Trwa ładowanie...

Koronawirus, a może inna infekcja?

Avatar placeholder
29.04.2020 15:48
Koronawirus, a może inna infekcja?
Koronawirus, a może inna infekcja?

Artykuł sponsorowany

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, co oznacza, że łatwo się nim zarazić – wystarczy bliski kontakt czy rozmowa z zakażonym. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas miał świadomość tego, jak zapobiegać chorobie oraz jak ją rozpoznać. Co robić , aby nie zachorować? Jak objawia się koronawirus? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.

1. Objawy koronawirusa

Koronawirus (SARS-CoV-2)wywołuje chorobę określaną jako COVID-19. Jej rozpoznanie nie jest proste ze względu na symptomy przypominające grypę lub przeziębienie. COVID-19 objawia się głównie:

• wysoką gorączką,

• kaszlem,

• dusznościami,

• bólami mięśniowymi,

• wrażeniem zmęczenia i ogólnego rozbicia.

Uwaga! Koronawirus może wywoływać również inne objawy, dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą1 . Pamiętaj, że diagnoza powinna zostać postawiona przez lekarza, w oparciu o odpowiednie badania.

Diagnozę COVID-19 dodatkowo utrudnia fakt, że choroba ma zróżnicowany przebieg. Aż 80% pacjentów przechodzi ją bezobjawowo. U około 15-20% zakażonych obserwuje się ciężki przebieg choroby, a do zgonu dochodzi u 2-3% zainfekowanych osób2 .

2. Jak zapobiec zakażeniu?

Osoby starsze i schorowane są najbardziej narażone na wystąpienie cięższych objawów choroby, jednak koronawirusem może zostać zainfekowany każdy bez względu na wiek. Dlatego każdy z nas powinien zachowywać niżej wymienione środki ostrożności i zasady higieny.

  1. Starannie myj ręce

Często i dokładnie myj ręce wodą z mydłem. Rób to przez minimum 30 sekund. Nie zapominaj o namydlaniu wnętrza dłoni oraz przestrzeni między palcami. Możesz też dezynfekować ręce płynami zawierającymi alkohol (w stężeniu nie mniejszym niż 60%).

  1. Unikaj dotykania okolic twarzy

Unikaj częstego dotykania okolic oczu, nosa i ust. Pamiętaj, że Twoje dłonie dotykają różnych powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy czy inne czynniki chorobotwórcze.

  1. Dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Regularnie czyść blaty, włączniki światła czy klamki, używając do tego wody z detergentem. Nie zapominaj też o czyszczeniu… swojego telefonu!

  1. Dbaj o dobry stan zdrowia i odporność

Stosuj zrównoważoną dietę, wysypiaj się, nawadniaj organizm. Zastąp słodycze bogatymi w witaminy owocami.

  1. Ogranicz wyjścia i spotkania

Zostań w domu – ograniczenia w zakresie przemieszczania się zostały wprowadzone właśnie po to, aby zmniejszyć liczbę zakażeń i wygasić pandemię. Jeśli masz taką możliwość, pracuj zdalnie. Ogranicz ilość wyjść z domu, nie gromadź się z przyjaciółmi i rodziną w większym gronie. Unikaj przejazdów komunikacją miejską i wizyty w miejscach publicznych (sklepy, przychodnie etc.).

  1. Nie podawaj dłoni, nie przytulaj

Podanie dłoni w czasie pandemii zastąp skinieniem głowy, a uścisk – serdecznym słowem. Ograniczenie bezpośrednich kontaktów jest w obecnej sytuacji przejawem troski o stan zdrowia nas wszystkich.

  1. Chroń siebie i innych

Zachowaj bezpieczną odległość od osób, które kaszlą lub kichają (około 1-1,5 m). Jeśli sam jesteś przeziębiony i kichasz lub kaszlesz, zakrywaj nos bądź usta (zgiętym łokciem, chusteczką).

  1. Nie panikuj

Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy koronawirusa, nie panikuj. Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną bądź zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego w szpitalu. W ten sposób otrzymasz dostosowaną do sytuacji i Twoich potrzeb poradę oraz pomoc.

3. Kaszel jako objaw – jak sobie pomóc?

Jednym z typowych objawów koronawirusa jest kaszel. Jednak uporczywe kasłanie może mieć również inne źródło – być wynikiem niegroźnej infekcji, alergii czy podrażnień. Jeśli dokucza Ci kaszel, skonsultuj jego przyczynę z lekarzem. Specjalista powie Ci, jakie jest podłoże dolegliwości i co zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących łagodzenia kaszlu (niezwiązanego z koronawirusem). Zapoznaj się z nimi i spytaj swojego lekarza, który z poniższych sposobów pomoże Ci w powrocie do zdrowia!

  1. Regularne wietrz pokój i nawilżaj powietrza

Świeże, odpowiednio nawilżone powietrze sprzyja szybszej regeneracji podrażnionej śluzówki gardła.

  1. Stosuj inhalacje

Jeśli Twój lekarz zaleci, stosuj inhalacje z dodatkiem naturalnych olejków (eukaliptusowego, sosnowego, tymiankowego). Dzięki temu zarówno złagodzisz odruch kaszlowy, jak i oczyścisz drogi oddechowe oraz rozrzedzisz wydzielinę zalegającą w oskrzelach.

  1. Oklepuj plecy

Poproś zaufaną osobę, aby oklepywała Twoje plecy dłonią złożoną w łódeczkę przez kilka minut. To ułatwi Ci odkrztuszanie wydzieliny w przypadku kaszlu mokrego.

  1. Pij dużo płynów

Regularnie nawilżane gardło lepiej się regeneruje. Dlatego staraj się pić przynajmniej 8 szklanek płynów dziennie. Ulgę w przypadku stanu zapalnego przyniosą Ci ciepłe płyny, np. herbata, zupa.

  1. Stosuj syropy z wyciągami z roślin

W walce z kaszlem pomogą Ci preparaty o, sprawdzonym składzie. Takie jak Prospan® - syrop z opatentowanym wyciągiem z bluszczu EA 575. To lek roślinny przeznaczony do stosowania zarówno przez dorosłych, jak i dzieci (od 2. roku życia). Wyciąg z bluszczu pomaga zwalczać kaszel kompleksowo. Prospan ma aż poczwórne działanie: rozrzedza śluz, ułatwia oddychanie, łagodzi kaszel i stany zapalne.

Pamiętaj, że nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem – szczególnie teraz, w okresie wzmożonej zachorowalności nie tylko na koronawirusa, ale i przeziębienie czy grypę.

Partnerem artykułu jest Prospan® - lek na kaszel produktywny dostępny w formie syropu oraz wygodnych pastylek do ssania.

Nazwa produktu leczniczego: PROSPAN, Hederae helicis folii extractum siccum (5-7,5:1), 26 mg, pastylki miękkie. Wskazania do stosowania: Prospan jest produktem leczniczym roślinnym stosowanym jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu (tzw. mokry kaszel). Przeciwwskazania: Nie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub na inne rośliny z rodziny Araliaceae (araliowate) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG, Herzbergstraβe 3, 61 138 Niederdorfelden, Niemcy.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze