dwoje

Ćwiczenia rozgrzewające powinny zająć nie mniej niż 10 minut. Najlepszą formą rozgrzewki we dwoje jest taniec. Do ćwiczeń warto włączyć ulubione rytmy. Mogą to być na przykład kroki cha-chy. Innym rodzajem rozgrzewki jest siad rozkroczny twarzą do siebie i wykonywanie naprzemiennych skłonów z leżeniem – tzw. przeciąganie partnera. Partnerzy powinni dotykać się stopami i zapierać się o siebie. Aby wzmocnić mięśnie nóg i pośladków, należy stanąć naprzeciw siebie w niewielkim rozkroku i ramiona oprzeć o barki partnera. Następnie przenieść jedną z nóg na zasadzie przeciwwagi do tyłu. Ćwiczenie polega na zginaniu i prostowaniu jednej nogi w stawie kolanowym z jednoczesnym przyciąganiem pięty przez oboje ćwiczących. Należy pamiętać o właściwej postawie ciała – prostych plecach i wciągniętych mięśniach brzucha.

Przysiady w parach

Mięsień czworogłowy uda odpowiada za prostowanie i zginanie stawu kolanowego, a jego nieprawidłowa praca może stwarzać poważne problemy z poruszaniem i...

W parach można też trenować mięśnie ramion – tricepsy. Jedna z osób wykonuje siad prosty, przenosząc ramiona do tyłu. Druga osoba podnosi jej proste nogi do góry i utrzymuje je tak przez cały czas trwania ćwiczenia. Osoba ćwicząca wykonuje pompki tyłem, zginając i prostując ręce w łokciach. Innym rodzajem treningu na wzmocnienie mięśni ramion są ćwiczenia siłowe. Jedna osoba staje za drugą, pamiętając o właściwej postawie: plecy wyprostowane, brzuch wciągnięty, ramiona wzdłuż ciała. Partner z tyłu chwyta za ramiona osoby z przodu i delikatnie przytrzymuje. Ćwiczący z przodu stara się unieść ramiona, pokonując opór.

Trening właściwy we dwoje

Dobrym ćwiczeniem na wzmocnienie mięśni rąk i klatki piersiowej są pompki w parach. Jest to jednak ćwiczenie wymagające dużego wysiłku i musi być poprzedzone staranną rozgrzewką. Pozycja wyjściowa jednej z osób jak przy pompkach przodem, czyli tułów w linii prostej, ramiona na szerokość barków, dłonie ustawione równolegle na podłodze. Druga osoba podnosi proste nogi pierwszej osoby do góry i utrzymuje je przez cały czas trwania ćwiczenia. Osoba ćwicząca wykonuje pompki, angażując mięśnie klatki piersiowej.

Kolejnym ćwiczeniem w parach, tym razem na pracę mięśni grzbietu, jest przenoszenie bioder w pozycji leżącej raz na jedną, a raz na drugą stronę. Partnerzy układają się na plecach głowami do siebie na odległość wyciągniętych za głowę ramion. Dłonie mają wzajemnie splecione, nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, tak by uda były ustawione pionowo, a łydki równolegle do podłogi. Trzymając kolana złączone, ćwiczący przenoszą równocześnie biodra powoli na prawą stronę i wracają do pozycji wyjściowej, następnie przenoszą biodra na lewą stronę. Na mocne plecy dobrym treningiem jest też tzw. dźwignia. Osoby stają do siebie zwrócone tyłem, ramiona mają wzajemnie splecione, stopy ustawione na szerokość bioder. Podczas opadu tułowia w przód jednej z osób ćwiczących następuje podniesienie partnera. Należy go utrzymać w takiej pozycji przez 10 sekund. Partnerzy wykonują ćwiczenie na zmianę.

W parach można również ćwiczyć mięśnie czworogłowe ud. Partnerzy leżą na plecach, mając stopy skierowane do siebie. Nogi uniesione i zgięte pod kątem prostym, stopy oparte o stopy partnera, ramiona wzdłuż ciała. Ćwiczenie polega na jednoczesnym naprzemiennym prostowaniu i zginaniu nóg z pokonywaniem oporu ćwiczącego partnera. Może być wykonywane aż do momentu zmęczenia. W celu odpoczynku i rozluźnienia mięśni ćwiczący mogą przyciągnąć kolana do klatki piersiowej.

Zakończenie ćwiczeń we dwoje

Na zakończenie treningu w parach dobrze jest rozciągnąć mięśnie skośne brzucha. Można to zrobić, używając do ćwiczeń piłki. Partnerzy stoją do siebie plecami, nogi w niewielkim rozkroku, kolana lekko ugięte, biodra na wprost. Ćwiczenie polega na wykonaniu zwrotu przez prawe lub lewe ramię i podaniu piłki do partnera. Należy pamiętać o dokładnym skręcie tułowia w stronę partnera i pozostawieniu bioder w pozycji wyjściowej. Ostatnim elementem ćwiczeń w parach może być stretching. Ćwiczący siadają w rozkroku przodem do siebie i chwytają się za ręce. Ćwiczenie polega na wzajemnym przeciąganiu partnera w swoim kierunku i przytrzymaniu około 30 sekund dla każdej osoby. Jest to świetny trening rozciągający.

