Trwa ładowanie...

Czesi ostrzegają. Padł rekord zachorowań

Avatar placeholder
17.04.2024 12:39
Kolejny powrót zapomnianej choroby. 8 tysięcy przypadków za naszą południową granicą
Kolejny powrót zapomnianej choroby. 8 tysięcy przypadków za naszą południową granicą (Getty Images)

Coraz częściej mówi się o wzmożonej aktywności chorób, których problem jeszcze niedawno uważaliśmy za rozwiązany lub opanowany, takich jak szkarlatyna, gruźlica czy odra. Tym razem zagrożenie dotyczy choroby, która w Czechach sięgnęła już 8 tysięcy przypadków.

spis treści

1. Rekord zachorowań za południową granicą

Ekspertów zaczyna niepokoić stale rosnąca liczba przypadków choroby objawiającej się głównie świszczącym, męczącym kaszlem. Problem krztuśca, bo o tej chorobie zakaźnej mowa, sięgnął dużej skali zwłaszcza w Czechach, gdzie padła właśnie rekordowa liczba zachorowań, mimo że szczepienia na koklusz, którego czeska nazwa oznacza "czarny kaszel", są w tym kraju obowiązkowe.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zdiagnozowano aż 1500 przypadków, a od początku 2024 stwierdzono ich blisko 8 tysięcy. Chociaż epidemiolodzy zakładali przyrost na poziomie o połowę mniejszym, choroba nie odpuszcza - zwłaszcza w przypadku młodzieży, dzieci, a nawet niemowląt, a w szczególności tych niezaszczepionych.

Zobacz film: "Jakie choroby królują? Lekarz wskazuje jedną, najczęściej ignorowaną"

Lekarze ostrzegają również, że krztusiec u najmłodszych może mieć bardzo poważny przebieg, a nawet doprowadzić do zgonu - chociaż, póki co, wskaźnik umieralności jest w dalszym ciągu niski.

Istotny jest fakt, że odradzająca się choroba doprowadziła do wzmożonego zainteresowania programem szczepień, a liczba podanych dawek wzrosła (rok do roku) już prawie dwukrotnie.

2. Jakie objawy ma krztusiec?

Krztusiec, zwany także kokluszem, to choroba zakaźna, której objawy z początku mogą przypominać przeziębienie. Pierwsze symptomy pojawiają się zwykle między 5. a 10. dniem od zakażenia, jednak warto podkreślić, że dzieli się je na wczesne i późne, a chorobę diagnozuje się m.in. na podstawie czasu występowania danych objawów.

Do wczesnych symptomów należą np. katar i uczucie niedrożności nosa, stan podgorączkowy lub bezdech, a do późnych (pojawiających się tydzień-dwa od wystąpienia pierwszych) - napady świszczącego, niekontrolowanego i duszącego kaszlu, doprowadzające nierzadko do wymiotów, a także silne zmęczenie.

3. Szczepienia na krztusiec – w Polsce obowiązkowe

Szczepionki przeciwko krztuścowi są w Polsce obowiązkowe i bezpłatne dla pacjentów.

Podstawowy program szczepień obejmuje cztery dawki. Pierwszą podaje się dziecku w 2. miesiącu życia, dwie następne miesiąc lub dwa później, a ostatnią w okolicach 16.-18. miesiąca życia. Dodatkowo, zaleca się szczepienia przypominające w wieku 6 i 14 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze