Trwa ładowanie...

Czy aspiryna zmniejsza ryzyko raka trzustki?

Lek. Mateusz Nawrocki
29.01.2017 15:48
Czy aspiryna zmniejsza ryzyko raka trzustki?
Czy aspiryna zmniejsza ryzyko raka trzustki?

Według najnowszych badań prowadzonych przez Chińskich naukowców, niska dawka aspiryny zażywana codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka trzustki. Jak zaznacza autor badania, wnioski opierają się na statystyce.

Pacjenci którzy zażywają aspirynę w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych lub raka jelita grubego, prawdopodobnie zmniejszają również swoje ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Największe ryzyko zachorowania na raka trzustki mają osoby po 50 roku życia, z nie wielką przewagą płci męskiej. W Polsce notuje się rocznie ponad 3 tysiące nowych zachorowań i niestety wielu pacjentom nie udaje się wygrać walki z nowotworem trzustki, który bardzo często zostaje wykryty dopiero w zaawansowanym stadium.

Czy aspiryna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzustki?
Czy aspiryna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzustki? (123RF)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Naukowcy poddali analizie 761 pacjentów z nowotworem trzustki i porównano ich wyniki z 794 osobami, które nie miały zdiagnozowanej choroby nowotworowej. Podstawą badania było określenie czy osoby te zażywały codziennie aspirynę. 18 procent uczestników z grupy zdrowych osób oraz 11 procent z grupy chorej na nowotwór trzustki codziennie zażywało niską dawkę aspiryny.

Według naukowców po wzięciu pod uwagę innych danych użytych w celu opracowania badania, niska dawka aspiryny może przekładać się na zmniejszenie ryzyka raka trzustki nawet o 46 procent przy zażywaniu aspiryny.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

Naukowcy przyznają jednak, że ich badania nie dają całkowitej pewności z uwagi na ewentualne pomyłki co do dawki oraz częstości zażywania aspiryny, które mogą leżeć po stronie uczestników badania.

Inne doświadczenia prowadzone w tej samej tematyce przynosiły podobne wnioski. Chińscy badacze przeprowadzili analizę 18 innych badań, które powstały na przestrzeni dwóch dekad i ich wyniki są do siebie bardzo zbliżone.

Nowotwór trzustki nie jest jednak bardzo częstym nowotworem, ale z uwagi na jego przebieg jest wyjątkowo niebezpieczny i niestety nie rokuje dobrze.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Pamiętajmy jednak, że codzienne przyjmowanie aspiryny może być również szkodliwe dla naszego zdrowia i ewentualną decyzję związaną z zażywaniem aspiryny powinniśmy podjąć po kosnultacji z lekarzem.

Badania te również zostały opracowane na podstawie populacji chińskiej (Szanghaj), a zachorowalność i występowanie poszczególnych nowotworów na całym świecie bardzo się różni. Przykładowo w Polsce notuje się o ¼ niższe zachorowanie na raka trzustki w porównaniu do innych krajów europejskich.

Na wystąpienie chorób nowotworowych składa się również styl życia, dieta cz też środowisko. W kwestii wyników tego konkretnego badania, należy podchodzić również z dystansem. Na pewno wyniki te mogą stanowić dobrą bazę do kolejnych, szerszych badań, które powinne zostać przeprowadzone w wielu krajach na świecie, dając standaryzowane informacje na podstawie których mogłyby zostać opracowane wytyczne odnoszące się do spożycia aspiryny w celu redukcji występowania poszczególnych nowotworów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze