Trwa ładowanie...

Suplementy diety na oczy

Avatar placeholder
28.01.2016 12:48
Suplementy diety na oczy
Suplementy diety na oczy (Zdjęcie autorstwa bea_marques / CC0 1.0)

Jakość widzenia zmienia się wraz z wiekiem. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera czy telewizor, złe oświetlenie, nieprawidłowa dieta i starzenie się organizmu to kilka czynników wpływających na wzrok. Ostrość widzenia można poprawić przez zmianę sposobu odżywiania lub zażywanie witamin i minerałów. Zalecana jest też specjalna dieta na dobry wzrok. Ponadto w aptekach dostępne są suplementy diety na oczy.

1. Co to są suplementy diety na oczy?

Suplementy diety to preparaty dostępne bez recepty w aptece. Zawierają w swoim składzie witaminy i inne substancje pozytywnie wpływające na jakość widzenia. Są to przede wszystkim: luteina, zeaksantyna, NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, substancje mineralne (cynk, miedź, selen i mangan) oraz witaminy A, C, E i z grupy B. To właśnie one oraz naturalne karotenoidy (luteina i zeaksantyna) wykazują właściwości antyoksydacyjne, tzn. zwalczają wolne rodniki, zapobiegając ich szkodliwemu działaniu m.in. na wzrok. Wolne rodniki przyczyniają się do śmierci komórek, które tworzą tkanki gałki ocznej.

Bardzo ważna jest witamina A. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pręcików i czopków, tj. fotoreceptorów na siatkówce. Jej niedobór jest przyczyną tzw. kurzej ślepoty, czyli braku widzenia o zmierzchu. Taka nieleczona choroba może doprowadzić do zwyrodnienia siatkówki, ale przy wczesnej diagnozie można ją skutecznie wyleczyć przez podawanie witaminy A. Ponadto należy zażywać ją z umiarem. Nadmiar tej witaminy również jest szkodliwy, ponieważ ma ona tendencję do kumulowania się w organizmie.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Warto pamiętać o odpowiedniej podaży witaminy C. Dobrze jest przyjmować ją w suplementach diety lub w produktach w nią bogatych.

2. Luteina i zeaksantyna na wzrok

Widzenie barw oraz widzenie centralne zawdzięczamy obecności plamki żółtej na siatkówce. Dlaczego jest żółta? Takie zabarwienie to wynik obecności dwóch karotenoidów – luteiny i zeaksantyny. Wykazują one silne działanie antyoksydacyjne, a więc zapobiegają działaniu wolnych rodników. Oprócz tego pochłaniają niebieską wiązkę światła UV, dzięki czemu zapobiegają jej szkodliwemu działaniu na oko. Zwyrodnienie plamki żółtej powoduje zaburzenia ostrości widzenia. Przyczyną tej dolegliwości może być niedobór obu karotenoidów, dlatego zaleca się ich przyjmowanie w suplementach diety. Nie ma podanej zalecanej dawki luteiny do spożycia czy też dawki maksymalnej na dzień. Jednak najlepsze efekty zauważa się przy stosowaniu 6-10 mg na dobę. Preparaty z luteiną i zeaksantyną są bezpieczne. Nie pojawiają się żadne działania uboczne takich suplementów diety. Przy długotrwałym stosowaniu może pojawić się jednak tzw. Carotenaemia, czyli brązowienie skóry. Podobne objawy pojawiają się przy nadmiernym spożywaniu np. marchwi.

Suplementy diety na oczy powinny być stosowane przez osoby w podeszłym wieku, gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia AMD, jak również przez osoby z grup ryzyka: palacze, kobiety po menopauzie, osoby z jasnym kolorem oczu oraz narażone na długotrwałe działanie promieniowania UV.

Następny artykuł: Zielone warzywa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze