Trwa ładowanie...

Dziwny znak cukrzycy. Uważaj, gdy skończyłeś 30 lat

 Patrycja Pupiec
20.01.2024 14:07
Charakterystyczny zapach może zdradzać cukrzycę
Charakterystyczny zapach może zdradzać cukrzycę (Getty Images)

Z cukrzycą zmaga się już ponad 422 miliony osób na świecie. Czasami choroba daje nieoczywiste objawy, które pacjenci ignorują długie miesiące. Kilka z nich szczególnie często pojawia się po trzydziestce. Na co należy zwrócić uwagę?

spis treści

1. Oczywiste i nietypowe objawy cukrzycy

Według najnowszych doniesień do 2040 r. aż 640 milionów osób będzie zmagać się z cukrzycą. W Polsce także wzrośnie liczba pacjentów z tym problemem. Do 2025 r. przybędzie w Polsce ponad milion diabetyków i jeśli nic się nie zmieni, do 2030 r. będziemy mieli ponad cztery miliony osób cierpiących na cukrzycę.

Częstomocz, wzmożone pragnienie, utrata masy ciała, drażliwość, osłabienie, problemy z koncentracją - to jedne z najczęściej występujących objawów cukrzycy. Ale choroba może być także bardziej dyskretna i dawać o sobie znać na mniej oczywiste sposoby.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Do nietypowych objawów cukrzycy zalicza się:

  • nawracające infekcje intymne, szczególnie często pojawiają się u kobiet;
  • nieoczekiwany przyrost masy ciała, który może być spowodowany insulinoopornością;
  • rogowacenie ciemne (acanthosis nigricans), czyli przebarwienie, które zwykle występuje w okolicy fałdów skórnych;
  • problemy ze wzrokiem, takie jak niewyraźne widzenie;
  • sucha i swędząca skóra;
  • wzmożony głód;
  • ból i drętwienie stóp;
  • nieświeży oddech, najczęściej o acetonowym lub owocowym zapachu.

Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Nieleczona cukrzyca szkodzi zdrowiu, a jej powikłania obejmują kluczowe narządy, jak nerki i serce.

2. Jaki poziom cukru jest niepokojący?

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, jak ważne jest badanie poziomu cukru we krwi. Każdy z nas powinien rutynowo monitorować poziom glukozy we krwi poprzez wykonywanie badań, ponieważ zarówno za niski, jak i za wysoki poziom cukru we krwi stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Jeśli badania wykazało mniej niż 70 mg/dl, to pacjent zmaga się hipoglikemią. Gdy analizy wykazały, że poziom cukru we krwi mieści się w przedziale 70-99 mg/dl wszystko jest w porządku.

Gdy badanie krwi na czczo wykaże 100-125 mg/dl poziom glukozy jest nieprawidłowy, a gdy wynosi więcej niż 126 mg/dl przy więcej niż jednym pomiarze, wynik świadczy o cukrzycy.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze