Trwa ładowanie...

Dla wielu tylko chwast. "Imponująca aktywność przeciwnowotworowa"

 Patrycja Pupiec
19.10.2023 11:35
Dla wielu badyl, choć ma wiele zdrowotnych korzyści. "Imponująca aktywność przeciwnowotworowa".
Dla wielu badyl, choć ma wiele zdrowotnych korzyści. "Imponująca aktywność przeciwnowotworowa". (Getty Images)

Cenne właściwości tej rośliny znane są od wieków. Kilka lat temu usłyszał o niej cały świat, ponieważ związki, w które jest bogata, posłużyły naukowcom do opracowania nowych leków. Choć dla wielu jest jedynie chwastem w przydomowym ogródku, warto poznać jej zdrowotne właściwości.

spis treści

1. Roślina, która "zdobyła" Nobla

Dla wielu osób jest zwykłym chwastem, ale Artemisia annua, czyli bylica roczna ma w sobie wiele cennych składników. By poznać jej aromat, wystarczy jedynie lekko potrzeć liście rośliny palcami.

Roślina pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie od wieków jest stosowana jako zioło lecznicze i spożywana w formie naparu. Najbardziej znana jest dzięki zawartości związków wykorzystywanych w leczeniu malarii, takich jak artemizyna.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W 2015 r. odkrycie leku opracowanego na ich podstawie docenił cały świat, przyznając Nagrodę Nobla chińskiej badaczce Tu Youyou w dziedzinie fizjologii i medycyny.

2. Ma wiele właściwości zdrowotnych

Bylica roczna zawiera potas oraz selen. Choć to dość rzadki gatunek, można go znaleźć w południowych rejonach Polski.

Ma także cenne właściwości:

  • przeciwwirusowe;
  • przeciwbakteryjne;
  • przeciwgorączkowe;
  • przeciwpasożytnicze.

Wykazuje również działanie przeciwgrzybicze, ma w sobie duże ilości flawonoidów i polifenoli. Jest także wykorzystywana przez lekarzy w leczeniu babeszjozy. Wspomaga też funkcjonowanie układu oddechowego.

3. Przyszły lek na raka?

Bylica roczna wielokrotnie była brana pod lupę jako potencjalny lek na raka. Brytyjski ekspert prof. Jill Kolesar pozyskał ekstrakty z rośliny z Kentucky Tobacco Research and Development Center i zaobserwował "imponującą aktywność przeciwnowotworową".

Największe nadzieje naukowiec pokładał w wykorzystaniu bylicy w leczeniu raka jajnika. Potem inni badacze analizowali wpływ bylicy na leczenie, m.in. białaczki szpikowej u dzieci.

Prof. Kolesar twierdzi, że w warunkach laboratoryjnych ekstrakt z rośliny wykazywał także ''obiecujące działania w terapii raka szyjki macicy, raka piersi, nowotworów okrężnicy i raka płuc''.

Choć roślina ma liczne właściwości zdrowotne, należy pamiętać, że stosowanie ekstraktów z bylicy rocznej w warunkach laboratoryjnych, a picie z niej naparów to dwie różne rzeczy.

Podobnie jak w przypadku innych tego typu napojów, zawsze należy pamiętać, że mogą wchodzić w reakcje z innymi lekami i wówczas powodować nieprzyjemne objawy, dlatego zawsze należy skonsultować zmianę diety z lekarzem prowadzącym.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze