Dłutowanie zębów

Dłutowanie jest metodą chirurgicznego usuwania zęba, którego nie da się usunąć tradycyjnym sposobem. Wskazaniem do takiego zabiegu może być między innymi złamanie zęba w taki sposób, że nie da się go uchwycić i wyciągnąć za pomocą kleszczy (ułamana korona a korzeń tkwiący w dziąśle) lub też ząb z zakrzywionymi korzeniami. Najczęściej usuwane są w ten sposób „ósemki”, czyli zęby mądrości, które bardzo często są zatrzymane w zębodołach, a ponadto ich budowa zwykle odbiega od normy. Sam zabieg polega na nacięciu dziąsła nad usuwanym zębem, a następnie usunięciu go za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego przyrządu.

Polecane wideo:

Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg szczękowy wykonuje znieczulenie miejscowe, tak więc dla pacjenta zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po usunięciu zęba na ranę zakładane są szwy celem zabezpieczenia zębodołu. Po zabiegu przez kilka dni pacjent może odczuwać niekiedy dość silne dolegliwości bólowe. Zwykle ulgę przynosi przyjmowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych, niekiedy także konieczne jest zastosowanie antybiotyku jako profilaktyka zakażenia. Ponadto przez kilka dni okolica operowanego miejsca może być znacznie opuchnięta, należy ją wtedy okładać specjalnymi żelowymi okładami chłodzącymi. Na wizytę kontrolną, w trakcie której chirurg zdejmuje szwy pacjent zwykle udaje się w ciągu 2 najbliższych tygodni.

Komentarze (1)
~wojtek
~wojtek ponad rok temu

Mi ostatnio zaczęły wchodzić ósemki i coraz bardziej puchnę. Boję się, że będzie trzeba je usunąć i będzie bolało. Czy mógłby ktoś polecić kogoś sprawdzonego i oczywiście znającego się na swojej pracy?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dłutowanie zębów
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Dłutowanie zębów
Choroby jamy ustnej

Zęby zatrzymane

Zęby zatrzymane

zatrzymanych, dłutowanie zębów oraz umieszczenie na powierzchni korony elementu ortodontycznego wraz z trakcją ortodontyczną wprowadzającą ząb (...) Wykrzywienie zębów to poważny problem dla pacjenta....

Piaskowanie - na czym polega, częstotliwość wykonywania, wskazania

Narzędzia do skalowania zębów

Narzędzia do skalowania zębów

Skalowanie polega na regularnym czyszczeniu widocznych powierzchni zębów.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów (...) jednak unikać? Szkodliwe szorowanie Mocne szorowanie zębów...

Nadwrażliwość zębów

Poznaj skuteczne sposoby na pokonanie wrażliwości zębów

Poznaj skuteczne sposoby na pokonanie wrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów Każdy z nas lubi z rana wypić kubek gorącej kawy czy herbaty albo szklankę chłodnego napoju. Niestety czasem nagły kontakt (...) takiego napoju z zębami może spowodować silny dyskomfort i wstrząs związany z ich bolesnością....

Choroby jamy ustnej

Wykrzywienie zębów

Wykrzywienie zębów

Przyczyną tej nieprawidłowości mogą być zęby zatrzymane. Dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu w obrębie jamy ustnej.

Wybielanie

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym to najdroższa i najszybsza metoda wybielania zębów. Jednak jego inwazyjność sprawia, że nie jest dla każdego.