Trwa ładowanie...

Długotrwałe zmęczenie jednym z efektów COVID-19. Nowe badania Irlandczyków

Avatar placeholder
23.09.2020 20:54
Zmęczenie
Zmęczenie (123rf)

Badania irlandzkich naukowców sugerują, że osoby, które przeszły COVID-19, mogą cierpieć na zespół przewlekłego zmęczenia. Takie wnioski wysnuto na podstawie analizy samopoczucia ozdrowieńców hospitalizowanych w Dublinie.

1. Długoterminowe skutki COVID-19

Dotychczas na COVID-19 zachorowało ponad 30 mln ludzi na świecie, a zmarło prawie milion. W związku z tym irlandzcy naukowcy, którzy przeprowadzili badania na ozdrowieńcach ze szpitala w Dublinie, apelują o zwiększenie badań nad długoterminowymi skutkami choroby.

"Chociaż obecne cechy zakażenia SARS-CoV-2 są dobrze scharakteryzowane, średnio- i długoterminowe konsekwencje zakażenia pozostają niezbadane” – mówił Liam Townsend z St James's Hospital i Trinity Translational Medicine Institute, współautor badania.

Irlandczycy stawiają tezę, że jednym z efektów COVID-19 może być długotrwałe zmęczenie. Okazało się, że połowa przebadanych przez nich pacjentów, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, zmagała się z uporczywym zmęczeniem. Niezależnie od tego, czy przechodzili infekcję łagodnie, czy ciężko.

2. Przewlekłe zmęczenie jako jeden z głównych efektów COVID-19

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

Badanie obejmowało 128 pacjentów z St. James's Hospital. 52 proc. z nich zgłosiło utrzymujące się zmęczenie średnio 10 tygodni po "klinicznym wyzdrowieniu". Co ciekawe, bez względu na to, czy infekcja była silna, czy łagodna i jakie objawy jej towarzyszyły.

Przebadano 71 osób przyjętych do szpitala i 57 pracowników szpitala, którzy przechodzili chorobę łagodnie. Średni wiek badanych wynosił 50 lat. Wszyscy uczestnicy mieli pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

Badacze przeanalizowali kilka potencjalnych czynników, które mogłyby mieć wpływ na samopoczucie pacjentów po przebytej chorobie. Wśród znalazły się m.in. samopoczucie w początkowym stadium COVID-19, a także skłonności depresyjne.

Główna teza, jaką postawili irlandzcy naukowcy po zakończonym procesie badawczym, brzmiała:

"Nasze odkrycia wskazują na znaczne powirusowe zmęczenie u osób z wcześniejszym zakażeniem SARS-CoV-2 po ostrej fazie choroby COVID-19".

Zaobserwowali również dwie ciekawe zależności:

  • U prawie 70 proc. badanych kobiet stwierdzono występowanie przewlekłego zmęczenia.
  • Osoby, u których występują zaburzenia lękowe lub mają skłonność do depresji, są bardziej narażone na wystąpienie przewlekłego zmęczenia.

Badanie zostało zaprezentowane na konferencji Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych poświęconej Koronawirusowi (ECCVID).

3. Nietrafne dotychczasowe badania?

Badania Irlandczyków prezentowane podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych to ewidentny apel do środowisk naukowych, ale również rządzących, aby zwiększyć liczbę testów na obecność SARS-CoV-2, a także badań poświęconych efektom przebytej infekcji.

Irlandczycy zauważają, że w związku z tym, że pandemia COVID-19 jest na całym świecie, skupiono się głównie na badaniu jej bezpośrednich skutków, mierzonych liczbą przypadków hospitalizacji oraz zgonów. Okazuje się jednak, że COVID-19 może wywołać również poważne efekty długofalowe, które mogą mieć nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia.

Dotychczasowe badania, choćby naukowców z londyńskiego King's College, którzy również śledzą długofalowe skutki choroby, sugerują, że jedna na 10 osób korzystających z aplikacji koronawirusowej doświadcza objawów po 30 dniach, a niektóre nawet po kilku miesiącach. Wśród najczęściej wymienianych i najdłużej utrzymujących się symptomów jest właśnie zmęczenie.

Zobacz także: Koronawirus. Nasilony trądzik podczas pandemii? Maskne to nie tylko efekt noszenia maseczki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze