Trwa ładowanie...

Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nowe badania czeskiego naukowca

Czasopismo Oral Diseases donosi o nowych badaniach, które sugerują, że u pacjentów przechodzących COVID-19 w łagodnej postaci lub bezobjawowo często występuje owrzodzenie języka. Czy możemy mówić o nowym objawie COVID-19, który występuje na masową skalę? - Przy infekcjach wirusowych, w tym przypadku SARS-CoV-2, mogą ujawnić się różne nietypowe objawy - twierdzi prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

1. Owrzodzenie języka – wczesny objaw infekcji SARS-CoV-2

Wygląda na to, że naukowcy znaleźli dowody na występowanie nowego objawu COVID-19, który może być mylony z popularnymi infekcjami jamy ustnej i w zasadzie pojawić się u każdego.

Dr Abanoub Riad z Masaryk University twierdzi, że jest to owrzodzenie języka, które jest efektem różnego typu infekcji wirusowych. Wyniki jego badań wskazują na to, że to jeden z wczesnych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

”Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2, który pojawia się na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka” – pisze dr Abanoub Riad.

Wnioski z przeprowadzonych badań zawarł w pracy "National Centre for Evidence-Based Healthcare and Knowledge Translation".

Z badań Abanouba Riada wynika, że infekcje jamy ustnej będące efektem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 występują głównie u pacjentów przechodzących chorobę łagodnie lub bezobjawowo.

Czy to może być nowy objaw dla łagodnej postaci COVID-19 występujący na szeroką skalę? Pytamy specjalistkę w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Annę Boroń-Kaczmarską.

- Przy infekcjach wirusowych – w tym przypadku SARS-CoV-2 – mogą ujawnić się różne nietypowe objawy, często incydentalne. Byłabym zatem bardzo ostrożna wobec stawiania tez, że owrzodzenie języka może być jednym z typowych objawów COVID-19, szczególnie u osób, które przechodzą zakażenie łagodnie. Pamiętajmy, że infekcje jamy ustnej mogą mieć różne źródła. Na przykład objaw przypominający owrzodzenie na języku najczęściej jest efektem zakażenia wirusem Cytomegali. Występuje on u osób z immunosupresyjnością, która również pojawia się u pacjentów z COVIDEM-19, ale jednak przechodzących cięższą postać choroby – komentuje specjalistka.

2. Owrzodzenie głównie u pacjentów bezobjawowych

W badaniach dr Riad wykorzystał dokumentację szpitalną do analizy demograficznej, klinicznej oraz danych laboratoryjnych pacjentów, u których zaobserwowano owrzodzenia języka, a którzy byli leczeni między kwietniem a czerwcem 2020. W raporcie zaznacza, że większość badanych przez niego pacjentów przechodziła infekcję bardzo łagodnie albo zupełnie bezobjawowo. U ok. 40 proc. badanych zaobserwowano typowe objawy dla COVID-19: suchy kaszel, osłabienie, podwyższoną temperaturę – ale w łagodnej postaci.

Z kolei u prawie 54 proc. badanych pięć dni po wykonaniu testu na SARS-CoV-2, zaobserwowano owrzodzenie języka. Co ciekawe, u pozostałej części pacjentów owrzodzenie języka pojawiło się jeszcze wcześniej. Oznacza to, że u praktycznie całej grupy badanych pojawiła się infekcja w jamie ustnej, stąd wnioski naukowca.

”Z wywiadów, które przeprowadziłem, wynika, że żaden pacjent przed zakażeniem nie miał problemów z jamą ustną” – komentuje dr Riad.

U większości pacjentów owrzodzenie pojawiło się na górnej lub bocznej powierzchni języka. Liczba zmian wahała się od 1 do 7 na jednego pacjenta. U niektórych wystąpiło również krwawienie w zmienionych miejscach. Jak leczono owrzodzenia? Zalecano przyjmowanie paracetamolu i płynu do płukania ust z chlorheksydyną. W efekcie owrzodzenie znikało do dwóch tygodni.

Dr Riad – jak dotąd – przebadał największą liczbę osób zakażonych SARS-CoV-2 pod kątem objawów występujących w jamie ustnej. Jednak zdaniem eksperta WP abcZdrowie w skali ogólnej liczby zakażonych wciąż jest to zbyt mało, aby wysnuć konkretne i niepodważalne wnioski.

- Każde badania dot. SARS-CoV-2 i COVID-19 są cenne i warte zainteresowania. Jednak w tym przypadku potrzeba więcej dowodów i przede wszystkim znacznie większej grupy badawczej. Jeżeli nawet przebadano w tym kierunku tysiąc osób, to wciąż na 27 mln zakażonych jest to niewiele. Potrzeba dalszych badań, które jasno potwierdzą, że owrzodzenie na języku może być jednym z objawów klinicznych bezobjawowego zakażenia SARS-CoV-2 – puentuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Zobacz także: Koronawirus. Nasilony trądzik podczas pandemii? Maskne to nie tylko efekt noszenia maseczki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.