Dieta na dobry wzrok

Każda dieta na wzrok powinna być bogata w warzywa i owoce, ponieważ są one cennym źródłem antyutleniaczy, które neutralizują działanie wolnych rodników. Zdrowe oczy to jedna z oznak dobrego funkcjonowania organizmu. Właściwe odżywianie pozytywnie wpływa na wzrok, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem lub oglądają telewizję. Dieta dla oczu jest również przydatna w przypadku osób, których oczy są zaczerwienione pod wpływem zanieczyszczonego powietrza (pełnego alergenów i dymu tytoniowego). Jak powinna wyglądać dieta na dobry wzrok?

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Witaminy na wzrok

Witaminy i mikroelementy, które mają wpływ na dobry wzrok to:

  • Witamina E – jest najsilniejszym przeciwutleniaczem spośród witamin, zapobiega utlenianiu witaminy A. Obecna jest w olejach roślinnych (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej rzepakowy), orzechach, ziarnach słonecznika.
  • Witamina A – również neutralizuje wolne rodniki w komórkach, w ten sposób uzupełnia działanie witaminy E. Jest też potrzebna do prawidłowego funkcjonowania i odnowy receptorów odbierajacych bodźce świetlne oraz barwne, co warunkuje zdolność poprawnego widzenia. Niedobór witaminy A jest przyczyną kurzej ślepoty (niewidzenie po zmroku).
  • Witamina C – poprawia odżywianie soczewki i działa regulująco na proces wytwarzania łez. Najwięcej jest jej w czarnej porzeczce, czerwonej papryce oraz surowych warzywach.
  • Cynk – dzięki niemu oko szybciej przyzwyczaja się do zmiany oświetlenia i ciemności, natomiast jego brak wpływa na pogorszenie wzroku. Znaleźć go można przede wszystkim w ostrygach, rybach, drobiu.
  • Miedź – wykazuje działanie przeciwutleniające, jest w składzie wielu enzymów o działaniu antyoksydacyjnym. Miedź znajdziesz w owocach morza, orzechach, grzybach.

Dieta na wzrok

Negatywnie na ostrość widzenia wpływa brak w naszej diecie „antyoksydantów” (antyutleniaczy), które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. To takie substancje, jak: witaminy i quasi-witaminy (np. antocyjany, luteina, kwercetyna itp.). Szczególnie cenne są antocyjany borówki (czarnej jagody), czyli luteina. Zielona herbata również posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Liczne polifenole, które zawiera ta herbata, chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. W diecie na wzrok powinniśmy ograniczyć zawartość soli, ponieważ nadciśnienie uszkadza naczynia krwionośne znajdujące się w oku, prowadząc do ślepoty.

Stosowanie diety na wzrok, urozmaiconej w ciemne warzywa i owoce, pomoże ci łagodzić podrażnienia oczu. Jednak nie zapominaj o nawadnianiu organizmu oraz nie przebywaj długo przed ekranem komputera lub telewizora. Gdy problemy z widzeniem nie ustępują lub się nasilają, należy udać się do okulisty.

Komentarze (2)
~KOPEREK
~KOPEREK ponad rok temu

KOPEREK wpływa na dobry wzrok, ale pod warunkiem, że nie będzie się grać w gierki komputerowe i patrzyć od dziecka w smartfona. Mój 3 letni brat uwielbiał oglądać bajki na smartfonie i potem jak zaczął mrużyć oczy i mama poszła z nim do lekarza to okazało się że popsuł wzrok przez smartfona, mojej siostry córeczka to samo, już nawet nosi okulary, a my, czyli reszta rodziny że tak powiem mamy "sokoli wzrok", a małe dzieci już popsute. Okulistka zakazała dawać oglądania na smartfonie dzieciom filmów i grania w gierki.

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Do tego poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta na dobry wzrok
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta na dobry wzrok
Dieta na dobry wzrok

Dieta dla oczu

widzenia i powstrzymać proces pogarszania się wzroku. Natomiast zła dieta na oczy może przyspieszyć zmiany degeneracyjne oczu. Najczęstsze wady wzroku (...) , cynk i selen. Zadbajmy, by w naszej diecie...

Dieta na dobry wzrok

Suplementy diety na oczy

Suplementy diety na oczy

i minerałów. Zalecana jest też specjalna dieta na dobry wzrok. Ponadto w aptekach dostępne są suplementy diety na oczy. Co to są suplementy diety (...) Jakość widzenia zmienia się wraz z wiekiem. Długotrwałe...

Dieta na dobry wzrok

6 produktów na dobry wzrok

6 produktów na dobry wzrok

Dieta na dobry wzrok Od rana do wieczora wytężamy wzrok, siedząc przed ekranami komputerów i telewizorów oraz wpatrując się w wyświetlacz telefonu (...) . Ból głowy, pogorszenie ostrości...

Dieta na zdrowe oczy

Antyoksydanty w żywności

Antyoksydanty w żywności

Dieta na oczy Zdrowa dieta pomaga neutralizować wolne rodniki, które niekorzystnie wpływają na nasz wzrok.

Owoce

Kiwi - charakterystyka i właściwości

Kiwi - charakterystyka i właściwości

spożywanie tego owocu może obniżyć poziom trójglicerydów oraz złego cholesterolu we krwi nawet o 15 proc. Zobacz także: Dieta na cholesterol - definicja (...) cholesterolu, zasady, przepisy Kiwi - poziom dobrego cholesterolu...

Przystawki

Ziemniaki na słodko

Ziemniaki na słodko

Przystawka w formie podpiekanych na słodko ziemniaczków z pewnością znajdzie wielu amatorów. To dobry przepis na zaspokojenie południowego głodu.