Trwa ładowanie...

Dysmorfia – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 07:50
Dysmorfia może być uwarunkowana genetycznie.
Dysmorfia może być uwarunkowana genetycznie. (gettyimages)

Dysmorfia to pojęcie, które obejmuje wiele zaburzeń objawiających się wadami genetycznymi wpływającymi na budowę anatomiczną człowieka. Wady dysmorficzne mogą występować w sposób izolowany, częściej jednak wchodzą w skład zespołów o podłożu genetycznym, ale. Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Przyczyny dysmorfii

Dysmorfia odnosi się do nieprawidłowości i odchyleń w budowie anatomicznej człowieka, które dotyczą zarówno wyglądu, jak i narządów wewnętrznych.

Dysmorfie to wady wrodzone, pojawiające się:

  • wskutek uwarunkowań genetycznych. To wrodzone zespoły genetyczne wywołane określonymi mutacjami. Przyczyną dysmorfii jest nieprawidłowy rozwój zarodka, czyli tak zwane malformacje. Najczęściej wiążą się z chorobą genetyczną, taką jak zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Klinefeltera. Czasem za anomalie w budowie zarodka odpowiada pojedyncze zaburzenie genetyczne, które nie jest związane z chorobą genetyczną,
  • działania na płód czynników teratogennych w okresie jego rozwoju. To czynniki biologiczne (wirusy, bakterie, pierwotniaki), promieniowanie (np. rentgenowskie), czynniki chemiczne (leki, używki, narażenie na działanie substancji chemicznych). Czasem odpowiedzialne są czynniki matczyne (wiek matki, liczba przebytych ciąż, FAS (fetal alcohol syndrome), będące konsekwencją zażywania przez matkę alkoholu w ciąży).
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W odniesieniu do izolowanych wad dysmorficznych często nie jest możliwe ustalenie czynnika prowadzącego do pojawienia się patologii. Warto wiedzieć, że do tej grupy nie należy dysmorfia mięśniowa. Jest to bowiem zaburzenie psychiczne, które polega na subiektywnym i nieustającym poczuciu niedostatku masy mięśniowej.

2. Rodzaje wad dysmorficznych

Z uwagi na lokalizację zmiany dysmorficzne dzieli się na:

  • wady twarzoczaszki. Dysmorfia twarzy dotyczy poszczególnych narządów: oczu (np. nieprawidłowe rozstawienie oczu), nosa, uszu czy ust i podniebienia (np. rozszczep wargi i podniebienia). Ale dysmorfia twarzoczaszki to także nieprawidłowości dotyczące wielkości czaszki czy jej kształtu (małogłowie, wodogłowie, kraniostenozy). Jedną z anomalii jest zmarszczka nakątna. To fałd skóry, który zakrywa przynosowe części oka. Często pojawia się przy zespole Downa, w przypadku kociego krzyku, u wcześniaków oraz towarzyszy zespołowi Turnera i zespołowi Klinefelera.
  • anomalie skóry: naczyniaki skóry, plamy café au lait (typu kawy z mlekiem), znamiona barwnikowe, soczewicowate czy zaburzenia oddzielania się naskórka (zmiany typu rybiej łuski, pęcherzowe oddzielanie naskórka),
  • wady kręgosłupa i cewy nerwowej: całkowity rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, przepuklina mózgowa, przepuklina oponowa kręgosłupa czy przepuklina oponowo-rdzeniowa. To jedne z najpoważniejszych zaburzeń, które często wiążą się z niepełnosprawnością, a nawet zgonem po narodzinach,
  • wady kończyn: skrócenie, nieprawidłowy rozwój, nieprawidłowe ustawienie stawów (np. wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego), zaburzenia w obrębie palców,
  • wrodzone wady rozwojowe serca, które najczęściej dotyczą drożności otworów w przegrodzie międzyprzedsionkowej lub międzykomorowej,
  • wrodzone wady rozwojowe układu moczowo-płciowego. Najczęściej dotyczą budowy i liczby nerek (pojedyncza nerka, nerki zdwojone, torbielowatość nerek) oraz umiejscowienia jąder (wnętrostwo) czy cewki moczowej (spodziectwo),
  • wrodzone wady rozwojowe układu pokarmowego: zarośnięcie jelit, zarośnięcie odbytu, zarośnięcie przełyku, zwężenie odźwiernika, przepukliny brzuszne.

3. Leczenie dysmorfii

Rozpoznanie cech dysmorfii oznacza konieczność przeprowadzenia diagnostyki genetycznej, która wyjaśnia, czy anomalie występują jako zmiana izolowana, czy są związane z konkretnym genotypem, przypisanym do określonej jednostki chorobowej.

Jednak zmiany dysmorficzne nie zawsze zostają rozpoznane tuż po urodzeniu dziecka, ponieważ nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się, że anomalie objawiają się również później, wraz rozwojem dziecka.

Zmiany dysmorficzne niekiedy są niewielkie i nieuciążliwe, ale i bardzo widoczne i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Ponieważ dysmorfia może wiązać się z różnymi objawami, stąd nie ma jednego, uniwersalnego sposobu leczenia. Czasem niezbędna jest interwencja chirurgiczna, nawet zaraz po urodzeniu się dziecka.

Niektóre rodzaje dysmorfii nie są możliwe do zmiany na drodze operacji bądź farmakoterapii, co nie rzutuje na jakość życia. Niekiedy jednak patologia wiąże się z niepełnosprawnością, a nawet zgonem. Czasem, nawet jeśli sytuacja jest opanowana z medycznego punktu widzenia, pacjent wymaga opieki psychologicznej czy terapii logopedycznej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze