Trwa ładowanie...

Czwarta fala koronawirusa. Dr Krajewski: Jesteśmy przygotowani, ale jeśli zakażeń będzie tyle, co wiosną, żaden system tego nie wytrzyma

Avatar placeholder
27.08.2021 13:43
Czwarta fala koronawirusa. Dr Krajewski: Jesteśmy przygotowani, ale jeśli zakażeń będzie tyle, co wiosną, żaden system tego nie wytrzyma
Czwarta fala koronawirusa. Dr Krajewski: Jesteśmy przygotowani, ale jeśli zakażeń będzie tyle, co wiosną, żaden system tego nie wytrzyma (Getty Images)

Polska służba zdrowia szykuje się na czwartą falę koronawirusa. - Jesteśmy zaszczepieni, mamy środki ochrony osobistej, refundowane testy antygenowe oraz najważniejsze - doświadczenie z poprzednich fal. Jednak, co się wydarzy tej jesieni, jest obecnie jedną wielką niewiadomą - mówi dr Jacek Krajewski w rozmowie z WP abcZdrowie.

spis treści

1. Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) na pierwszej linii frontu

W piątek 27 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 258 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Liczby zakażeń wciąż pozostają niewysokie, jednak wykazują stabilną tendencję wzrostową. Z tygodnia na tydzień następuje wzrost o 20-30 proc.

Zdaniem dra Jacka Krajewskiego, prezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz lekarza rodzinnego, czwarta fala koronawirusa w Polsce prawdopodobnie nastąpi 2-3 tygodnie po powrocie dzieci do szkół.

Zobacz film: "#zdążysz? Spot akcji Wirtualnej Polski"
Problem się pojawi, jeśli podobnie, jak ubiegłej wiosny czy jesieni, w Polsce będzie odnotowywana wysoka liczba zakażeń SARS-CoV-2.
Problem się pojawi, jeśli podobnie, jak ubiegłej wiosny czy jesieni, w Polsce będzie odnotowywana wysoka liczba zakażeń SARS-CoV-2. (Getty Images)

Według różnych prognoz epidemiologicznych w szczytowym momencie liczby zakażeń mogą sięgnąć od 16 do 30 tys. zakażeń dziennie, ale sama fala będzie nietypowa. Badania już wykazały, że szczepienia przeciw COVID-19 dają bardzo wysoki stopień ochrony przed hospitalizacją oraz zgonem, ale nie wykluczają ryzyka zakażenia oraz wystąpienia łagodnych objawów.

W praktyce oznacza to, że szpitale zakaźne oraz odziały intensywnej terapii będą mieć mniej pacjentów niż podczas poprzednich dwóch fal. Największe obciążenie może natomiast spaść na barki podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ to do POZ-tów będą zgłaszać się pacjenci z objawami grypodobnymi. Już teraz wiadomo, że wariant Delta może doskonale maskować się pod choroby sezonowe.

2. "Żaden system opieki zdrowotnej nie jest w stanie wytrzymać takiej liczby chorych"

Dr Krajewski przyznaje, że w tej chwili przebieg czwartej fali koronawirusa jest jedną wielką niewiadomą. Jednak POZ-ty szykują się na najgorsze.

- Można powiedzieć, że pierwsza linia frontu jest zabezpieczona. Jesteśmy niemal w całości zaszczepieni przeciw COVID-19, oprócz nielicznych wyjątków osób, które miały przeciwskazania. Dostaliśmy już środki ochrony osobistej. Te placówki, które miały możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia do testowania, mogą zamawiać refundowane przez NFZ testy antygenowe, pozwalające na szybką diagnozę COVID-19. Reszta placówek będzie kierować pacjentów do punktów wymazu. Oprócz tego mamy to, co najważniejsze - doświadczenie zdobyte podczas poprzednich fal. Więc czwarta fala nie będzie dla nas zaskoczeniem - podkreśla dr Krajewski.

Problem pojawi się, jeśli podobnie jak ubiegłej wiosny czy jesieni, w Polsce będzie odnotowywana wysoka liczba zakażeń SARS-CoV-2.

- Jak z czwartą falą poradzi sobie polska służba zdrowia będzie zależało tylko od skali epidemii. Niestety, już teraz widzimy, że w innych europejskich krajach liczby zakażeń są bardzo wysokie - mówi dr Krajewski. - Wszystko więc zależy od tego, jakie nieszczęście nas nawiedzi. Jeśli znowu będziemy mieć 30 tys. zakażeń dziennie, to niezależnie od przygotowań, nie poradzimy sobie. Żaden system opieki zdrowotnej nie jest w stanie wytrzymać takiej liczby chorych - dodaje ekspert.

3. Raport Ministerstwa Zdrowia

W piątek 27 sierpnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 258 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (51), pomorskim (26), podkarpackim (24).

Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.

Podłączenia do respiratora wymaga 48 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju mamy 530 wolnych respiratorów.

Zobacz także: COVID-19 u osób zaszczepionych. Polscy naukowcy zbadali, kto choruje najczęściej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze