Długofalowe skutki stresu: nowe badania pokazują jak nasz mózg reaguje na traumę

Nowe badanie przeprowadzone przez indyjskich naukowców pokazuje, jak jedna bardzo stresująca sytuacja może prowadzić do długofalowej psychologicznej traumy występującej z opóźnieniem. Praca badaczy ukazuje kluczowe procesy fizjologiczne i molekularne, które mogą napędzać zmiany w architekturze naszego mózgu.

Sumantra Chattarji wraz z zespołem naukowców z centrum badawczego inStem w Bangalorze udowodniła, że nawet pojedyncze zdarzenie powodujące wzmożony stres może prowadzić do zwiększenia aktywności elektrycznej w ciele migdałowatym.

Rejon ten aktywuje się stosunkowo późno, nawet do dziesięciu dni po stresującym epizodzie i jego działanie zależy od molekuły zwanej NMDA-R. Ciało migdałowate to mała grupa komórek nerwowych w kształcie małego orzecha.

Ulokowane jest głęboko w płacie czołowym mózgu. Ten rejon mózgu znany jest z odgrywania kluczowej roli podczas reakcji emocjonalnych, zapamiętywania i podejmowania decyzji.

Zmiany w ciele migdałowatym zazwyczaj związane są z wystąpieniem zespołu stresu pourazowego (PTSD), stanu, który powoli rozwija się w psychice osoby po traumatycznym przejściu.

Na początku badań, grupa naukowców udowodniła, że pojedynczy przypadek ciężkiego stresu nie ma bezpośredniego przełożenia na zmiany w ciele migdałowatym, jednak dziesięć dni później były one już widoczne. Zwiększona była nerwowość, powoli pokazywały się fizyczne zmiany w architekturze mózgu, szczególnie ciała migdałowatego.

"To pokazało, że nasze badanie odnosi się także do zespołu stresu pourazowego. Ten opóźniony efekt po pojedynczym traumatycznym epizodzie przypominał nam sytuację, jaka występuje u pacjentów cierpiących na PTSD. Wiemy, że ciało migdałowate jest nadaktywne u pacjentów z zespołem stresu pourazowego. Do dziś jednak nie wiadomo, co dokładnie się tam dzieje" - mówi Chattarji.

8 sposobów na rozładowanie stresu

Bo-Tau to technika, która pomaga rozładować stres za pomocą oddechu. ”Gdy odczuwamy niepokój, oddychamy szybciej, przez co stężenie dwutlenku węgla we...

Badania mikroskopowe ujawniły duże zmiany w strukturze komórek nerwowych ciała migdałowatego. Stres prawdopodobnie spowodował uformowanie nowych połączeń nerwowych, nazywanych synapsami, w tym rejonie mózgu. Dopiero teraz poznaliśmy znaczenie, jakie dla naszego ciała mają te połączenia.

Nowe połączenia nerwowe prowadzą do zwiększonej aktywności elektrycznej mózgu. Białko biorące udział w procesie zapamiętywania i uczenia się, nazywane NMDA-R, okazało się być jednym z głównych czynników powodujących te zmiany w ciele migdałowatym.

Zablokowanie NMDA-R podczas traumatycznego epizodu nie tylko powstrzymało formowanie się nowych synaps, a także obniżyło ich elektryczną aktywność.

"Po raz pierwszy udało nam się wyszczególnić na poziomie molekularnym mechanizm, który powoduje kulminację emocji dziesięć dni po stresującym momencie. W tym badaniu zablokowaliśmy receptor NMDA w momencie przeżywania stresu. Chcemy jednak wiedzieć, czy blokowanie receptora łagodzi stres także w okresie po przebytej traumie, a jeśli tak, to kiedy najpóźniej możemy zastosować blokowanie" - tłumaczy Chattarji.

Praca badaczy z Indii na temat wpływu, jaki stres ma na ciało migdałowate i inne rejony mózgu rozpoczęła się już dziesięć lat temu. Zespół musiał zastosować szereg specjalistycznych i zróżnicowanych procedur, takich jak standardowa obserwacja zachowania, czy rejestrowanie sygnałów elektrycznych z pojedynczej komórki nerwowej.

Rafał Szewczyk, 5 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...