Trwa ładowanie...

Czy popularny lek przeciwbólowy jest niebezpieczny?

Lek. Mateusz Nawrocki
14.02.2017 17:14
Czy popularny lek przeciwbólowy jest niebezpieczny?
Czy popularny lek przeciwbólowy jest niebezpieczny?

Leki przeciwbólowe należą do jednych z najczęściej stosowanych w dzisiejszych czasach, na całym świecie. Są dostępne bez recepty, w większość sklepów, nawet tych spożywczych. Oczywiście dostępność i niska cena są ich dobrym atutem, jednak nie wiele mówi się na temat potencjalnych skutków ubocznych które mogą powodować.

Dotyczy to szczególnie grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają drażniąco na błonę śluzową żołądka przyczyniając się do powstawania choroby wrzodowej.

W konsekwencji może dojść do pęknięcia wrzodu, co z kolei będzie wiązało się z silnym krwotokiem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej. Perforacja wrzodów żołądka jest jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Naukowcy postanowili zbadać także wpływ popularnego leku – paracetamolu – na wątrobę.

Na podstawie badań, naukowcom udało się ustalić, że lek ten może powodować uszkodzenia w obrębie wzajemnych połączeń komórkowych, na skutek których może dochodzić do zaburzenia prawidłowej pracy wątroby.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Czy popularny lek przeciwbólowy jest niebezpieczny dla wątroby?
Czy popularny lek przeciwbólowy jest niebezpieczny dla wątroby? (123RF)

Do tej pory zaburzenia te były znaną przyczyną takich schorzeń jak marskość wątroby, zapalenie, a nawet rak. Nie łączono jednak stosowania paracetamolu z tak daleko idącą toksycznością oddziałującą na wątrobę. Najnowsze doniesienia ukazały się w magazynie „Scientific reports”.

Jak zaznaczają uczeni, najnowsze odkrycia odnoszą się do problemu opracowania bezpieczniejszych leków, które aż tak daleko nie będą wpływały na funkcję poszczególnych organów. To ważne doniesienia również z uwagi na fakt w jakiej ilości i jak często paracetamol używany jest na całym świecie.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

To swoistego rodzaju paradoks, że środki które powinne pomagać w zmaganiu się z chorobą, okazują się być szkodliwe dla naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, że stosowanie tych leków w rozsądnej i nie wielkiej ilości nie powinno spowodować wystąpienia niepokojących objawów.

Toksyczność leków jest poważnym problemem medycyny XXI wieku. Dokładne badania prowadzone w stosunku do wszystkich leków powinne zminimalizować ryzyko stosowania leków, które nam szkodzą.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

Analogicznie z poważnymi efektami ubocznymi wiąże się również leczenie nowotworów – chemioterapia może być wyjątkowo źle znoszona przez niektóre osoby. Jednak w tym przypadku, bardzo często to jedyne rozwiązanie, aby uratować ludzkie życie.

Stosowanie antybiotyków również może nieść za sobą konsekwencje – z tego powodu konieczne jest ich rozważne stosowanie, tylko na wyraźne polecenie lekarza.

To tylko przykłady sytuacji, gdzie stosowane leki mogą wiązać się z efektami ubocznymi. Pamiętajmy także, że istnieją grupy leków o podobnym działaniu, którego mogą być jednak pozbawione efektów ubocznych – o szczegóły warto zapytać lekarza.

Istotne jest także nienadużywanie leków i stosowanie ich wtedy, kiedy faktycznie jest to konieczne i może przynieść to oczekiwane efekty. Mimo wszystko, leki przeciwbólowe działają szybko, są łatwo dostępne, bez recepty – to ich niezaprzeczalne plusy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze