Farbowanie włosów w ciąży - niebezpieczny amoniak, naturalna koloryzacja

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Całe nasze ciało dostosowuje się niejako do potrzeb nowego życia, które rozwija się w naszym łonie. Zasadniczej zmianie ulega także prowadzony tryb życia. Wiele kobiet rezygnuje z ulubionych zabiegów upiększających, w tym z farbowania włosów w ciąży, martwiąc się, że może w ten sposób zaszkodzić to dziecku. Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Farbowanie włosów w ciąży a niebezpieczny amoniak

Wokół zabiegu koloryzacji włosów w ciąży narosło sporo mitów, a niektóre z nich ocierają się o granice absurdu. Jeden z nich głosi, że może mieć ona wpływ na kolor włosów nienarodzonego jeszcze malucha. Nie jest to oczywiście prawdą, jednak wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa farbowania włosów w ciąży są całkowicie uzasadnione – w końcu to, co wpływa na matkę nie pozostaje obojętne wobec jej dziecka.

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

W składzie farb często bowiem znajdują się substancje, które mogą zagrażać zdrowemu rozwojowi naszej pociechy. Największe niebezpieczeństwo wynikające z farbowania włosów w ciąży, zarówno dla niezwykle wrażliwej w tym czasie mamy, jak i dla malucha, stwarza często wykorzystywany podczas produkcji farb amoniak, który wydziela charakterystyczny, niezwykle silny zapach.

Przypuszcza się, że wdychanie jego oparów przez matkę może skutkować pojawieniem się u nienarodzonego jeszcze dziecka alergii, natomiast u kobiety – nieprzyjemnych mdłości i wymiotów oraz podrażnień, nawet jeśli nie występowały one podczas farbowania włosów przed zajściem w ciążę.

Farbowanie włosów w ciąży - naturalna koloryzacja

Współcześnie nie jest to tak wielki problem, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Panie mają dziś do dyspozycji preparaty pozbawione tego niebezpiecznego składnika. Zamiast niego są wykorzystywane substancje niestwarzające takiego zagrożenia, często pochodzenia roślinnego. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, a farbowanie włosów w ciąży to konieczność, to warto sięgnąć po łagodne środki koloryzujące, takie jak szamponetki, płukanki czy tonery.

Jak przedłużyć kolor farbowanych włosów

Bezpośrednio po koloryzacji włosy cechują się intensywną barwą i pięknym połyskiem. Niestety działanie czynników zewnętrznych stosunkowo szybko powoduje...

W wielu salonach odchodzi się od tradycyjnych farb na rzecz nieszkodliwych dla zdrowia ziół. Popularność zaczynają zdobywać od dawna cieszące się uznaniem na Wschodzie mieszanki henny, indygo oraz amli, które połączone w różnych proporcjach mogą nadać włosom praktycznie każdy odcień, a do tego są o wiele mniej inwazyjne, dlatego nie uszkadzają struktury włosa. Sprawiają natomiast, że stają się one zdrowsze, nabierają połysku i uodparniają się na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych.

Ich stosowanie jest wskazane przede wszystkim wtedy, kiedy nasze włosy są suche i łamliwe. Z tych właśnie względów rezygnacja z tradycyjnych farb do włosów na rzecz ziołowych preparatów jest zalecana nie tylko jako farbowanie w włosów w ciąży.

Farbowanie włosów w ciąży a etap ciąży

Lekarze odradzają kobietom farbowanie włosów w ciąży - przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży. Dlaczego? Otóż w ciągu pierwszych trzech miesięcy rozwijają się najważniejsze organy naszego dziecka, w tym układ nerwowy, dlatego – nawet jeśli badania nie dowiodły negatywnego wpływu koloryzacji na płód, lepiej dmuchać na zimne.

W kolejnych miesiącach możemy już pozwolić sobie na koloryzację, jednak farbowanie włosów w domu odłóżmy do momentu, w którym dziecko przyjdzie już na świat. Podczas ciąży rozważniej będzie skorzystać z usług specjalisty, najlepiej w dobrze klimatyzowanym salonie.

Zanim zasiądziemy w fotelu, koniecznie poinformujmy fryzjera o naszym stanie. Będzie on mógł dobrać łagodniejsze preparaty pozbawione wspomnianego amoniaku i zminimalizuje kontakt farby ze skórą głowy, która w tym czasie jest o wiele bardziej podatna na podrażnienia.

Jeżeli koloryzacja całej długości włosów nadal wydaje nam się zbyt wielkim ryzykiem, to warto zastanowić się nad modnymi refleksami lub wykonaniem balejażu, dzięki któremu nieestetyczne odrosty nie będą tak widoczne, a kontakt z farbą zostanie ograniczony.

Metoda ta jest bardziej wskazana także z innego powodu. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka, mogą sprawić, że efekty koloryzacji będą odmienne od założonych lub kolor w ogóle się „nie przyjmie”.

Podczas gdy farbowanie włosów w ciąży ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników, poddawanie się innego typu zabiegom upiększającym przez kobiety spodziewające się dziecka powinno być zdecydowanie ograniczone.

Chodzi tu przede wszystkim o solarium czy zabiegi wykonywane przy użyciu lasera. Ich inwazyjność jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku koloryzacji włosów, dlatego decydując się na nie, możemy narazić naszą małą pociechę na poważne niebezpieczeństwo.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zasady pielęgnacji włosów
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 godziny temu

12
Artykuły Zasady pielęgnacji włosów
Zasady pielęgnacji włosów

Prostownica do włosów

Prostownica do włosów

Prostowanie włosów należy rozpocząć od kosmyków nad karkiem i przesuwać się pasmami w stronę przodu głowy.

Zasady pielęgnacji włosów

Niezbędne akcesoria dla kręconych włosów

Niezbędne akcesoria dla kręconych włosów

Kręcone włosy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji Jeśli masz falowane lub kręcone włosy, zdajesz sobie sprawę z tego, ile pracy trzeba włożyć (...) narzędzia i produkty do pielęgnacji w jednym miejscu. Grzebień z szeroko...

Zasady pielęgnacji włosów

Jak mieć naturalnie proste włosy?

Jak mieć naturalnie proste włosy?

Prostowanie włosów Masz dosyć spędzania każdego poranku na prostowaniu włosów? Istnieją proste sposoby na to, aby nadać włosom gładkość. Co więcej (...) , w przeciwieństwie do zastosowania prostownicy...

Zasady pielęgnacji włosów

Wpływ diety na zdrowie włosów - galeria

Wpływ diety na zdrowie włosów - galeria

. Pielęgnacja włosów powinna opierać się przede wszystkim na odpowiedniej diecie. Warto jeść więcej warzyw i owoców. Zwłaszcza sałatę, brokuły, jarmuż (...) Jeżeli zauważysz, że twoje włosy są cienkie i kruche, pomyśl...

Zasady pielęgnacji włosów

Dodaj swoim włosom objętości

Dodaj swoim włosom objętości

Burza włosów Prawdopodobnie burza włosów nigdy nie przestanie być modna i pożądana przez wszystkie kobiety. Gęste włosy nie tylko prezentują (...) się doskonale, ale również świadczą o zdrowiu i witalności kobiety, a...

Zasady pielęgnacji włosów

Sprawdzone triki, aby włosy były gęstsze i piękniejsze

Sprawdzone triki, aby włosy były gęstsze i piękniejsze

, odżywka oraz serum, w zupełności wystarczą do pielęgnacji twoich włosów. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta. Zastosuj duże wałki Przy pomocy (...) Gęste i mocne włosy Każda kobieta marzy o posiadaniu gęstych...

Zasady pielęgnacji włosów

Oleje na zniszczone włosy

Oleje na zniszczone włosy

składnikiem wielu kosmetyków służących do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Stanowi bogate źródło witamin oraz kwasów tłuszczowych, które zapewniają (...) Niekorzystne dla włosów czynniki zewnętrzne...

Zasady pielęgnacji włosów

Suszarka do włosów

Suszarka do włosów

Warto zainwestować w dobrej jakości suszarkę, która zminimalizuje uszkodzenia włosów.

Zasady pielęgnacji włosów

Jak dbać o włosy latem?

Jak dbać o włosy latem?

Pielęgnacja włosów latem Latem włosy są narażone na niekorzystne działanie chlorowanej wody oraz promieniowania słonecznego. Na skutek tego stają (...) farbowane są narażone na płowienie ich koloru. Stosuj w tym czasie...

Zasady pielęgnacji włosów

Domowe maseczki na włosy

Domowe maseczki na włosy

Składniki spożywcze dla zdrowia włosów? To oczywiste, że spożywana przez nas żywność ma ogromny wpływ na wygląd skóry i włosów. Czy wiesz (...) z jajka do każdego typu włosów Jajko może doskonale odżywić...