Trwa ładowanie...

Brak wytycznych i "najazd" na lekarzy rodzinnych. Dr Domaszewski o zaświadczeniach dla osób, które nie mogą chodzić w maseczkach

Rząd wypowiedział wojnę osobom, które chodzą bez maseczek. Od 1 września nie wystarczy stwierdzenie "mam astmę". Osoby, które mają medyczne przeciwskazania do noszenia maseczek, będą musiały przedstawić stosowne zaświadczenie. Problem, jak zwykle tkwi w szczegółach. Dr Michał Domaszewski podkreśla, że lekarze rodzinni nie dostali od ministerstwa zdrowia stosownych wytycznych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Szturm na lekarzy rodzinnych

Michał Domaszewski jest lekarzem rodzinnym znanym również z mediów społecznościowych. Prowadzi bloga medycznego jako Doktor Michał, a swoimi obserwacjami chętnie dzieli się również na YouTube'ie i na Instagramie. "Uważam, że współczesny lekarz powinien odważnie wychodzić zza biurka i starać się przekazywać swą wiedzę nie tylko w gabinecie, ale też poprzez wszystkie media" - podkreśla.

Lekarz przyznaje, że po ogłoszeniu przez rząd obowiązku zaświadczeń dotyczących przeciwwskazań do noszenia maseczek, gabinety lekarzy rodzinnych przeżywają szturm. To utrudnia normalną pracę.

"Od dziś lekarze rodzinni przeżywają najazd pacjentów z prośbą o wypisanie papierka dla pana policjanta" - pisze lekarz. Do tego dochodzi kwestia braków kadrowych związanych m.in. z sezonem urlopowym, co dla doktora Domaszewskiego oznacza w ostatnim czasie pracę za trzech lekarzy. Zdarza się, że na tę samą godzinę jest umówionych do niego kilku pacjentów.

2. Brak szczegółowych wytycznych dla lekarzy rodzinnych

Jeszcze poważniejszy problem stanowi brak szczegółowych wytycznych ze strony rządu.

"Jak ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii, właściwie to są jedyne przeciwwskazania istotne, to zawsze może nosić przyłbicę. W związku z tym zasłaniajmy nos i usta. Chcielibyśmy, żeby to weszło w nawyk" - mówił minister zdrowia podczas ubiegłotygodniowej konferencji.

Doktor Domaszewski przypomina, że lekarze rodzinni nie dostali do tej pory szczegółowych wytycznych dotyczących przeciwwskazań, na pdstawie których mogą wypisać pacjentom zaświadczenie.

"Jakie są przeciwskazania do noszenia maseczek ? Tego nie wie nikt. Może trzeba zapytać o to pana ministra, który na urlopie maseczki nie nosił" - podkreśla lekarz.

Na tym jednak nie kończy się lista absurdów, z którymi muszą się mierzyć medycy.

"Dostałem pismo z GIS, że to lekarz rodzinny jest odpowiedzialny za leczenie COVID-19 u pacjentów domowych. Fajnie, tylko od początku pandemii przypominam, że nadal nie wolno mi zlecać testów, nie mam specjalistycznej karetki do dojazdu, a Ministerstwo nie dało nam ani jednego kombinezonu do ochrony osobistej oraz nadal nie ma odgórnych wytycznych, co do leczenia umiarkowanych postaci Covida" - ujawnia zbulwersowany specjalista ds. medycyny rodzinnej.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Covidowe absurdy odc. nr 847262😷. Gruchnęła wiadomość, że bez zaświadczenia od lekarza nie będzie można wymigać się od mandatu za brak maseczki. 👨‍⚕️Od dziś lekarze rodzinni przeżywają najazd pacjentów z prośbą o wypisanie papierka dla pana Policjanta. 👮‍♂️Oczywiście lekarz rodzinny nie ma co robić w czasie epidemii.. Ja pracuje obecnie za 3 lekarzy z powodu urlopów i czasem przyjmuję na wizytę osobistą po kilku pacjentów na tę samą godzinę (!), ale spoko.. przyjmę jeszcze kilkuset po świstek papieru. Jakie są przeciwskazania do noszenia maseczkek ? Tego nie wie nikt. 🙊Może trzeba zapytać o to pana Ministra, który na urlopie maseczki nie nosił..Na tym nie koniec. Dostałem pismo z GIS, że to lekarz rodzinny jest odpowiedzialny za leczenie Covid-19 u pacjentów domowych. Fajnie, tylko od początku pandemii przypominam, że NADAL nie wolno mi zlecać testów, nie mam specjalistycznej karetki do dojazdu, a Ministerstwo nie dało nam ani jednego kombinezonu do ochrony osobistej oraz nadal nie ma odgórnych wytycznych co do leczenia umiarkowanych postaci Covida. Na wizyty domowe rozumiem, że mam jeździć zatłoczonym tramwajem? (ironia) I w sumie hit ostatniego sezonu to wytłumaczenia "dlaczego skoro mamy rekord zachorowań to jeszcze tuż przed wyborami wszyscy krzyczeli ,że NIE ma się już czego bać"??!🤨 Kiedy ten "serial" się zakończy ? Nie wiem, nasza cierpliwość już się skończyła, zapraszam wszystkich "zmęczonych" obwinianiem pracowników ochrony zdrowia za całe zło obecnej sytuacji jutro na godzinę 12:00 pod Ministerstwo Zdrowia ul. Miodowa15 w Warszawie. Do zobaczenia na proteście! W jedności siła! ✌❤ #lekarz #epidemia #lekarz #covid19 #pandemia #masks #masks4all #mandaty #stetoskop #doctorsgram #doctorslife #doktor #przyłbica #protest #protestlekarzy #maseczkiochronne #maseczki #nakaz #covid-19 #Sars #sarscov2 #lekarzrodzinny #gabinet #wearechange #strajk #stethoscope #hospital #szpital

Post udostępniony przez Lekarz Rodzinny 👨‍⚕️🇵🇱 (@michal_domaszewski)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.