Fitness czy aerobik?

Ćwiczenia na mięśnie Często nie wiadomo, czym właściwie się od siebie różnią te rodzaje treningu. Na co się zatem zdecydować, chcąc zadbać o sprawność ruchową? Fitness i aerobik są pojęciami, które odnoszą się do trenowania dążącego do poprawy sylwetki, kondycji oraz zdrowia. Fitness jest pojęciem szerszym niż aerobik. Kojarzy się często z rekreacją ruchową bądź ze zdrowym stylem życia. Bez względu na to, czy wybierzesz fitness, czy aerobik, korzyści płynące dla zdrowia fizycznego i psychicznego są podobne.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Fitness, czyli styl życia

Fitness jest słowem zapożyczonym z języka angielskiego. „Fit” oznacza bycie w szczytowej formie, dzięki wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń fizycznych. W semantycznym znaczeniu słowa „fitness” mieszczą się takie pojęcia, jak: sprawność fizyczna, kondycja i wydolność organizmu. Konotacje intuicyjne fitnessu to ruch, sport, aktywność fizyczna, a także zdrowy styl życia.

Fitness czy aerobik?

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness to dynamiczny sposób na dobre samopoczucie i poprawę nastroju. Dla wielu ludzi to nie tylko aktywność ruchowa, ale również sposób na życie i utrzymanie zdrowia.

Podstawowe cele fitnessu, to:

 • zwiększenie wydolności serca,
 • poprawienie wydolności oddechowej,
 • poprawienie wydolności krążeniowej,
 • obniżenie cholesterolu we krwi,
 • zredukowanie stresu i napięcia emocjonalnego.

Fitness jest też przez niektórych uznawany za najmłodszą konkurencję kulturystyczną. Można powiedzieć, że fitness wywodzi się z kobiecej kulturystyki, która łączy piękno umięśnionego ciała z elementami ruchowymi, akrobatyczno-tanecznymi. Wyróżnia się m.in. fitness gimnastyczny oraz sylwetkowy.

Fitness gimnastyczny jest dyscypliną sportową, skupiającą zawodników zaznajomionych z tańcem, gimnastyką i akrobatyką. Ta konkurencja sportowa charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem pod względem siłowym i ruchowym. W pierwszej rundzie oceniana jest proporcjonalna, zgrabna, dobrze wyrzeźbiona, umięśniona sylwetka. Sędziowie przyznają zawodnikom punkty za ogólną prezentację, aparycję, wdzięk osobisty oraz kostium. Kolejny etap stanowi minutowy układ choreograficzny, tańczony z dowolnym podkładem muzycznym. W rundzie tej prezentowana jest dynamika ruchu, technika, gibkość ciała oraz elementy taneczne i kroki aerobiku. Na podstawie punktacji wyłaniani są zwycięzcy.

Fitness sylwetkowy to konkurencja, w której ocenia się wyłącznie rzeźbę ciała, sylwetkę zawodników. Zawodnicy prezentują się w kostiumach jednoczęściowych oraz dwuczęściowych. Zawody odbywają się z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe, inne dla kobiet i mężczyzn. Ważna jest proporcja ciała – symetria w rozbudowaniu górnej i dolnej jego części. Dla sportowców jest to dyscyplina bardziej przystępna, ponieważ nie wymaga układu choreograficznego.

Aerobik, czyli zestaw ćwiczeń

Pierwotne znaczenie słowa „aerobik” oznaczało w angielszczyźnie „życie lub uaktywnianie się tylko w obecności tlenu”. Dopiero później wyraz „aerobik” zyskał nowe konotacje znaczeniowe, stosowane do określenia systemu treningowego. W fizjologii aerobik odnosi się do przemian energetycznych, które opierają się na dostarczaniu tlenu do mięśni wykonujących duży wysiłek i wymagających wytrzymałości.

Aerobik, mówiąc najogólniej, jest zestawem ćwiczeń gimnastycznych z elementami tańca. Taneczny charakter ćwiczeń (tzw. stepy) uelastycznia ciało i pobudza krążenie krwi, by organizm poddany dodatkowym obciążeniom mógł pobierać możliwie dużo tlenu i by nie istniało ryzyko niedotlenienia czy powstawania zakwasów. Obecnie w terminie „aerobik” zawiera się szereg nazw zajęć oferowanych przez kluby fitness.

Podstawowe rodzaje aerobiku, to:

 • cardio – zajęcia wzmacniające układ krążenia, np. aerobik taneczny,
 • muscle – zajęcia pośrednio wzmacniające mięśnie,
 • cardio&muscle – formy mieszane, usprawniające krążenie krwi i mięśnie,
 • cooling – zajęcia obejmujące stretching, ćwiczenia gibkościowe czy ćwiczenia pilates.

Oddzielną kategorię stanowi aerobik sportowy. Zawodnicy w aerobiku sportowym muszą być silni i dynamiczni. Pod uwagę brana jest statyka ciała, gibkość i wytrzymałość. W odróżnieniu od fitnessu sylwetkowego, prezentacja zawodnika przed komisją trwa dwie minuty i musi zawierać elementy obowiązkowe, do których należą kroki podstawowe, naprzemienne wymachy nóg, pompki oraz pajace i minimum po jednym elemencie z grup: pompki, szpagaty, podpory, skoki. Układ choreograficzny wykonuje się w takt muzyki, w odpowiednim tempie.

Fitness a aerobik – obie formy aktywności fizycznej pozytywnie wpływają na zdrowie i pozwalają wyrzeźbić smukłą sylwetkę ciała. Do ćwiczeń można wykorzystywać specjalne akcesoria: hantle, małe ciężarki, rozciągliwe sznury siłowe, skakanki itp. Fitness i aerobik to doskonałe metody na odchudzanie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Aerobik - aerobik w domu, aqua aerobik, dance aerobik
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Aerobik - aerobik w domu, aqua aerobik, dance aerobik
Aerobik - aerobik w domu, aqua aerobik, dance aerobik

Zajęcia z aerobiku

Zajęcia z aerobiku

Podczas ćwiczeń aerobowych zbędny tłuszcz skutecznie zamienimy na mięśnie.

Aerobik - aerobik w domu, aqua aerobik, dance aerobik

Slavica dance - nowy hit w fitnessie (WIDEO)

Czy myśleliście kiedyś, że można połączyć tańce ludowe z fitnessem? Dwie instruktorki pokazują, że tak! Slavica dance jest połączeniem tradycji

Fitness – zasady, rodzaje, fitness medyczny

Aerobik - aerobik w domu, aqua aerobik, dance aerobik

to ćwiczenia dla każdego - bez względu na wiek i płeć. Trening jest najczęściej prowadzony przez instruktorów w klubach fitness, ale ćwiczenia aerobik (...) można wykonać również w domu przy specjalnej muzyce. Aerobik...

Aerobik - aerobik w domu, aqua aerobik, dance aerobik

Zumba (WIDEO)

Zumba (WIDEO) Odtwórz wideo

Zumba została stworzona przez Alberta „Beto" Pereza, który zaaranżował ćwiczenia fitness połączone z latynoamerykańską muzyką. Taniec zumba (...) oraz klimatyczną muzykę z nietypowym układem. Zajęcia fitness mają motywować,...

Aerobik - aerobik w domu, aqua aerobik, dance aerobik

Dance aerobik

Dance aerobik

na siłownię. Jednak monotonne ćwiczenia zwykle szybko się nudzą. Jak sprawić, by wysiłek fizyczny stał się przyjemnością? Wybierz aerobik. Ćwiczenie w rytm (...) muzyki dla wielu osób jest nie tylko łatwiejsze, ale i pozwala wydłużyć...

Sporty wodne

Aqua aerobik

Aqua aerobik

Wbrew pozorom aqua aerobic nie wymaga umiejętności pływania, wszystkie ćwiczenia odbywają się w styczności z podłożem basenu. Na aqua aerobik

Zasady zdrowego odchudzania

Wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm

Wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm

Półgodzinny aerobik pozwoli spalić więcej kalorii niż półgodzinny trening siłowy, ale w ciągu kilku godzin po wysiłku podnoszenie ciężarów będzie skuteczniejsze w poprawie metabolizmu.

Ćwiczenia na piłce - wybór piłki, aerobik

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką uaktywniają wiele grup mięśniowych, szczególnie wzmacniają mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczenia z piłką mogą wykonywać osoby w każdym wieku.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) ćwiczenia przyniosą najlepsze efekty. Aqua aerobik...

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Skuteczne odchudzanie - zdjęcie

Skuteczne odchudzanie - zdjęcie

Aby dostrzec rezultaty aktywnego odchudzania, trzeba regularnie i wytrwale ćwiczyć. Wysiłek zawsze przynosi owoce.