Dłutowanie zębów
Dłutowanie jest metodą chirurgicznego usuwania zęba, którego nie da się usunąć tradycyjnym sposobem. Wskazaniem do takiego zabiegu może być między innymi złamanie zęba w taki sposób, że nie da się go uchwycić i wyciągnąć za pomocą kleszczy (ułamana korona a korzeń tkwiący w dziąśle) lub też ząb z zakrzywionymi korzeniami. Najczęściej usuwane są w ten sposób „ósemki”, czyli zęby mądrości, które bardzo często są zatrzymane w zębodołach, a ponadto ich budowa zwykle odbiega od normy. Sam zabieg polega na nacięciu dziąsła nad usuwanym zębem, a następnie usunięciu go za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego przyrządu.
Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg szczękowy wykonuje znieczulenie miejscowe, tak więc dla pacjenta zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po usunięciu zęba na ranę zakładane są szwy celem zabezpieczenia zębodołu. Po zabiegu przez kilka dni pacjent może odczuwać niekiedy dość silne dolegliwości bólowe. Zwykle ulgę przynosi przyjmowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych, niekiedy także konieczne jest zastosowanie antybiotyku jako profilaktyka zakażenia. Ponadto przez kilka dni okolica operowanego miejsca może być znacznie opuchnięta, należy ją wtedy okładać specjalnymi żelowymi okładami chłodzącymi. Na wizytę kontrolną, w trakcie której chirurg zdejmuje szwy pacjent zwykle udaje się w ciągu 2 najbliższych tygodni.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.