Dentysta w każdej szkole? Nowy pomysł
Mnisterstwo Zdrowia chce, by dentyści wrócili do szkół. Prace nad projektem założeń do ustawy w tej sprawie są w początkowej fazie. - Podoba mi się ten pomysł. Ciekawe tylko jakie zabiegi będą wchodziły w zakres takiej opieki stomatologicznej – zastawia się Agnieszka, mama dziewięcioletniego Adriana.
Gabinety stomatologiczne były w szkołach normą jeszcze w latach 90. XX wieku. Gdy w życie weszła reforma szkolnictwa powołująca do życia gimnazja, ich liczba zmalała. Dziś obecność takiego gabinetu w placówce jest kwestią samorządu, jako organu prowadzącego.
Teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej chciałoby, żeby dentysta był w każdej szkole. MEN współpracuje w tej kwestii z resortem zdrowia. Ministerstwo Konstantego Radziwiłła przyznaje, że trwają prace nad projektem założeń do projektu ustawy w tej sprawie. Zaznacza jednocześnie, że to dopiero ich "faza wstępna".
Przeczytaj także:
"Z tego względu kwestie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkołach, w tym również opieki stomatologicznej, nie zostały jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięte" – pisze MZ w komunikacie.
Niewiele wiadomo o konkretach. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że nie planuje obciążania samorządów kosztami tworzenia gabinetów dentystycznych w szkołach.
1. To już epidemia?
Stomatolodzy od lat alarmują: rośnie liczba dzieci z próchnicą. Statystyki epidemiologiczne pokazują, że cierpi na nią ponad połowa trzylatków (średnio 2 zęby z ubytkami próchnicowymi). Choroba postępuje z wiekiem. Już u 18-latków próchnicę ma ok. 90 proc. z nich (7 zębów z ubytkami).
Czy gabinety dentystyczne w szkołach mogłyby to zmienić? - Nie wiem. Na pewno jednak pomogłyby bardziej kontrolować zdrowie jamy ustnej u dzieci. W szkole u mojego syna nie ma dentysty, a czasami przydałby się – mówi Agnieszka.
2. Do tego mamy prawo
Każdy ubezpieczony pacjent, który leczy zęby w państwowych przychodniach ma prawo do trzech badań kontrolnych w roku, leczenia próchnicy, znieczulenia, a także do usunięcia zębów. U dorosłych dodatkowo ubezpieczenie obejmuje leczenie kanałowe zębów przednich, a u dzieci i kobiet w ciąży i połogu - leczenie wszystkich zębów.
Dzieci i młodzież mają także prawo do zabezpieczania zębów lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych, przysługuje im także lakowwanie zębów stałych. Ci najmłodsi, do 12. r.ż. mają zapewnione także leczenie ortodontyczne.
Kiedy w szkołach można spodziewać się gabinetów? "W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z lekarzami dentystami. Decyzja dotycząca działań, które będą miały zwiększyć dostęp do świadczeń dentystycznych dla dzieci w wieku szkolnym, zapadanie po wysłuchaniu opinii zainteresowanych stron" - informuje Mnisterstwo.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.