Trwa ładowanie...

Finalistka "Top Model", Karolina Pisarek, przecięła więzadła

Avatar placeholder
16.11.2016 19:48
Finalistka "Top Model", Karolina Pisarek, przecięła więzadła
Finalistka "Top Model", Karolina Pisarek, przecięła więzadła

Karolina Pisarek uległa w Japonii wypadkowi, przez który musiała przerwać pracę. Wróciła do Polski, niedawno przeszła operację.

1. Niewinnie wyglądający wypadek

Modelka pracowała w Tokio. Kiedy szła na sesję zdjęciową, nie zauważyła szklanej szyby i wpadła na nią. Efekt tego niewinnie wyglądającego wypadku to rana na palcu, sięgająca aż kości i przecięte więzadła. Kiedy opatrzono ranę, okazało się, że Pisarek musi wrócić do kraju, ponieważ niezbędna jest operacja, która przywróci sprawność uszkodzonej kończynie.

"Top Model" otworzył Pisarek szansę międzynarodowej kariery
"Top Model" otworzył Pisarek szansę międzynarodowej kariery (Shutterstock)

Po wszystkim modelka będzie musiała przejść rehabilitację, jednak nie zmierza z tego powodu tracić czasu. Chce podszkolić swój angielski.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

"Ręka nie działa, ale mózg tak! Zabieramy się do nauki! Szkoda tracić czas!" - podsumowała na Instagramie.

O całej sytuacji modelka poinformowała swoich fanów za pomocą wpisów w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Karolina Pisarek nie osiadła na laurach po zakończeniu „Top Model”. Wręcz przeciwnie, wciąż aktywnie pracuje w zawodzie – bierze udział w sesjach zdjęciowych, kampaniach reklamowych czy pokazach mody. Od pewnego czasu Polka podbija rynek azjatycki.

2. Zerwanie więzadła to kontuzja typowa dla sportowców

Najbardziej charakterystycznym objawem zerwania więzadła jest specyficzny trzask i dziwne uczucie bezwładności kończyny. Ponadto pojawia się ból i obrzęk, utrata pełnej kontroli nad kończyną, ograniczenie ruchomości, wyraźny dyskomfort podczas używania uszkodzonej kończyny.

W przypadku zerwania więzadła operacja może być niezbędna, by przywrócić pełną sprawność kończyny. To, czy zabieg będzie niezbędny zależy, m.in. od poziomu aktywności pacjenta oraz stopnia uszkodzenia więzadła.

6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie
6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie [6 zdjęć]

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób

zobacz galerię

Operacja polega na zszyciu więzadła, a jeżeli nie ma takiej możliwości (np. w przypadku więzadeł krzyżowych przednich, zlokalizowanych w nodze, taki zabieg podejmuje się rzadko), można zrekonstruować uszkodzony fragment. W takim przypadku najpierw trzeba przygotować kawałek tkanki, który nada się do przeszczepu – ma ona służyć jako rusztowanie dla odbudowy nowego więzadła.

Przeszczep można pobrać również od osoby trzeciej lub wykorzystać tzw. sztuczne więzadła. Z jednej strony są one lepsze od wszczepów naturalnych – np. pozwalają szybciej wrócić do całkowitego zdrowia, jednak z drugiej, mają też swoje wady, np. gorzej się sprawują na długi dystans.

Po operacji potrzeba co najmniej 6 miesięcy, aby pacjent powrócił do pełnej sprawności. Ten czas jest bardzo istotny, ponieważ nieleczony uraz może prowadzić w przyszłości do dalszych kontuzji. Nie można zaniedbać również rehabilitacji.

Powikłania po operacji są rzadkie – np. po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego znajdującego się w nodze (które często jest uszkadzane przez sportowców), może dojść do wysięku w stawie. Znaczne poważniejszym powikłaniem jest odrzucenie przeszczepu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze