Czy popularny lek przeciwbólowy jest niebezpieczny?

Leki przeciwbólowe należą do jednych z najczęściej stosowanych w dzisiejszych czasach, na całym świecie. Są dostępne bez recepty, w większość sklepów, nawet tych spożywczych. Oczywiście dostępność i niska cena są ich dobrym atutem, jednak nie wiele mówi się na temat potencjalnych skutków ubocznych które mogą powodować.

Dotyczy to szczególnie grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają drażniąco na błonę śluzową żołądka przyczyniając się do powstawania choroby wrzodowej.

W konsekwencji może dojść do pęknięcia wrzodu, co z kolei będzie wiązało się z silnym krwotokiem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej. Perforacja wrzodów żołądka jest jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Naukowcy postanowili zbadać także wpływ popularnego leku – paracetamolu – na wątrobę.

Na podstawie badań, naukowcom udało się ustalić, że lek ten może powodować uszkodzenia w obrębie wzajemnych połączeń komórkowych, na skutek których może dochodzić do zaburzenia prawidłowej pracy wątroby.

Do tej pory zaburzenia te były znaną przyczyną takich schorzeń jak marskość wątroby, zapalenie, a nawet rak. Nie łączono jednak stosowania paracetamolu z tak daleko idącą toksycznością oddziałującą na wątrobę. Najnowsze doniesienia ukazały się w magazynie „Scientific reports”.

Jak zaznaczają uczeni, najnowsze odkrycia odnoszą się do problemu opracowania bezpieczniejszych leków, które aż tak daleko nie będą wpływały na funkcję poszczególnych organów. To ważne doniesienia również z uwagi na fakt w jakiej ilości i jak często paracetamol używany jest na całym świecie.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery tabletki dziennie. Niektóre środki farmakologiczne...

To swoistego rodzaju paradoks, że środki które powinne pomagać w zmaganiu się z chorobą, okazują się być szkodliwe dla naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, że stosowanie tych leków w rozsądnej i nie wielkiej ilości nie powinno spowodować wystąpienia niepokojących objawów.

Toksyczność leków jest poważnym problemem medycyny XXI wieku. Dokładne badania prowadzone w stosunku do wszystkich leków powinne zminimalizować ryzyko stosowania leków, które nam szkodzą.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody dla organizmu. Zwłaszcza jeśli w tym samym czasie...

Analogicznie z poważnymi efektami ubocznymi wiąże się również leczenie nowotworów – chemioterapia może być wyjątkowo źle znoszona przez niektóre osoby. Jednak w tym przypadku, bardzo często to jedyne rozwiązanie, aby uratować ludzkie życie.

Stosowanie antybiotyków również może nieść za sobą konsekwencje – z tego powodu konieczne jest ich rozważne stosowanie, tylko na wyraźne polecenie lekarza.

To tylko przykłady sytuacji, gdzie stosowane leki mogą wiązać się z efektami ubocznymi. Pamiętajmy także, że istnieją grupy leków o podobnym działaniu, którego mogą być jednak pozbawione efektów ubocznych – o szczegóły warto zapytać lekarza.

Istotne jest także nienadużywanie leków i stosowanie ich wtedy, kiedy faktycznie jest to konieczne i może przynieść to oczekiwane efekty. Mimo wszystko, leki przeciwbólowe działają szybko, są łatwo dostępne, bez recepty – to ich niezaprzeczalne plusy.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 6 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • news-medical.net

Leki i suplementy

Komentarze
Artykuły Newsy - leki i suplementy
Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

również: Czy popularny lek przeciwbólowy jest niebezpieczny? Goździki Z pewnością znasz je jako przyprawę do ciast, pierników czy grzańca, ale czy wiedziałeś o ich leczniczych właściwościach?...

Interakcje międzylekowe

Jak skutecznie walczyć z bólem?

Jak skutecznie walczyć z bólem?

na ketoprofen i kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę. Wyjątkowo niebezpieczny jest także paracetamol - zmieszany z alkoholem (...) również środki przeciwbólowe z tymi na przeziębienie i...

Boks

Boks: podstawy (WIDEO)

Boks: podstawy (WIDEO) Odtwórz wideo

charakter walki. Obecnie, boks amatorski jest bardzo popularny w Polsce. Nauka trwa kilka lat, a treningi wymagają dobrej koordynacji ruchowej, siły

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Interakcje międzylekowe

Te leki bez recepty wchodzą w reakcje ze słońcem

Te leki bez recepty wchodzą w reakcje ze słońcem

jest ketoprofen - silny lek przeciwbólowy należący do grupy NLPZ. Parę lat temu maści i żele z tym lekiem były dostępne bez recepty. Niestety (...) pokryła się przykrymi i bolesnymi pęcherzami. Po tych...

Relacje z dziećmi

Jak obchodzony jest Dzień Matki na świecie?

 Jak obchodzony jest Dzień Matki na świecie?

za trud wychowania. A jak jest w innych zakątkach świata? Zobacz także: 30 najbardziej popularnych tekstów mam, które znają wszystkie dzieci Dzień (...) goździk jest zaś symbolem pamięci po zmarłej rodzicielce. W Australii Dzień...