Trwa ładowanie...

Gruby język może powodować chrapanie i bezdech senny

Avatar placeholder
10.01.2020 20:06
Naukowcy z Pensylwanii badali zaburzenia snu
Naukowcy z Pensylwanii badali zaburzenia snu (iStock)

Otłuszczony język może być przyczyną zaburzeń snu - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii, którzy pod kierunkiem dr Richarda Schwaba zbadali związek między chrapaniem a grubością języka. Doszli do wniosku, który daje nadzieję wszystkim chrapiącym i cierpiącym na bezdech senny.

1. Grubość języka wpływa na sen?

Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii zadali sobie pytanie: jakie czynniki powodują, że niektóre osoby chrapią lub cierpią na bezdech senny? Wzięli pod lupę grubość języka, który tyje wraz z nami.

Autorzy badań zastanawiali się, dlaczego język tyje, skoro w ciągu dnia jest ciągle w ruchu, pomaga w jedzeniu i mówieniu. Ich zdaniem przyczyny otłuszczania się języka mogą być genetyczne lub środowiskowe.

Nadwaga wpływa na jakość snu
Nadwaga wpływa na jakość snu (iStock)
Zobacz film: "Dieta na chrapanie – co jeść, a czego unikać?"

Naukowcy stwierdzili, że w przypadku 67 badanych pacjentów, stan zdrowia poprawiał się wraz z utratą wagi. Odchudzanie pomogło zwalczyć problem chrapania i bezdechu sennego. Utrata 10 proc. wagi powodowała poprawę sytuacji zdrowotnej o 30 proc.

Doszli też do wniosku, że jego grubość wpływa na zaburzenia snu typu chrapanie czy bezdech. To z kolei przyczynia się do pogorszenia jakości życia.

2. Otyłość potęguje problem

Osoby, które nie oddychają w czasie snu prawidłowo, skarżą się na ciągłe zmęczenie, ospałość, trudności z koncentracją. Do tych problemów przyczynia się nadwaga, gruba szyja i powiększone migdałki. Ludzie otyli częściej mają problem z chrapaniem i bezdechem sennym niż osoby szczupłe.

Grubość języka przyczynia się do chrapania
Grubość języka przyczynia się do chrapania (iStock)

Lekarze zalecają m.in. prowadzenie zdrowego stylu życia, unikania picia alkoholu i palenia papierosów. Ostrzegają też, że niektóre leki zażywane bez konsultacji z lekarzem mogą przyczyniać się do zaburzeń oddychania podczas snu.

Bezdech i chrapanie powinno się leczyć
Bezdech i chrapanie powinno się leczyć (iStock)

Naukowcy z Pensylwanii próbują teraz ustalić, jaka dieta będzie najlepsza dla osób, które chrapią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze