Diagnostyka nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja), to powszechny problem, z którym zmaga się nawet 10-12% społeczeństwa. Wyróżnia się kilka rodzajów tego schorzenia, przy czym najczęstsze jest lekkie wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mimo iż niekontrolowane oddawanie moczu występuje statystycznie częściej niż cukrzyca, depresja lub nadciśnienie, wiele chorych bagatelizuje tę przypadłość. Według danych szacunkowych ponad 40% kobiet decyduje się na konsultację z lekarzem dopiero po 5 latach od pojawienia się pierwszych objawów inkontynencji. W tym czasie nietrzymanie moczu może nasilić się i utrudniać normalne funkcjonowanie. Jak wykryć przyczynę inkontynencji?

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Wywiad lekarski w diagnostyce nietrzymania moczu

Pierwszym krokiem w diagnostyce inkontynencji jest zgromadzenie szczegółowych danych odnośnie do objawów u danego pacjenta. Jeśli w ostatnim czasie doświadczyłaś/eś niekontrolowanego wycieku moczu i planujesz wizytę u lekarza, możesz spodziewać się następujących pytań:

 • Kiedy zaczęły się problemy z nietrzymaniem moczu?
 • Jak często oddaje Pani/Pan mocz?
 • Ile płynów przyjmuje Pani/Pan dziennie?
 • Czy pije Pani/Pan alkohol lub kawę?
 • Jak często pojawia się wyciek moczu? W jakich sytuacjach dochodzi do niego? Ile moczu traci Pani/Pan mimowolnie?
 • Jak często oddaje Pani/Pan mocz w nocy?
 • Czy po oddaniu moczu odczuwa Pani/Pan pustkę w pęcherzu?
 • Czy w momencie oddawania moczu czuje Pani/Pan ból lub pieczenie?
 • Czy ma Pani/Pan problem z rozpoczęciem lub przerwaniem strumienia moczu?
 • Z jaką siłą leci strumień moczu?
 • Czy mocz jest zabarwiony krwią, nietypowo pachnie lub ma inną niż zwykle barwę?
 • Jakie operacje przebyła Pani/Pan, i kiedy?
 • Czy urodziła Pani dziecko? Jeśli tak, kiedy miał miejsce poród?
 • Jakie leki przyjmuje Pani/Pan?

Diagnozując nietrzymanie moczu, lekarz może zastosować test polegający na zadaniu trzech pytań, który pozwala odróżnić wysiłkowe nietrzymanie moczuod nietrzymania moczu z parcia. Pytania są następujące:

 • Czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy zauważyła Pani u siebie mimowolny wyciek moczu (nawet niewielkiej ilości)?
 • Kiedy doszło do niekontrolowanego oddania moczu? (w czasie ćwiczeń fizycznych; gdy nie zdążyła Pani do toalety; przy braku aktywności fizycznej; bez uczucia parcia na pęcherz)
 • Kiedy najczęściej dochodzi do wycieku moczu? (w czasie aktywności fizycznej; podczas parcia na pęcherz; bez aktywności ruchowej i bez parcia; przy aktywności fizycznej i przy parciu na pęcherz).

Lekarz może zalecić prowadzenie dzienniczka mikcji i notowanie wszystkich incydentów nietrzymania moczu przez 3-4 dni. Należy zapisywać ilość przyjmowanych płynów, częstotliwość oddawania moczu, ilość wydalanego moczu, a także szczegóły epizodów inkontynencji (ilość wydalonego mimowolnie moczu, obecność parcia na pęcherz, rodzaj aktywności w momencie wycieku moczu). Ponadto w diagnostyce nietrzymania moczu wykonuje się badanie moczu, które pozwala na wstępne wykrywanie infekcji dróg moczowych, obecności krwi lub innych nieprawidłowych składników moczu. Lekarz może również zalecić badanie krwi. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań (cystoskopii, USG jamy brzusznejitp.).

Testy diagnostyczne w rozpoznaniu przyczyn inkontynencji

Aby ustalić przyczynę nietrzymania moczu, wykonuje się następujące badania:

 • Badanie objętości moczu zalegającego po mikcji – w czasie tego badania pacjent oddaje mocz do specjalnego pojemnika, po czym lekarz sprawdza ilość moczu pozostałego w pęcherzu za pomocą cewnika lub badania ultrasonograficznego. Duża ilość moczu zalegającego w pęcherzu może oznaczać niedrożność dróg moczowych albo problem dotyczący mięśni lub unerwienia pęcherza.
 • Badanie USG miednicy – badanie to może być wykorzystane do oceny dróg moczowych i narządów płciowych.
 • Badanie reakcji pęcherza na ucisk spowodowany kaszlnięciem lub zgięciem tułowia.
 • Badanie urodynamiczne – badanie polega na pomiarze ciśnienia w pęcherzu w momencie spoczynku i w trakcie napełniania się. Lekarz lub pielęgniarka wprowadza cewnik do cewki moczowej i pęcherza, po czym napełnia go wodą. Jednocześnie dokonywany jest pomiar ciśnienia w pęcherzu. Badanie urodynamiczne pozwala ocenić czynność zwieracza pęcherza.
 • Cystografia – badanie polega na wprowadzeniu cewnika do cewki moczowej i pęcherza moczowego. Lekarz wprowadza kontrast zawierający specjalny barwnik przez cewnik do pęcherza. W miarę jak pacjent oddaje mocz i wydala płyn, uzyskiwane są zdjęcia rentgenowskie cewki i pęcherza.
 • Cystoskopia – badanie polega na umieszczeniu cystoskopu w pęcherzu moczowym, co umożliwia ocenę dróg moczowych od wewnątrz.

Ustalenie przyczyny nietrzymania moczu jest konieczne, by zastosować odpowiednie leczenie. Czasami wystarczy wykonać podstawowe badanie moczu, aby znaleźć przyczynę inkontynencji. W niektórych przypadkach należy poszerzyć diagnostykę, najlepiej u specjalisty urologa.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka nietrzymania moczu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnostyka nietrzymania moczu
Diagnostyka nietrzymania moczu

Diagnoza nietrzymania moczu (WIDEO)

Diagnoza nietrzymania moczu (WIDEO) Odtwórz wideo

Osoba cierpiąca na przypadłość nietrzymania moczu, powinna czym prędzej zdiagnozować swoją przypadłość. Nie tylko ze względu na psychiczne (...) z tego konsekwencje, ale także z powodu, iż nietrzymanie...

Diagnostyka nietrzymania moczu

Badanie urodynamiczne

Przyczyny i typy nietrzymania moczu u kobiet ma na celu sprawdzenie, jak skutecznie pęcherz moczowy gromadzi mocz i się go pozbywa. Dzięki (...) temu badaniu możliwe jest znalezienie przyczyny problemów z pęcherzem,...

Powikłania cukrzycy

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?

Za duża podaż płynów Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w ciągu dnia. Niestety (...) . Dotyczy to także sosów na bazie pomidorów, soku oraz keczupu. Osoby...

Przyczyny nietrzymania moczu

Sporadyczne nietrzymanie moczu (WIDEO)

Sporadyczne nietrzymanie moczu (WIDEO) Odtwórz wideo

Badania wykazują, że problem nietrzymania moczu dotyczy aż 10% kobiet w grupie wiekowej 15-25 lat. Przypadłość taka może pojawić (...) także może pojawić się nietrzymanie moczu. Jeśli...

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Nietrzymanie moczu (WIDEO)

#dziejesienazywo: Nietrzymanie moczu (WIDEO) Odtwórz wideo

Nietrzymanie moczu to nadal temat tabu. Kobiety wstydzą się o nim rozmawiać nawet ze swoimi lekarzami. Obecnie można pomóc wielu pacjentkom (...) dotkniętym tym problemem, dlatego bardzo ważna jest szczera rozmowa z...

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Zabieg w nietrzymaniu moczu

Zabieg w nietrzymaniu moczu

Zabieg MonaLisa Laser, który jest pomocny w leczeniu nietrzymania moczu, to szansa dla wielu kobiet zmagających się z tym schorzeniem.

Zabiegi

Załonowe podwieszenie szyi pęcherza

krocza. Jakowicki J., Rechberger T., Nietrzymanie moczu u kobiet. Diagnostyka i leczenie., Folium, Lublin 2001, ISBN 83-87991-16-3, Fryczkowski M (...) Nietrzymanie moczu...