Ćwiczenia relaksujące w parze

Wspólne ćwiczenia to nie tylko lepsza motywacja do wysiłku fizycznego, ale też podwójna radość z efektów treningu. We dwójkę można także wykonywać ćwiczenia relaksacyjne. Jednym z nich jest tzw. przeciąganie się. Partnerzy siadają po turecku naprzeciw siebie, ramiona mają wyprostowane, wzniesione w przód na szerokość barków. Chwytają się wzajemnie za dłonie lub tuż ponad nadgarstkami. Jedna osoba w pierwszej fazie, uginając ramiona w łokciach, przyciąga do siebie partnera, a w drugiej fazie odchyla się lekko do tyłu, tak by partner wykonał skłon tułowia w przód.

Innym rodzajem ćwiczeń na rozluźnienie są przysiady w parach. Ćwiczący stają naprzeciwko siebie w odległości około 50 cm, nogi ustawione na szerokość bioder, stopy równolegle, tułów prosty, ramiona wyprostowane. Partnerzy chwytają się za dłonie. Obydwie osoby równocześnie uginają nogi w kolanach, robiąc przysiad w taki sposób, aby kolana nie wychodziły poza obrys stopy. Ćwiczenie należy powtórzyć przynajmniej dwadzieścia razy. Na zakończenie treningu dobrze jest rozluźnić mięśnie twarzy. Partnerzy mogą delikatnie masować sobie wzajemnie dłońmi twarz, policzki, czoło, uszy. Taki łagodny masaż doskonale odpręża, uspokaja i eliminuje napięcie. Ćwiczenia we dwójkę to naprawdę fantastyczna sprawa.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia w parach
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Ćwiczenia w parach
Ćwiczenia w parach

Ćwiczenie na brzuch w parach (WIDEO)

Ćwiczenie na brzuch w parach (WIDEO) Odtwórz wideo

. Ćwiczenie polega na łapaniu piłki, którą rzuca partner. Ruch powinien powodować, że ciało odchylać się będzie na tyle, aby plecy prawie dotknęły piłki (...) fitness, kładąc się na niej. Po tym następuje powrót do pozycji wyjściowej...

Ćwiczenia w parach

Ćwiczenia rozciągające w parach (WIDEO)

Ćwiczenia rozciągające w parach (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie rozciągające w parze W czasie wykonywania ćwiczeń bardzo ważna jest nie tylko sama technika treningu, ale także rozciąganie mięśni. Zbytnie (...) ich przeciążenie może bowiem powodować kontuzje...

Ćwiczenia w parach

Przysiady w parach (WIDEO)

Przysiady w parach (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenia w parach - przysiady Mięsień czworogłowy uda odpowiada za prostowanie i zginanie stawu kolanowego, a jego nieprawidłowa praca może stwarzać (...) w stawie biodrowym. Ćwiczenie wykonuje się...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Świeca (WIDEO)

Świeca (WIDEO) Odtwórz wideo

o prawidłowe położenie żeber oraz miednicy. Idealne na wzmocnienie tych partii naszego ciała jest ćwiczenie w parach, tak zwana świeca. Osoba (...) Proponujemy kolejne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni...

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Ćwiczenia na ładną pupę

Ćwiczenia na ładną pupę

Najlepsze efekty odchudzania daje stosowanie kosmetyków ujędrniających bezpośrednio po ćwiczeniach wyszczuplających w połączeniu z masażem pośladków (...) . Aby odchudzanie pośladków było skuteczne i zauważalne, należy wykonywać ćwiczenia...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Smukła talia

Smukła talia

Każda kobieta marzy o talii osy. Jest to niezmienny od lat atrybut kobiecości.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Poranna gimnastyka

Poranna gimnastyka

Ćwiczenia o wschodzie słońca skuteczniej odchudzają niż wykonywane w jakiejkolwiek innej porze dnia.

Ćwiczenia na piłce - wybór piłki, aerobik

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką uaktywniają wiele grup mięśniowych, szczególnie wzmacniają mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczenia z piłką mogą wykonywać osoby w każdym wieku.

Stretching - definicja, wpływ na organizm, techniki rozciągające

Ćwiczenie rozciągajace w parze (WIDEO)

Ćwiczenie rozciągajace w parze (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie rozciągające w parze Ćwiczenia rozciągające, czyli tak zwany stretching, to rodzaj ćwiczeń służących do poprawy elastyczności mięśni. Wykonując ćwiczenia tego...