Fakty i mity na temat aft

Afty pojawiające się w jamie ustnej są przyczyną znacznego dyskomfortu. Są niewidoczne dla otoczenia, jednak mogą utrudniać jedzenie i picie. Czy można zapobiec ich wystąpieniu? Jak skutecznie pozbyć się aft? Szukamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące aftozy.

Afta z wyglądu przypomina płytką nadżerkę. Pokryta jest najczęściej białym nalotem, a wokół niej daje się zauważyć zaczerwienienie świadczące o stanie zapalnym. Zmiana jest bolesna i wrażliwa na temperaturę.

Wyróżnia się trzy typy aft:

  • drobne (Mikulicza) – występują w skupiskach, lokalizują się na całej błonie śluzowej jamy ustnej. Najczęściej ustępują samoistnie po 7-10 dniach;
  • główne (Suttona) – przez specjalistów określane jako nawracające okołogruczołowe martwicze zapalenie błony śluzowej. Nadżerki pojawiają się najczęściej na wewnętrznej części policzków, języku, wargach i podniebieniu miękkim. Proces ich gojenia jest długotrwały;
  • opryszczkowe (Cooke’a) – owrzodzenia można zaobserwować na brzegu języka, jest ich wiele i są bolesne.

1. Przyczyny powstawania aft

Do dzisiaj nie udało się ustalić, co jest przyczyną powstawania aft. Wiadomo, że jest kilka czynników, które sprzyjają ich pojawianiu się. Należą do nich m.in.: uraz (np. przygryzienie policzka), ucisk, zaburzenia hormonalne, stres, spadek odporności, menstruacja, niedożywienie, niedobory witamin i minerałów (np. kwasu foliowego i żelaza, wit. B6 i B12).

Do powstania aft przyczynić się mogą również złe nawyki, do których zaliczyć należy jedzenie nieumytych warzyw i owoców, obgryzanie paznokci czy gryzienie końcówek długopisów i ołówków.

Afty często pojawiają się u osób przyjmujących niektóre leki, np. antybiotyki czy nikorandyl stosowany w leczeniu choroby wieńcowej lub beta-blokery, które są przepisywane pacjentom z nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami rytmu serca.

Z problemem owrzodzeń zmagają się też osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna, celiakią oraz zarażone wirusem HIV. Istnieje również teoria, według której predyspozycje do powstawania aft są przekazywane w genach.

2. Leczenie aft

Pojawienie się aft w jamie ustnej nie wymaga konsultacji z lekarzem. Problem ten jednak powoduje znaczny dyskomfort. Można go ograniczyć, stosując odpowiednie preparaty dostępne w aptece, np. URGO na Afty i drobne rany w jamie ustnej.

Preparat natychmiast łagodzi ból i izoluje owrzodzenie od pokarmów i drobnoustrojów do 4 godzin, przyspieszając tym samym proces gojenia. Jest przy tym łatwy i bezpieczny w aplikacji. Wystarczy nałożyć niewielką ilość opatrunku w płynie na ranę za pomocą higienicznej szpatułki, a po 10 sekundach utworzy się na niej ochronny film, który izoluje aftę od śliny i żywności.

URGO na Afty można stosować u dzieci powyżej 6. roku życia oraz u osób noszących protezy i aparaty ortodontyczne. Jest dobrze tolerowany nawet przy długotrwałym stosowaniu.

W czasie leczenia aft należy unikać potraw kwaśnych, słonych i słodkich, które mogą utrudniać gojenie się ran, a także bardzo gorących oraz takich, które będą wymagały intensywnego gryzienia. Dobrym pomysłem jest też zmiana szczoteczki na miękką.

3. Kiedy należy udać się do lekarza?

Zdarzają się sytuacje, w których aftę powinien obejrzeć specjalista. Do lekarza należy się udać, jeśli owrzodzenia nie znikają lub ich przybywa. Warto też wyjaśnić przyczynę nawracających aftoz. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie badań.

Afty nie zagrażają naszemu życiu, są jednak problemem uciążliwym, o charakterze nawracającym. Często trudno im zapobiec. Ulgę przynieść jednak mogą specjalistyczne wyroby medyczne, które dostępne są w aptece bez recepty.

Weryfikacja merytoryczna - lek. Dagmara Zagrodny

Partenerem artykułu jest URGO

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy