Trwa ładowanie...

Często się stresujesz? Przez to możesz być narażony/a na choroby serca. Sprawdź, jak sobie pomóc

 Agnieszka Gotówka
12.03.2024 08:25
Płatna współpraca z marką Health Labs Care
Często się stresujesz? Przez to możesz być narażony/a na choroby serca. Sprawdź, jak sobie pomóc
Często się stresujesz? Przez to możesz być narażony/a na choroby serca. Sprawdź, jak sobie pomóc (Adobe Stock)

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. To niezakaźna epidemia, która z roku na rok poszerza swoje zasięgi. Co jest tego przyczyną? I jak możemy wspomóc pracę serca?

Co to jest stres oksydacyjny i jak wpływa na serce?

Zapewne nieraz słyszałeś o stresie oksydacyjnym. To szalenie popularne ostatnio pojęcie, które jednak nie zawsze jest odpowiednio definiowane. By lepiej je zrozumieć, należy wspomnieć o reaktywnych formach tlenu (RFT), potocznie nazywanych "wolnymi rodnikami", czyli cząsteczkach aktywnych chemicznie, których nadmiar może prowadzić do modyfikacji białek, lipidów i kwasów nukleinowych, co skutkuje nieodwracalnymi zaburzeniami w budowie komórki. Uszkodzeniu ulega również szlak przekazywania sygnału w komórce, czego konsekwencją mogą być poważne schorzenia (m.in. miażdżyca, choroba nowotworowa) i przyspieszenie procesu starzenia się organizmu [1, 2].

Stres oksydacyjny należy zatem rozumieć jako brak równowagi pomiędzy generacją reaktywnych form tlenu (RFT) a zdolnościami antyoksydacyjnymi organizmu. Tę równowagę zaburza nierzadko współczesny styl życia, do czego przyczyniają się zwłaszcza:

  • palenie tytoniu (również palenie bierne),
  • picie alkoholu,
  • niewłaściwa dieta, w tym jedzenie produktów wysokoprzetworzonych, ale też smażonych (przypalonych) i wędzonych,
  • brak aktywności fizycznej,
  • narażenie na stres,
  • promieniowanie ultrafioletowe (np. opalanie się bez zabezpieczenia skóry kremem z filtrem),
  • zanieczyszczenie powietrza.

Stres oksydacyjny a choroby serca

Choroby układu sercowo-naczyniowego każdego roku zbierają śmiertelne żniwo. To najczęstsza przyczyna zgonów na świecie, u której podstaw leży stres oksydacyjny. Wolne rodniki mają bowiem istotne znaczenie w rozwoju nadciśnienia tętniczego, które stanowi czynnik ryzyka miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru i zawału mięśnia sercowego [1].

Kto jest najbardziej narażony na choroby układu sercowo-naczyniowego?

Choroby serca mogą rozwijać się przez lata. Nieświadomi konsekwencji, możemy narazić się nawet na niewydolność serca. W tej grupie znajdują się szczególnie osoby starsze, żyjące w ciągłym stresie, mające uwarunkowania genetyczne do chorób serca, a także osoby z nadwagą i otyłością.

Problemy z sercem – tych objawów nie bagatelizuj!

Przedwczesna śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych w dużym stopniu wynika z bagatelizowania sygnałów, jakie wysyła nasz organizm. Te potrafią utrzymywać się przez długi czas, my jednak nierzadko zrzucamy je na karb codziennego życia. Serce bowiem nie boli, ale wysyła subtelne sygnały, by zwrócić uwagę na swój problem.

Czujność powinny wzbudzić zaburzenia rytmu serca, osłabienie, problemy z koncentracją, bóle głowy i spadek odporności. Sygnałem alarmowym są też omdlenia, problemy z oddychaniem, bezdech senny, częste obrzęki stóp i podudzi. Do tej listy objawów dołączają też te nietypowe, jak choćby objawy skórne, wśród których dominują pajączki, guzki podskórne czy żółto-pomarańczowa wysypka wokół kostek i palców.

Kiedy więc się pojawią, warto sprawdzić, czy nasz organizm nie potrzebuje pomocy. Wtedy najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania kardiologiczne, m.in. EKG, które pozwoli ocenić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W przypadku zaburzeń rytmu serca wykonuje się też EKG metodą Holtera, które polega na 24-, 48-godzinnym, a nawet 7-dniowym i dłuższym monitorowaniu zapisu EKG ("Holter" nie wymaga leżenia w szpitalu, można funkcjonować według codziennego rytmu) [3]. Bardzo ważne jest też regularne mierzenie ciśnienia tętniczego.

Zadbaj o swoje serce dla siebie i bliskich

Aby zachować zdrowie serca jak najdłużej, ważna jest profilaktyka. Jest ona ważna dla wszystkich, bo nie tylko wzmacnia układ krążenia, ale też zapobiega rozwojowi chorób. Co zatem robić, by cieszyć się zdrowiem przez lata?

  • Zdrowo się odżywiaj. Dla serca najlepsza jest dieta śródziemnomorska, która obfituje w produkty zbożowe z pełnego przemiału, warzywa i owoce, ryby, nasiona i orzechy oraz zdrowe tłuszcze (głównie oliwę z oliwek).
  • Bądź aktywny fizycznie. Regularne ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, a także przyczyniają się do kontroli masy ciała [4].
  • Relaksuj się. Silny stres prowadzi do nadmiernego uwalniania m.in. kortyzolu, który wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, podnosząc ciśnienie krwi.
  • Wykonuj regularne badania profilaktyczne, m.in. pomiar ciśnienia tętniczego. Kontroluj też parametry lipidowe (nadciśnienie tętnicze i dyslipidemia to bardzo istotne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego).

Chcą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie serca, warto też sięgnąć po suplementy diety, które zawierają składniki kardioprotekcyjne.

Suplement diety Cardio Natural+ od Health Labs Care to preparat, który wspiera zdrowie serca i naczyń krwionośnych, dba o prawidłowe krążenie żylne, a także chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.

(Materiał Partnera)

Składnikami Cardio Natural+ są:

  • Arjuna (migdałecznik) – wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego. Powoduje obniżenie ciśnienia krwi, chroni serce przed uszkodzeniem i poprawia parametry lipidogramu (obniża poziom cholesterolu całkowitego, frakcji LDL cholesterolu i trójglicerydów).
  • Koenzym Q10 (ubichinon) – występuje we wszystkich tkankach i narządach organizmu, ale jego największe stężenie jest w sercu, gdzie odgrywa istotną rolę w przewodzeniu sygnałów i wytwarzaniu energii. Ma silne właściwości antyoksydacyjne.
  • Oli Ola Nexira – to naturalny ekstrakt z liści oliwek, który wykazuje działanie ochronne w kontekście układu sercowo-naczyniowego.
  • Witamina E – jeden z silniejszych antyoksydantów, który uczestniczy w ochronie komórki przed stresem oksydacyjnym.
  • Witamina C – antyoksydant, który też wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, co może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi i zapobiegania powstawania zakrzepów.
  • Ekstrakt z nasion winorośli właściwej – zawiera substancje aktywne o działaniu przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym. Zapobiega utlenianiu witaminy C i witaminy E.
  • Piperyna – silny antyoksydant, zwiększa wchłanianie substancji aktywnych w produkcie, dzięki czemu działa skuteczniej.

Suplement diety Cardio Natural+ to wsparcie dla silnego i sprawnie działającego serca. Jest polecany osobom, które chcą zadbać o układ sercowo-naczyniowy. To również odpowiedni suplement dla seniorów, zawodowych i wyczynowych sportowców oraz osób narażonych na silny stres. Dla siebie i swoich bliskich kupisz go na Health Labs Care.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Health Labs Care
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze