Funkcjonalny kominek w mieszkaniu
Do niedawna kominek w bloku mógł istnieć jedynie w wyobraźni lokatorów. Dziś nowe rozwiązania pozwalają cieszyć się jego obecnością właścicielom nie tylko domów jednorodzinnych, ale i mieszkań na przeciętnym miejskim osiedlu. By umożliwić taki luksus szerszej rzeszy nabywców, producenci, projektanci i inżynierowie postarali się, by zastosować rozwiązania, które pozwolą ominąć dotychczasowe przeszkody – a więc przede wszystkim samą konstrukcję budynku, która uniemożliwiała montaż instalacji kominkowej.
1. Przepisy a kominek w domu
By mieć pełną wiedzę na temat możliwości instalacji kominka we własnym M, warto dowiedzieć się najpierw, co na to przepisy techniczno-budowlane. Zgodnie z nimi montaż kominka w domu wielorodzinnym dopuszcza się wtedy, gdy posiada on nie więcej niż 4 kondygnacje nadziemne (budownictwo niskie). Dodatkowo na każdy kilowat mocy grzejnej kominka powinna przypadać przestrzeń nie mniejsza niż 4 metry sześcienne. Objętość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 30 metrów sześciennych. Przeciętny 2,5-metrowy pokój powinien więc mieć przynajmniej 12 metrów kwadratowych oraz odpowiedni system wentylacji powietrza.
2. Biokominki
Pomimo wspomnianych obostrzeń, istnieje kilka rozwiązań, by ocieplić atmosferę domowego ogniska w mieszkaniu. Jednym z nich jest biokominek, który emituje prawdziwy płomień, o typowej dla siebie barwie. Kominek taki rzeczywiście spełnia funkcje grzewcze. Spala się w nim specjalne ekologiczne paliwo (bioetanol). W wyniku tego procesu wydziela się para wodna i dwutlenek węgla. Ta pierwsza nawilża powietrze w pomieszczeniu. Z kolei ilość CO² odpowiada tej, którą wydycha człowiek podczas oddychania. Nie stwarza to żadnego zagrożenia związanego z zatruciem.
Produkty tego spalania zastępują z kolei dym, czad, sadzę oraz brud, towarzyszące działaniu tradycyjnych kominków. Ich instalacja jest możliwa tam, gdzie występuje zwykły system wentylacji. Pomimo wszystkich plusów, należy nadmienić, iż obecnie każdy dostępny model ma konstrukcję otwartą, przez co małe dzieci mogą być zbyt narażone na kontakt z ogniem.
3. Kominki elektryczne
Alternatywą jest kominek elektryczny. Działa on zaraz po podłączeniu go do prądu i wymaga obecności gniazda elektrycznego. Szczęśliwi nabywcy mogą cieszyć się symulacją ognia. Coraz częściej w ofercie dostępne są również rozmaite efekty płomienia (np. 3D). Ponadto modele wyposażone w termowentylator dodatkowo emitują ciepło. Niewątpliwą zaletą kominków elektrycznych jest brak konieczności częstych prac konserwacyjnych oraz czyszczenia. Jest to przede wszystkim atrakcyjny mebel, który spełnia funkcję dekoracyjną.
Wybór powinien być podyktowany oczywiście osobistymi preferencjami i potrzebami. Różnorodność stosowana przez projektantów kominków stwarza możliwość zakupu takiego egzemplarza, który idealnie wpisze się w stylizację mieszkania. W obliczu nowych możliwości, żaden chłód nie powinien być już straszny.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.