Trwa ładowanie...

Fakty i mity na temat aft

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 13:08
afty
afty (123rf)

Afty pojawiające się w jamie ustnej są przyczyną znacznego dyskomfortu. Są niewidoczne dla otoczenia, jednak mogą utrudniać jedzenie i picie. Czy można zapobiec ich wystąpieniu? Jak skutecznie pozbyć się aft? Szukamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące aftozy.

Wokół leczenia aft narosło wiele mitów
Wokół leczenia aft narosło wiele mitów

Afta z wyglądu przypomina płytką nadżerkę. Pokryta jest najczęściej białym nalotem, a wokół niej daje się zauważyć zaczerwienienie świadczące o stanie zapalnym. Zmiana jest bolesna i wrażliwa na temperaturę.

Wyróżnia się trzy typy aft:

  • drobne (Mikulicza) – występują w skupiskach, lokalizują się na całej błonie śluzowej jamy ustnej. Najczęściej ustępują samoistnie po 7-10 dniach;
  • główne (Suttona) – przez specjalistów określane jako nawracające okołogruczołowe martwicze zapalenie błony śluzowej. Nadżerki pojawiają się najczęściej na wewnętrznej części policzków, języku, wargach i podniebieniu miękkim. Proces ich gojenia jest długotrwały;
  • opryszczkowe (Cooke’a) – owrzodzenia można zaobserwować na brzegu języka, jest ich wiele i są bolesne.

1. Przyczyny powstawania aft

Do dzisiaj nie udało się ustalić, co jest przyczyną powstawania aft. Wiadomo, że jest kilka czynników, które sprzyjają ich pojawianiu się. Należą do nich m.in.: uraz (np. przygryzienie policzka), ucisk, zaburzenia hormonalne, stres, spadek odporności, menstruacja, niedożywienie, niedobory witamin i minerałów (np. kwasu foliowego i żelaza, wit. B6 i B12).

Do powstania aft przyczynić się mogą również złe nawyki, do których zaliczyć należy jedzenie nieumytych warzyw i owoców, obgryzanie paznokci czy gryzienie końcówek długopisów i ołówków.

Afty często pojawiają się u osób przyjmujących niektóre leki, np. antybiotyki czy nikorandyl stosowany w leczeniu choroby wieńcowej lub beta-blokery, które są przepisywane pacjentom z nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami rytmu serca.

Z problemem owrzodzeń zmagają się też osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna, celiakią oraz zarażone wirusem HIV. Istnieje również teoria, według której predyspozycje do powstawania aft są przekazywane w genach.

2. Leczenie aft

Pojawienie się aft w jamie ustnej nie wymaga konsultacji z lekarzem. Problem ten jednak powoduje znaczny dyskomfort. Można go ograniczyć, stosując odpowiednie preparaty dostępne w aptece, np. URGO na Afty i drobne rany w jamie ustnej.

Preparat natychmiast łagodzi ból i izoluje owrzodzenie od pokarmów i drobnoustrojów do 4 godzin, przyspieszając tym samym proces gojenia. Jest przy tym łatwy i bezpieczny w aplikacji. Wystarczy nałożyć niewielką ilość opatrunku w płynie na ranę za pomocą higienicznej szpatułki, a po 10 sekundach utworzy się na niej ochronny film, który izoluje aftę od śliny i żywności.

URGO na Afty można stosować u dzieci powyżej 6. roku życia oraz u osób noszących protezy i aparaty ortodontyczne. Jest dobrze tolerowany nawet przy długotrwałym stosowaniu.

W czasie leczenia aft należy unikać potraw kwaśnych, słonych i słodkich, które mogą utrudniać gojenie się ran, a także bardzo gorących oraz takich, które będą wymagały intensywnego gryzienia. Dobrym pomysłem jest też zmiana szczoteczki na miękką.

3. Kiedy należy udać się do lekarza?

Zdarzają się sytuacje, w których aftę powinien obejrzeć specjalista. Do lekarza należy się udać, jeśli owrzodzenia nie znikają lub ich przybywa. Warto też wyjaśnić przyczynę nawracających aftoz. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie badań.

Afty nie zagrażają naszemu życiu, są jednak problemem uciążliwym, o charakterze nawracającym. Często trudno im zapobiec. Ulgę przynieść jednak mogą specjalistyczne wyroby medyczne, które dostępne są w aptece bez recepty.

Weryfikacja merytoryczna - lek. Dagmara Zagrodny

Partenerem artykułu jest URGO

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze