Trwa ładowanie...

Dobry lekarz w złym systemie

Dobry lekarz w złym systemie
Dobry lekarz w złym systemie

Ostatnią wizytę u lekarza dobrze ocenia trzy czwarte pacjentów. Za to system jest zły.

1. Jak Polacy oceniają służbę zdrowia?

- Polacy mają dobrą opinię o lekarzach, za to źle oceniają to, w jaki sposób organizowana jest ich praca – wyjaśnia Rafał Piszczek, prezes agencji badawczej BioStat®, która przeprowadziła badanie oceny stanu ochrony zdrowia w Polsce.

(Biostat)

- Dobre zdanie o organizacji opieki zdrowotnej ma zaledwie co czwarty pacjent. Pacjenci oczekują, że lekarz poświęci więcej czasu na badanie, a biurokracja zostanie ograniczona do minimum. Chcieliby też korzystać z udogodnień w postaci e-recept. Co ciekawe, wyraźnie lepszą opinię mają pacjenci, którzy w ostatnim czasie zaliczyli pobyt w szpitalu – komentuje Rafał Piszczek.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
(Biostat)

2. W SOR źle, a specjalista niedostępny

Niemal co drugi Polak uważa ogólną sytuację w ochronie zdrowia za złą (48,3%), a tylko co trzeci dostrzega dobre strony. Organizacja opieki zdrowotnej oceniana jest jeszcze gorzej (53% negatywnych opinii), a pozytywnie ocenia ją tylko co czwarty uczestnik badania.

Najgorzej respondenci oceniają dostęp do lekarza specjalisty oraz funkcjonowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR).

(Biostat)

Niemal dwie trzecie pytanych uważa, że dostęp do lekarza specjalisty jest zły (w tym aż 29,5%, że zdecydowanie zły). Równie wielu respondentów uważa, że SOR funkcjonują źle (54,3%, w tym 20,1% zdecydowanie źle). Pozytywnych jest tylko 22,3 proc. opinii.

(Biostat)

Funkcjonowanie szpitali źle ocenia co drugi badany Polak, pozytywnie zaś tylko co czwarty.

(Biostat)

Pacjenci, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy korzystali z pomocy lekarskiej w szpitalu, na SOR lub w ramach nocnej opieki lekarskiej (NOL) oceniają organizację opieki zdrowotnej nieco lepiej.

(Biostat)

Pobyt w szpitalu wiąże się też z lepszymi ocenami funkcjonowania szpitali, SOR, NOL, a także dostępem do lekarzy POZ i lekarzy specjalistów. W szpitalnych oddziałach ratunkowych pacjenci częściej niż innych formach pomocy uzyskują e-recepty.

Najlepiej oceniany jest za to dostęp do lekarzy POZ. Trudno jednak o optymizm, a to dlatego, że odsetek pozytywnych i negatywnych opinii jest zbliżony – dwóch na pięciu pytanych uważa dostęp do lekarzy POZ za dobry i tyle samo za zły.

(Biostat)

Nocna opieka lekarska to obszar nieznany przez 38,8% uczestników badania, a przez kolejnych 38,3% i tak oceniany źle.

3. Lekarz powinien mieć więcej czasu na badanie

Po uzyskaniu porady pacjenci mają o lekarzach dobrą opinię. Trzy czwarte uczestników sondażu docenia kompetencje lekarzy, uważa, że lekarz był uprzejmy i budził zaufanie. Podczas badania pacjenta lekarz wyjaśniał, jakie badania wykonuje lub zleca (71,0%), a także informował o leczeniu w sposób zrozumiały (69,9%). Ponad połowa respondentów przyznaje, że lekarz miał wystarczająco dużo czasu na zbadanie pacjenta, jednak co czwarty wciąż twierdzi, że czasu na zbadanie było za mało. Prawie co drugi respondent był u lekarza, który poświęcił więcej czasu na dokumentację niż na badanie pacjenta.

Sondaż przeprowadzono na panelu badawczym Badanie Opinii® od 22 do 23 maja 2019 r. na grupie 1000 dorosłych Polaków, którzy w ciągu minionego półrocza korzystali z pomocy lekarskiej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze