Trwa ładowanie...

Długotrwałe zmęczenie jednym z efektów COVID-19. Nowe badania Irlandczyków

Badania irlandzkich naukowców sugerują, że osoby, które przeszły COVID-19, mogą cierpieć na zespół przewlekłego zmęczenia. Takie wnioski wysnuto na podstawie analizy samopoczucia ozdrowieńców hospitalizowanych w Dublinie.

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

1. Długoterminowe skutki COVID-19

Dotychczas na COVID-19 zachorowało ponad 30 mln ludzi na świecie, a zmarło prawie milion. W związku z tym irlandzcy naukowcy, którzy przeprowadzili badania na ozdrowieńcach ze szpitala w Dublinie, apelują o zwiększenie badań nad długoterminowymi skutkami choroby.

"Chociaż obecne cechy zakażenia SARS-CoV-2 są dobrze scharakteryzowane, średnio- i długoterminowe konsekwencje zakażenia pozostają niezbadane” – mówił Liam Townsend z St James's Hospital i Trinity Translational Medicine Institute, współautor badania.

Irlandczycy stawiają tezę, że jednym z efektów COVID-19 może być długotrwałe zmęczenie. Okazało się, że połowa przebadanych przez nich pacjentów, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, zmagała się z uporczywym zmęczeniem. Niezależnie od tego, czy przechodzili infekcję łagodnie, czy ciężko.

2. Przewlekłe zmęczenie jako jeden z głównych efektów COVID-19

Badanie obejmowało 128 pacjentów z St. James's Hospital. 52 proc. z nich zgłosiło utrzymujące się zmęczenie średnio 10 tygodni po "klinicznym wyzdrowieniu". Co ciekawe, bez względu na to, czy infekcja była silna, czy łagodna i jakie objawy jej towarzyszyły.

Przebadano 71 osób przyjętych do szpitala i 57 pracowników szpitala, którzy przechodzili chorobę łagodnie. Średni wiek badanych wynosił 50 lat. Wszyscy uczestnicy mieli pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

Badacze przeanalizowali kilka potencjalnych czynników, które mogłyby mieć wpływ na samopoczucie pacjentów po przebytej chorobie. Wśród znalazły się m.in. samopoczucie w początkowym stadium COVID-19, a także skłonności depresyjne.

Główna teza, jaką postawili irlandzcy naukowcy po zakończonym procesie badawczym, brzmiała:

"Nasze odkrycia wskazują na znaczne powirusowe zmęczenie u osób z wcześniejszym zakażeniem SARS-CoV-2 po ostrej fazie choroby COVID-19".

Zaobserwowali również dwie ciekawe zależności:

  • U prawie 70 proc. badanych kobiet stwierdzono występowanie przewlekłego zmęczenia.
  • Osoby, u których występują zaburzenia lękowe lub mają skłonność do depresji, są bardziej narażone na wystąpienie przewlekłego zmęczenia.

Badanie zostało zaprezentowane na konferencji Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych poświęconej Koronawirusowi (ECCVID).

3. Nietrafne dotychczasowe badania?

Badania Irlandczyków prezentowane podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych to ewidentny apel do środowisk naukowych, ale również rządzących, aby zwiększyć liczbę testów na obecność SARS-CoV-2, a także badań poświęconych efektom przebytej infekcji.

Irlandczycy zauważają, że w związku z tym, że pandemia COVID-19 jest na całym świecie, skupiono się głównie na badaniu jej bezpośrednich skutków, mierzonych liczbą przypadków hospitalizacji oraz zgonów. Okazuje się jednak, że COVID-19 może wywołać również poważne efekty długofalowe, które mogą mieć nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia.

Dotychczasowe badania, choćby naukowców z londyńskiego King's College, którzy również śledzą długofalowe skutki choroby, sugerują, że jedna na 10 osób korzystających z aplikacji koronawirusowej doświadcza objawów po 30 dniach, a niektóre nawet po kilku miesiącach. Wśród najczęściej wymienianych i najdłużej utrzymujących się symptomów jest właśnie zmęczenie.

Zobacz także: Koronawirus. Nasilony trądzik podczas pandemii? Maskne to nie tylko efekt noszenia maseczki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.