Devious może zdominować świat. Daje dwa charakterystyczne, rzadkie dotąd objawy
Kolejna mutacje koronawirusa pod baczną obserwacją naukowców. Eksperci wskazują, że szczep JN.1, który zyskał przydomek Devious, szybko się rozprzestrzenia. 19 grudnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała go na wariant "będący przedmiotem zainteresowania". Czy w najbliższych miesiącach zyska przewagę nad innymi mutacjami?
1. Kolejny podwariant Omikrona pod lupą WHO
WHO podkreśla, że dotychczasowe dane wskazują, że globalne ryzyko dla zdrowia publicznego stwarzane przez podwariant JN.1 jest obecnie niskie. Nowy mutant został jednak objęty szczególną obserwacją, m.in. ze względu szybkie tempo rozprzestrzeniania i wysoką zakaźność.
Jednocześnie WHO zapewnia, że istniejące szczepienia są nadal skuteczne w zapobieganiu ciężkim przebiegom i śmierci w przypadku zakażeń spowodowanych przez JN.1 i inne krążące warianty.
Eksperci wskazują, że szczep JN.1, który zyskał miano Devious, jest najbardziej agresywnym podtypem wariantu BA.2.86, znanego jako Pirola. Jego obecność po raz pierwszy zgłoszono w Europie w sierpniu 2023 r. Do tej pory zakażenia nowym wariantem potwierdzono m.in. w Wielkiej Brytanii, Islandii, Portugalii, Hiszpanii i Francji.
CDC prognozuje, że "nowy podwariant koronawirusa JN.1 będzie się szybko rozprzestrzeniał". Szacuje się, że w USA odpowiada obecnie za ok. 20 proc. przypadków, ale prognozy mówią, że do końca grudnia może odpowiadać za połowę zachorowań.
- Jest na dobrej drodze, aby stać się kolejnym dominującym podwariantem na świecie - wskazuje prof. Ryan Gregory, biolog ewolucyjny z University of Guelph w Kanadzie.
Lekarze wskazują, że nowy podtyp może być odpowiedzialny za wzrost hospitalizacji pacjentów z COVID-19 obserwowanych w wielu krajach i regionach.
2. Jakie objawy wywołuje podwariant JN.1?
Objawy zakażenia wywołanego podwariantem JN.1 nie odbiegają w przebiegu od infekcji wywołanych pozostałymi wariantami. Lekarze wskazują, że u zakażonych nadal dominują dolegliwości przeziębieniowe, ale częściej obserwowane są problemy jelitowe.
"Zaobserwowano dwa rzadziej pojawiające się dotychczas objawy, jak biegunka i poważny ból głowy" - zauważa dr Chris Papadopoulos, ekspert ds. zdrowia publicznego z Uniwersytetu Bedfordshire.
Najczęstsze objawy zakażenia JN.1:
- gorączka,
- ból gardła,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- uporczywy kaszel,
- zmęczenie,
- objawy żołądkowo-jelitowe,
- katar,
- utrata smaku i zapachu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.