Dieta dla oczu

Oczy – czy ma znaczenie? Nasze oczy są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania, jednak nie dbamy o nie. Przebywamy w zadymionych niewietrzonych pomieszczeniach, godzinami przesiadujemy przed monitorem lub telewizorem. Zapominamy, że odpowiednia dieta może w znacznym stopniu poprawić ostrość widzenia i powstrzymać proces pogarszania się wzroku. Natomiast zła dieta na oczy może przyspieszyć zmiany degeneracyjne oczu.

Najczęstsze wady wzroku

Dieta dla oczu

O oczy należy dbać tak jak o każdą inną część ciała - na ich sprawność ma także duży wpływ to, co jemy.

Najczęściej spotykane wady wzroku to zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jest to choroba siatkówki nasilająca się z wiekiem. Za jej główną przyczynę uważa się stres oksydacyjny, czyli szkodliwe działanie wolnych rodników, reaktywnych form tlenu. Wolne rodniki powstają w organizmie m.in. w wyniku złej diety oraz na skutek narażenia oczu na zanieczyszczenia środowiska i dym papierosowy. Siatkówka należy do tkanek o bardzo intensywnym metabolizmie tlenowym, sprzyja to niestety powstawaniu reaktywnych form tlenu w jej obszarze. Prowadzi to do uszkodzenia komórek, przede wszystkim lipidów błon komórkowych, białka oraz materiału genetycznego DNA. By temu zapobiec, należy stosować dietę na oczy bogatą w antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Dieta dla oczu – jak powinna wyglądać?

Oko potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania określonych składników, takich jak karotenoidy, witaminy A, C i E, cynk i selen. Zadbajmy, by w naszej diecie ich nie zabrakło.

Karotenoidy i witaminy na dobry wzrok

Karotenoidy to związki występujące głównie w żółto-pomarańczowych oraz zielonych warzywach i owocach. Tak zwana kolorowa dieta jest najlepsza dla naszych oczu, ponieważ jest bogata w naturalne barwniki roślinne, które wchodzą w skład barwników siatkówki. Karotenoidy, luteina i zeaksantyna chronią oko przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz wspomagają antyoksydacyjne działanie witaminy E. Właściwości luteiny są nieocenione. Występują w: szpinaku, jarmużu, kapuście, groszku, brukselce, kukurydzy, żółtkach jaj.

Witamina A ma swe źródło w beta-karotenie. Dzięki niej nie rozwijają się wady wzroku. Naturalnym źródłem beta-karotenu są: marchew, dynia, pomidory, morele, brokuły. Witaminy antyoksydacyjne: A, C i E oraz cynk spowalniają bardzo często degenerację plamki żółtej AMD oraz kataraktę. Witamina A stanowi część światłoczułego barwnika siatkówki oka, jej brak może powodować kurzą ślepotę, czyli gorsze widzenie wieczorami.

Naturalnym źródłem witaminy A są: marchewka, brzoskwinia, morele, jaja, masło, śmietana, mleko, sery, wątroba. Witamina C spowalnia proces degeneracji plamki żółtej i utraty ostrości widzenia dzięki temu, że bierze udział w regeneracji witaminy E. Witamina E, której stężenie w siatkówce jest bardzo duże, zapobiega utlenianiu lipidów i neutralizuje reaktywne formy tlenu. W witaminę E bogate są: oleje roślinne, orzechy, nasiona zbóż, kiełki pszenicy, jaja, mleko, zielone warzywa.

Cynk, selen i barwniki na zdrowe oczy

Cynk i selen są pierwiastkami śladowymi wchodzącymi w skład enzymów rozkładających wolne rodniki: dysmutazy ponadtlenkowej i peroksydazy glutationowej. Pierwiastki te są bardzo pomocne w zapobieganiu stresowi oksydacyjnemu. Cynk znajduje się w: pestkach dyni, strączkach, drożdżach, rybach, owocach morza, pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Antocyjany to czerwono-niebieskie barwniki, które wzmacniają naczynia krwionośne. Przyczyniają się do lepszego odżywienia i ukrwienia gałki ocznej. Antocyjany znajdują się w owocach aronii, czarnej jagody, borówki, czarnego bzu, winorośli, truskawkach, wiśniach oraz czerwonej kapuście i burakach.

Dieta dla oczu a ryby

Według badań, osoby, które spożywają ryby dwa razy w tygodniu, dużo rzadziej cierpią na zwyrodnienia plamki żółtej. Najprawdopodobniej dzieje się tak, ponieważ ryby morskie są bogatym źródłem tłuszczów z rodziny omega-3, a w szczególności kwasu dokozaheksaenowego DHA, z którego w okresie płodowym rozwija się oko ludzkie. Tłuszcze omega-3 chronią również przed jaskrą, obniżając ciśnienie śródgałkowe, dlatego dieta dla oczu powinna być w nie bogata. Zdrowe tłuszcze znajdziemy również w oleju lnianym, orzechach, pestkach i nasionach (dyni, siemienia, słonecznika). Przy stosowaniu zdrowej diety i odpowiedniej higieny wzroku, nasze oczy dłużej pozostaną sprawne.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta na dobry wzrok
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta na dobry wzrok
Dieta na dobry wzrok

6 produktów na dobry wzrok

6 produktów na dobry wzrok

Dieta na dobry wzrok Od rana do wieczora wytężamy wzrok, siedząc przed ekranami komputerów i telewizorów oraz wpatrując się w wyświetlacz telefonu (...) . Ból głowy, pogorszenie ostrości...

Dieta na dobry wzrok

Suplementy diety na oczy

Suplementy diety na oczy

i minerałów. Zalecana jest też specjalna dieta na dobry wzrok. Ponadto w aptekach dostępne są suplementy diety na oczy. Co to są suplementy diety (...) Jakość widzenia zmienia się wraz z wiekiem. Długotrwałe...

Dieta na dobry wzrok

Luteina - wpływ na oczy, wpływ na skórę

, ubytki w polu widzenia, zmniejszenie centralnej ostrości wzroku, zaburzenie widzenia barw). Suplementacja preparatów zawierających luteinę odnosi

Dieta na zdrowe oczy

Sposoby na zmęczony wzrok (WIDEO)

Sposoby na zmęczony wzrok (WIDEO) Odtwórz wideo

Zmęczone oczy to problem wielu osób. Najczęściej są do dolegliwości związane z pieczeniem, drażliwością, swędzeniem i bólem narządu wzroku. Czasami (...) oraz przebywających w klimatyzowanych, silnie wentylowanych pomieszczeniach. ...

Makijaż dla różnych typów urody

Trendy w makijażu dla lata

Trendy w makijażu dla lata

Z palety cieni dla lata najodpowiedniejsze są kolory podkreślające barwę tęczówki, takie jak: szarość, błękity, a także róże i fiolety.

Okulistyka

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Ręce z daleka! Po pierwsze, nie szkodź sobie i nie trzyj powiek. W ten sposób jeszcze bardziej podrażnisz delikatne okolice oczu. Lepiej zastosować (...) którąś z następujących wskazówek. Zamrugaj szybko Kiedy głęboko śpisz, nie mrugasz....

Zespół suchego oka bez tajemnic

Produkty spożywcze korzystnie wpływające na wzrok

Produkty spożywcze korzystnie wpływające na wzrok

Zdrowa dieta może poprawić wzrok Dieta uboga w składniki odżywcze nie służy naszym oczom. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromne (...) poprawiają wzrok i zapobiegają utlenianiu wielonienasyconych...