Trwa ładowanie...

Gliwiccy lekarze przeprowadzili przeszczep gardła. Pacjent może normalnie oddychać, mówić i jeść

Gliwiccy lekarze przeprowadzili przeszczep gardła. Pacjent może normalnie oddychać, mówić i jeść
Gliwiccy lekarze przeprowadzili przeszczep gardła. Pacjent może normalnie oddychać, mówić i jeść

Lekarze z Instytutu Onkologii w Gliwicach przeprowadzili transplantację narządów szyi u 63-letniego pacjenta, któremu 5 lat temu usunięto krtań ze względu na nowotwór. Dziś pan Krzysztof może normalnie oddychać, mówić i jeść. Wcześniej oddychał przez rurkę tracheostomijną, a powstała obszerna przetoka gardłowo-skórna uniemożliwiała mu prawidłowe odżywianie.

W latach 2012-2013 przeprowadzono u niego operacje naprawcze po usunięciu krtani, które jednak nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dopiero zabieg, który wykonali gliwiccy lekarze, odmienił życie pana Krzysztofa.

Operacja odbyła się 13 października 2017 r. Trwała 11 godzin. W jej trakcie lekarze dokonali rozszerzonej, trójwymiarowej transplantacji narządów szyi. Przeszczepili panu Krzysztofowi: krtań, gardło, przełyk, tarczycę, przytarczyce, kość gnykową, mięśnie szyi i powłokę skórną.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię
Zobacz film: "Życie po przeszczepie"

Argumentem za przeprowadzeniem przeszczepu był fakt, że pacjent przyjmował już leki przeciwdziałające odrzutowi (w 2008 r. przeszedł przeszczep wątroby, ponieważ rozwinęła się u niego pozapalna marskość). Dzięki immunosupresji bezpieczeństwo wykonania tego zabiegu było wyższe niż przeszczepianie pierwotne narządów.

O sukcesie zabiegu lekarze opowiedzieli w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 31 października 2017 r. Uczestniczył w niej też pan Krzysztof. Powiedział, że jest bardzo zadowolony z operacji i wdzięczny lekarzom za pomoc.

Przeprowadzony przeszczep gardła należy do pionierskich w skali światowej ze względu na jego rozległość.

Zespół chirurgów rekonstrukcyjnych w Gliwicach wykonuje najwięcej rekonstrukcji chirurgicznych z powodu nowotworów w Polsce (to ok. 300 zabiegów rocznie, z czego 70 proc. stanowią te obejmujące rejon głowy i szyi).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze