Trwa ładowanie...

Gruby język może powodować chrapanie i bezdech senny

Otłuszczony język może być przyczyną zaburzeń snu - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii, którzy pod kierunkiem dr Richarda Schwaba zbadali związek między chrapaniem a grubością języka. Doszli do wniosku, który daje nadzieję wszystkim chrapiącym i cierpiącym na bezdech senny.

Zobacz film: "Dieta na chrapanie – co jeść, a czego unikać?"

1. Grubość języka wpływa na sen?

Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii zadali sobie pytanie: jakie czynniki powodują, że niektóre osoby chrapią lub cierpią na bezdech senny? Wzięli pod lupę grubość języka, który tyje wraz z nami.

Autorzy badań zastanawiali się, dlaczego język tyje, skoro w ciągu dnia jest ciągle w ruchu, pomaga w jedzeniu i mówieniu. Ich zdaniem przyczyny otłuszczania się języka mogą być genetyczne lub środowiskowe.

Nadwaga wpływa na jakość snu
Nadwaga wpływa na jakość snu (iStock)

Naukowcy stwierdzili, że w przypadku 67 badanych pacjentów, stan zdrowia poprawiał się wraz z utratą wagi. Odchudzanie pomogło zwalczyć problem chrapania i bezdechu sennego. Utrata 10 proc. wagi powodowała poprawę sytuacji zdrowotnej o 30 proc.

Doszli też do wniosku, że jego grubość wpływa na zaburzenia snu typu chrapanie czy bezdech. To z kolei przyczynia się do pogorszenia jakości życia.

2. Otyłość potęguje problem

Osoby, które nie oddychają w czasie snu prawidłowo, skarżą się na ciągłe zmęczenie, ospałość, trudności z koncentracją. Do tych problemów przyczynia się nadwaga, gruba szyja i powiększone migdałki. Ludzie otyli częściej mają problem z chrapaniem i bezdechem sennym niż osoby szczupłe.

Grubość języka przyczynia się do chrapania
Grubość języka przyczynia się do chrapania (iStock)

Lekarze zalecają m.in. prowadzenie zdrowego stylu życia, unikania picia alkoholu i palenia papierosów. Ostrzegają też, że niektóre leki zażywane bez konsultacji z lekarzem mogą przyczyniać się do zaburzeń oddychania podczas snu.

Bezdech i chrapanie powinno się leczyć
Bezdech i chrapanie powinno się leczyć (iStock)

Naukowcy z Pensylwanii próbują teraz ustalić, jaka dieta będzie najlepsza dla osób, które chrapią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.