Immunoterapia - skuteczna broń w walce z nowotworami

Najnowsze badania opublikowane w magazynie "eLife", odnoszą się do immunoterapii nowotworów. Dlaczego choroby te są tak trudne do leczenia?

Jednym z powodów jest  fakt, że komórki rozwinęły mechanizmy chroniące je przed destrukcją przez układ immunologiczny. W badaniach mowa jest o komórkach MDSC, czyli mieloidalnych komórkach supresorowych (ang. Myeloid Derived Suppressor Cell).

Układ immunologiczny walczy z chorobą nowotworową za pomocą limfocytów T, jednak ich funkcja może zostać osłabiona przez działanie komórek MDSC. W jaki sposób do tego dochodzi?

Prawdopodobnie MDSC przyczyniają się do usunięcia z powierzchni limfocytów T L-selektyny, która warunkuje przedostawanie się limfocytów T do węzłów chłonnych. W konsekwencji, immunologiczna ochrona przed nowotworami staje się poważnie zagrożona.

Co ciekawe, komórki MDSC mogą działać bezpośrednio na limfocyty T. Jednak to nie jedyna ich funkcja - jak się okazuje działają również na limfocyty B, które są odpowiedzialne za tworzenie przeciwciał dla komórek nowotworowych. To pierwsze tego typu badanie, ujawniające funkcję MDSC wobec limfocytów T.

Autorem badań jest Dr. Evans i jak zaznacza, najnowsze badania mogą przyczynić się do opracowania metod terapeutycznych chroniących przed przerzutami choroby nowotworowej. To wyzwanie także dla lekarzy, którzy określą, jacy pacjenci mogliby najbardziej skorzystać z immunoterapii wspomagającej leczenie nowotworów.

Jak zaznaczają naukowcy, komórki MDSC działają w całym organizmie, a nie tylko w obrębie tkanki nowotworowej. Czy nowe badania okażą się rewolucyjne w terapii nowotworów? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, bowiem należy wykonać jeszcze szereg badań, które określą, czy nowe sposoby terapeutyczne rzeczywiście mają szansę powodzenia.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór?

Nowotwory są plagą naszych czasów. Według American Cancer Society w 2016 roku zostanie zdiagnozowanych 1 685 210 nowotworów, a prawie 600 tys. Amerykanów...

W wielu ośrodkach na świecie prowadzone są badania i eksperymenty, które mają usprawnić leczenie chorób nowotworowych, wprowadzając do leczenia zmodyfikowane środki lecznicze, nowe formy chemio- i radioterapii. To bardzo ważne zadanie dla zarówno dla lekarzy, jak i dla inżynierów biomedycznych, bowiem choroby nowotworowe są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie.

Tylko w Polsce zapadalność na złośliwe choroby nowotworowe wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat ponad dwukrotnie. To zatrważająca ilość, bowiem wiele osób nie udaje się wyleczyć. Czy nowa terapia ingerująca w układ immunologiczny przyniesie oczekiwane efekty?

Jedzenie, które uchroni cię przed rakiem piersi

Badania na myszach przeprowadzane na Uniwersytecie w Michigan dowiodły, że sulforafan, związek znajdujący się w brokułach, zmniejszał liczbę komórek macierzystych...

Miejmy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości naukowcy opracują metody, które przyczynią się do polepszenia efektywności leczenia chorób nowotworowych.

Według niektórych źródeł, immunoterapia może **zdominować wszelkie inne sposoby leczenia nowotworów** i przyczyni się do wyleczenia wielu osób. Jest szansa, że ten sposób leczenia chociaż w części będzie pozbawiony efektów ubocznych typowych dla konwencjonalnej chemio- i radioterapii.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...

Newsy

Wpływ marihuany na psychikę

Najnowsze badania analizują, jaki wpływ ma długotrwałe stosowanie marihuany na zdrowie psychiczne. Jak wskazują doniesienia, marihuana zmniejsza poziom dopaminy ****w mózgu, hormonu, który ma wpływ na proces nauki, motywację, emocje i ruch. Jej niski...

Newsy

Wokalista Imagine Dragons opowiedział o swojej ukrytej chorobie

Dan Reynolds jest najbardziej znany jako wokalista w nagrodzonym Grammy zespole Imagine Dragons, ale 29-letni muzyk zamierza wypowiedzieć się w sprawie, która dotyczy go osobiście od wczesnej dorosłości, gdy miał 20 lat. Na początku Reynolds narzekał...