Trwa ładowanie...

Endorfiny się nie starzeją

Avatar placeholder
27.11.2018 12:35
Endorfiny się nie starzeją
Endorfiny się nie starzeją (123rf)

Mówią, że wiek to tylko liczba. Mówią też, że mamy tyle lat, na ile się czujemy. Jedną z najlepszych metod dodawania sobie życiowej energii jest aktywność fizyczna. Mimo walki ze stereotypami dotyczącymi aktywności osób starszych, osoby po 60 roku życia nadal są rzadkim widokiem w klubach fitness. Postanowiliśmy sprawdzić co na temat regularnego ruchu sądzą osoby na co dzień ćwiczące z kartą MultiSport Senior.

Osoby starsze odczuwają taką samą radość z życia jak inni
Osoby starsze odczuwają taką samą radość z życia jak inni

1. Na aktywność zawsze jest czas

W klubie Matatu na warszawskim Ursynowie odbywają się właśnie poranne zajęcia dla seniorów. Trenerka z pełnym skupieniem objaśnia uczestnikom zajęć poprawność wykonywanych przez nich ćwiczeń, a chwilę później słychać już tylko dźwięk wprawionych w ruch fitnessowych przyrządów. Na sali znajduje się grupa kobiet po 60-tce, które z zapałem wykonują zalecane ćwiczenia.

Uśmiech na twarzach wskazuje na to, że endorfiny zaczęły już działać. O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna po 60 roku życia, wiedzą uczestniczki zajęć, a potwierdza to również ich trenerka: Aktywność fizyczna jest niezbędna. To jedyny sposób na cieszenie się długim i aktywnym życiem – mówi Aneta Socowa, prowadząca zajęcia dla seniorów.

2. Ruch dla ciała i dla duszy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje osobom starszym podejmowanie aktywności fizycznej składającej się z trzech elementów: ćwiczeń wytrzymałościowych (2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut), ćwiczeń siłowych (wykonywanych 2 razy w tygodniu po 20 minut) oraz ćwiczeń rozciągających, trwających codziennie od 5 do 10 minut. Należy jednak pamiętać, że powinny być one wykonywane pod okiem doświadczonego trenera.

– Należy zwracać uwagę na prawidłową rozgrzewkę. Ćwiczenia powinny być wykonywane na niskim tętnie, powoli i dokładnie. Z zajęć na zajęcia powinniśmy modyfikować zestawy ćwiczeń, aby delikatnie zwiększać ich trudność. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na ćwiczenia stabilizacyjne – mówi Aneta Socowa, instruktorka w Matatu. Aktywność osób starszych pod pewnymi względami różni się od aktywności dorosłych. Prowadząc zajęcia dla seniorów należy przede wszystkim wziąć pod uwagę intensywność ćwiczeń, która w tym przypadku jest zdecydowanie mniejsza.

– Jako instruktorzy musimy być bardziej wyczuleni na problemy zdrowotne seniorów. Niezwykle ważna jest też kontrola poprawności wykonywania poszczególnych ćwiczeń – podsumowuje trenerka.

3. Wykonać pierwszy ruch

Korzyści z aktywności fizycznej jest mnóstwo. Regularny trening korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie tętnicze, zwiększa masę mięśni oraz poprawia koordynację ruchową. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, sport pozytywnie wpływa również na psychikę – zwiększa energię życiową, poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie. Wiedzą o już tym stali bywalcy siłowni, którzy doceniają aktywność fizyczną i jej zbawienne skutki na co dzień. A co na ten temat sądzą seniorzy?

Według badania PolSenior prawie 30 proc. respondentów deklaruje, że w ogóle nie odczuwa potrzeby aktywności ruchowej (co ciekawe bariera finansowa jest istotna jedynie dla 6 proc osób). Ci, którzy zdecydują się wykonać pierwszy ruch, niemalże natychmiast zauważają różnicę. Poprawa sprawności fizycznej, lepsze samopoczucie, korzyści zdrowotne, w tym istotna pomoc w schorzeniach, to tylko niektóre z powodów podejmowania aktywności fizycznej przez uczestniczki odwiedzonych przez nas zajęć. Aby jednak odczuć wszystkie te pozytywne skutki, w większości przypadków należy odpowiednio zmotywować seniora.

– Karta MultiSport Senior zmotywowała mnie do aktywności i udziału w ćwiczeniach. Przydatne są dla mnie szczególnie grota solna i basen, które oferuje karta i to w dodatku za darmo – mówi pani Barbara, jedna z uczestniczek zajęć dedykowanych seniorom. Według badań Benefit Systems, co druga nowa osoba, która otrzymała kartę MultiSport, nie korzystała wcześniej z klubów sportowych. Karty sportowe mają więc znaczący wpływ na podejmowanie decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na organizm człowieka w każdym wieku.

4. Żyj aktywnie i żyj tak, jak lubisz

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, ale warto również uświadomić sobie, że systematyczny ruch wpływa istotnie na jakość życia. Od stycznia Benefit Systems realizuje pilotażowy program MultiSport Senior, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie regularnej aktywności fizycznej oraz kompleksowego dbania o zdrowie niezależnie od wieku.

Bezpłatna karta MultiSport Senior, w ramach pilotażu dostępna w Krakowie i Warszawie, ułatwia rozpoczęcie treningu oraz regularne ćwiczenia. To sposób nie tylko na zwiększenie aktywności fizycznej i poprawę kondycji, ale również na znalezienie nowej pasji, spotkania ze znajomymi. W ramach karty można korzystać z zajęć fitness, nauki tańca, relaksu w grocie solnej, ćwiczeń pamięci, zajęć na basenie oraz specjalnych spotkań z fizjoterapeutą.

Karta MultiSport Senior jest wydawana bez opłat, a jej zamówienie odbywa się za pośrednictwem osoby posiadającej już aktywną kartę MultiSport Plus, MultiSport Classic lub MultiActive typu Pracownik. Uczestnicy programu MultiSport, mogą więc wyrobić kartę np. rodzicom i tym samym pomóc im podjąć pierwszą decyzję o rozpoczęciu przygody z aktywnością fizyczną. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, a pilotaż programu potrwa do czerwca 2018 r. Więcej informacji na stronie www.multisportsenior.pl.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (874 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.