Suplementy diety na oczy

Jakość widzenia zmienia się wraz z wiekiem. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera czy telewizor, złe oświetlenie, nieprawidłowa dieta i starzenie się organizmu to kilka czynników wpływających na wzrok. Ostrość widzenia można poprawić przez zmianę sposobu odżywiania lub zażywanie witamin i minerałów. Zalecana jest też specjalna dieta na dobry wzrok. Ponadto w aptekach dostępne są suplementy diety na oczy.

Co to są suplementy diety na oczy?

Suplementy diety to preparaty dostępne bez recepty w aptece. Zawierają w swoim składzie witaminy i inne substancje pozytywnie wpływające na jakość widzenia. Są to przede wszystkim: luteina, zeaksantyna, NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, substancje mineralne (cynk, miedź, selen i mangan) oraz witaminy A, C, E i z grupy B. To właśnie one oraz naturalne karotenoidy (luteina i zeaksantyna) wykazują właściwości antyoksydacyjne, tzn. zwalczają wolne rodniki, zapobiegając ich szkodliwemu działaniu m.in. na wzrok. Wolne rodniki przyczyniają się do śmierci komórek, które tworzą tkanki gałki ocznej.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Bardzo ważna jest witamina A. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pręcików i czopków, tj. fotoreceptorów na siatkówce. Jej niedobór jest przyczyną tzw. kurzej ślepoty, czyli braku widzenia o zmierzchu. Taka nieleczona choroba może doprowadzić do zwyrodnienia siatkówki, ale przy wczesnej diagnozie można ją skutecznie wyleczyć przez podawanie witaminy A. Ponadto należy zażywać ją z umiarem. Nadmiar tej witaminy również jest szkodliwy, ponieważ ma ona tendencję do kumulowania się w organizmie.

Warto pamiętać o odpowiedniej podaży witaminy C. Dobrze jest przyjmować ją w suplementach diety lub w produktach w nią bogatych.

Luteina i zeaksantyna na wzrok

Widzenie barw oraz widzenie centralne zawdzięczamy obecności plamki żółtej na siatkówce. Dlaczego jest żółta? Takie zabarwienie to wynik obecności dwóch karotenoidów – luteiny i zeaksantyny. Wykazują one silne działanie antyoksydacyjne, a więc zapobiegają działaniu wolnych rodników. Oprócz tego pochłaniają niebieską wiązkę światła UV, dzięki czemu zapobiegają jej szkodliwemu działaniu na oko. Zwyrodnienie plamki żółtej powoduje zaburzenia ostrości widzenia. Przyczyną tej dolegliwości może być niedobór obu karotenoidów, dlatego zaleca się ich przyjmowanie w suplementach diety. Nie ma podanej zalecanej dawki luteiny do spożycia czy też dawki maksymalnej na dzień. Jednak najlepsze efekty zauważa się przy stosowaniu 6-10 mg na dobę. Preparaty z luteiną i zeaksantyną są bezpieczne. Nie pojawiają się żadne działania uboczne takich suplementów diety. Przy długotrwałym stosowaniu może pojawić się jednak tzw. Carotenaemia, czyli brązowienie skóry. Podobne objawy pojawiają się przy nadmiernym spożywaniu np. marchwi.

Suplementy diety na oczy powinny być stosowane przez osoby w podeszłym wieku, gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia AMD, jak również przez osoby z grup ryzyka: palacze, kobiety po menopauzie, osoby z jasnym kolorem oczu oraz narażone na długotrwałe działanie promieniowania UV.

Komentarze (2)
~regla
~regla ponad rok temu

ALe suplementy diety to trzeba brać przez dłuższy czas, żeby poprawić kondycję oczu. A ja mam zespół suchego oka i potrzebuję błyskawicznego ukojenia jak mam suche oczy. Dlatego używam kropli starazolin niebieski z kwasem hialuronowym, dzięki którym moje oczy są od razu w lepszym stanie

Odpowiedz
~PeppaP1981
~PeppaP1981 ponad rok temu

ja się już dawno zdecydowałam na suplement, bo już mnie denerwowało, że wieczorem po całym dniu pracy nie mogę normalnie książki poczytać. Albo rano- idę do pracy, lekko zawiewa, a mnie makijaż cały spływa, bo oczy łzawią jak szalone... Tylko, żeby nie było tak łatwo, to oczywiście jak przystało na francuskiego pieska (już się z tym pogodziłam) miałam problem z niezbyt fajnym zapachem większości suplementów na oczy- nie wiem od czego to zależy?). Mnie tylko gold luteina przypasowała, bo nie chce mi się za przeproszeniem- zwracać, kiedy ją zażywam. Cenowo jest też ok, no i dosłownie !widzę! poprawę- oczy funkcjonują norm,alnie- a to chyba najważniejsze

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta na dobry wzrok
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta na dobry wzrok
Dieta na dobry wzrok

Dieta dla oczu

widzenia i powstrzymać proces pogarszania się wzroku. Natomiast zła dieta na oczy może przyspieszyć zmiany degeneracyjne oczu. Najczęstsze wady wzroku (...) , cynk i selen. Zadbajmy, by w naszej diecie...

Dieta na dobry wzrok

6 produktów na dobry wzrok

6 produktów na dobry wzrok

Dieta na dobry wzrok Od rana do wieczora wytężamy wzrok, siedząc przed ekranami komputerów i telewizorów oraz wpatrując się w wyświetlacz telefonu (...) . Ból głowy, pogorszenie ostrości...

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Suplement Bioton Zdrowe Oczy prodiab

Suplement Bioton Zdrowe Oczy prodiab

Bioton Zdrowe Oczy prodiab Kapsułki Bioton Zdrowe Oczy prodiab korzystnie działają na mechanizmy ochrony oczu i wspomagają widzenie.

Suplementy diety na skórę

Promienna i zdrowa cera

Promienna i zdrowa cera

Suplementy diety do cery trądzikowej stosowane razem z odpowiednimi kosmetykami, prawidłową higieną i dietą, mogą znacząco wpłynąć na stan skóry.

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

. Specyficzna żywność Zgodnie z prawem suplementy diety są żywnością. Zawierają one składniki odżywcze, tak jak i inne produkty żywieniowe (warzywa, owoce (...) lub gazecie - często są one opłacane przez producentów....

Dieta na zdrowe oczy

Oczy

Oczy

O oczy należy dbać tak jak o każdą inną część ciała - na ich sprawność ma także duży wpływ to, co jemy.

#dzieńdobryWP

Polska krajem lekomanów? (WIDEO)

Polska krajem lekomanów? (WIDEO) Odtwórz wideo

Polacy kochają suplementy diety. Ale czy naprawdę ich potrzebujemy? Dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych (...) , wyjaśnia, jak bezpiecznie stosować suplementy i na...

Suplementy diety na urodę

Wpływ składników odżywczych na paznokcie

Wpływ składników odżywczych na paznokcie

Nawilżanie skóry dłoni, skórek wokół paznokci oraz natłuszczanie płytki paznokciowej odpowiednimi preparatami olejkowymi także są sposobem na kurację witaminową.