Czy powstaną nowe opakowania papierosów?

Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że Polsce pali nawet 9 milionów osób, a 60 tysięcy umiera rocznie z tego powodu. Od dłuższego czasu na opakowaniach papierosów widnieją treści informujące o ich szkodliwości i potencjalnych skutkach ubocznych ich stosowania.

Polska należy do krajów, gdzie nie stosuje się zdjęć przedstawiających konsekwencje palenia papierosów. W 77 krajach na świecie takie praktyki mają miejsce. Według przeprowadzonych badań, zdjęcia i ilustracje przedstawiające konsekwencje palenia papierosów są znacznie bardziej skuteczne niż jednolite napisy znajdujące się na paczce.

W Stanach Zjednoczonych podjęto próbę stosowania realnych zdjęć na opakowaniach papierosów, jednak na skutek działań przemysłu tytoniowego zasugerowano, że fotografie są tendencyjne i nieobiektywne. Na zarzuty te, Amerykańska Agencja Żywności i Leków postanowiła zawnioskować o przeprojektowanie etykiet.

W celu usystematyzowania wszystkich danych, przeprowadzono analizę, która ukazała się w magazynie „ Nicotine & Tobacco Research”. Jak zaznacza jeden z autorów badania, jego celem było ukazanie jak reagują ludzie na zdjęcia obrazujące konsekwencje palenia papierosów, również tych osób, które były narażeno na dym tytoniowy paląc biernie.

Badano reakcje na stosowane do tej pory ilustracje, na zdjęcia poszkodowanych przez papierosy osób, oraz reakcje na sam tekst (procedura aktualnie stosowana w Polsce). Uczestnicy badania mieli za zadanie określić jak wpływa na decyzję o rzuceniu palenia papierosów etykieta na paczce, a także ich postępy w rzucaniu nałogu po 5 tygodniach kontaktu z opakowaniami opatrzonymi w różne kategorie etykiet.

Nałogi, które pochłonęły celebrytów

Nałóg to skłonność do wykonywania czynności, które najczęściej są niekorzystne dla naszego zdrowia. Wiele sławnych osób jest uzależnionych od papierosów,...

Wyniki przeprowadzonego eksperymentu jasno wskazują, że na skutek zaprezentowania fotografii na etykietach, prawie dwukrotnie więcej osób próbowało rzucić palenie papierosów. Same zdjęcia bardziej przemawiały do uczestników niż, fotografie opatrzone komentarzem.

Według ekspertów największy sukces odnoszą przekazy, które mają związek z prawdziwym życiem i wszystkie rodzaje etykiet zawierające zdjęcia (zarówno te które zostały podważone przez koncerny tytoniowe), trafiały do świadomości uczestników badania. Badacze mają nadzieję, że ich analiza przyczyni się do opracowania skuteczniejszych etykiet ostrzegawczych.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby zyskać motywację, potrzebujesz osobistego, potężnego...

To doświadczenie, które ma podwójny wymiar - odnosi się do skuteczności kampanii społecznych, a także ma wymiar psychologiczny. Palenie papierosów jest szkodliwe i przyczynia się do rozwoju wielu chorób, między innymi POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), chorób serca, czy też rozwoju nowotworów, ale nie tylko - tak naprawdę oddziałują negatywnie na cały organizm. Według badań, każdy papieros skraca życie o ponad 5 minut.

W dymie tytoniowym zawarte jest ponad 40 związków o działaniu rakotwórczym. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia papierosów na świecie umiera nawet 4 miliony osób.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (1)
~Viktor
~Viktor 8 miesięcy temu

Po pierwsze - drastyczne obrazki zawsze robią wrażenie które jednak znika szybko. Przykładem kampanie pokazujące skutki szybkiej jazdy itd. itp. Po drugie - w Australii gdzie dawno wprowadzono wszystkie możliwe restrykcje a w tym m.in. drastyczne obrazki na opakowaniach spadła sprzedaż papierosów ale tylko legalna, wzrosła szara strefa i ogólna ilość palących. Tyle w temacie sterowania dorosłymi ludźmi i odnośnie coraz większych zakusów różnych urzędników żeby regulować co tylko się da.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...