Trwa ładowanie...

Czy warzywa i owoce są ważnym składnikiem leczenia?

Według naukowców, tak proste rozwiązania, jak dodawanie do posiłków dużej ilości warzyw i owoców, może mieć duże znaczenie w skutecznym leczeniu. Mowa tutaj o pacjentach zmagających się z chorobami nerek, u których często występuje tak zwana kwasica metaboliczna.

Z czym związana jest ta sytuacja? W wyniku różnych sytuacji chorobowych, takich jak biegunki, wrodzone zaburzenia metaboliczne, niewydolność nerek, nadmierne picie alkoholu czy też przedawkowanie niektórych leków może spowodować nagromadzenie się we krwi nadmiaru substancji o kwaśnym charakterze, niedobrze składników zasadowych (alkalicznych), powodując obniżenie pH krwi.

Wygląda na to, że rozwiązanie w tej sytuacji może być całkiem proste - owoce i warzywa mają skład zasadowy - to mogłoby przeciwdziałać kwasicy. To zagadnienie stało się tematem rozważań naukowców. Szczegółowa analiza objemowała pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi oraz przewlekłą niewydolnością nerek.

Owoce mogą być ważnym składnikiem skutecznego leczenia
Owoce mogą być ważnym składnikiem skutecznego leczenia (123RF)

Porównano wyniki dwóch grup - u jednej z nich stosowano leki alkalizujące, w drugiej zaś warzywa i owoce. Wyniki są zaskakujące - osoby, które nie przyjmowały leków, miały wyniki równie dobre jak te, które stosowały farmakoterapię. Warzywa i owoce miały dodatkowo bardzo dobry wpływ na metabolizm, kontrolę ciśnienia tętniczego, prawidłową wagę ciała.

Zdrowa dieta ma także aspekt ekonomiczny - nie dość, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, to obniża koszty leczenia - udowodniono bowiem, że koszt zakupu warzyw i owoców jest znacznie niższy niż np leków. Są to bardzo duże oszczędności.

Wyniki analizy zakładają również, że pacjenci nie zmienili znacząco swoich nawyków żywieniowych i nie odstawili niezdrowych pokarmów - korzyści z jedzenia warzyw i owoców widoczne są gołym okiem.

W związku z tym, że wielu uczestników badania nie miało możliwości zakupu warzyw i owoców - naukowcy w porozumieniu z bankiem żywności zapewnili pacjentom dostęp do produktów, które korzystnie wpływały na stan ich zdrowia. Jak widać, korzyści płynące ze zdrowej diety są zauważalne.

Patrząc nawet nie tylko na pacjentów z chorobami nerek, ale ogólnie na całą populację - zbilansowana dieta jest bardzo ważna, chroni przed nadwagą, cukrzycą, chorobami serca i nowotworami.

Ważne, aby mieć tą świadomość i spożywać zdrowe posiłki nie w chwili wystąpienia choroby, a jeszcze przed nią - powinien być to nasz nawyk, który obecny będzie przez całe życie. Zdrowy tryb życia i zdrowa dieta są aktualnie bardzo modne - to dobra okazja, aby zaczerpnąć informacji na ten temat i jak najszybciej wdrożyć je w życie. Pamiętajmy - oprócz diety niezwykle ważny jest także ruch, który ma zbawienny wpływ na stan naszego zdrowia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Czy warzywa i owoce są ważnym składnikiem leczenia?
Czy warzywa i owoce są ważnym składnikiem leczenia?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza