Trwa ładowanie...

Immunoterapia - skuteczna broń w walce z nowotworami

Lek. Mateusz Nawrocki
29.01.2017 17:49
Immunoterapia - skuteczna broń w walce z nowotworami
Immunoterapia - skuteczna broń w walce z nowotworami

Najnowsze badania opublikowane w magazynie "eLife", odnoszą się do immunoterapii nowotworów. Dlaczego choroby te są tak trudne do leczenia?

Jednym z powodów jest  fakt, że komórki rozwinęły mechanizmy chroniące je przed destrukcją przez układ immunologiczny. W badaniach mowa jest o komórkach MDSC, czyli mieloidalnych komórkach supresorowych (ang. Myeloid Derived Suppressor Cell).

Układ immunologiczny walczy z chorobą nowotworową za pomocą limfocytów T, jednak ich funkcja może zostać osłabiona przez działanie komórek MDSC. W jaki sposób do tego dochodzi?

Prawdopodobnie MDSC przyczyniają się do usunięcia z powierzchni limfocytów T L-selektyny, która warunkuje przedostawanie się limfocytów T do węzłów chłonnych. W konsekwencji, immunologiczna ochrona przed nowotworami staje się poważnie zagrożona.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Istnieje szansa, że immunoterapia stanie się powszechnym sposobem leczenia nowotworów
Istnieje szansa, że immunoterapia stanie się powszechnym sposobem leczenia nowotworów (123RF)

Co ciekawe, komórki MDSC mogą działać bezpośrednio na limfocyty T. Jednak to nie jedyna ich funkcja - jak się okazuje działają również na limfocyty B, które są odpowiedzialne za tworzenie przeciwciał dla komórek nowotworowych. To pierwsze tego typu badanie, ujawniające funkcję MDSC wobec limfocytów T.

Autorem badań jest Dr. Evans i jak zaznacza, najnowsze badania mogą przyczynić się do opracowania metod terapeutycznych chroniących przed przerzutami choroby nowotworowej. To wyzwanie także dla lekarzy, którzy określą, jacy pacjenci mogliby najbardziej skorzystać z immunoterapii wspomagającej leczenie nowotworów.

Jak zaznaczają naukowcy, komórki MDSC działają w całym organizmie, a nie tylko w obrębie tkanki nowotworowej. Czy nowe badania okażą się rewolucyjne w terapii nowotworów? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, bowiem należy wykonać jeszcze szereg badań, które określą, czy nowe sposoby terapeutyczne rzeczywiście mają szansę powodzenia.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór?
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór? [7 zdjęć]

Nowotwory są plagą naszych czasów. Najlepsi onkolodzy i specjaliści od nowotworów stworzyli listę podstawowych

zobacz galerię

W wielu ośrodkach na świecie prowadzone są badania i eksperymenty, które mają usprawnić leczenie chorób nowotworowych, wprowadzając do leczenia zmodyfikowane środki lecznicze, nowe formy chemio- i radioterapii. To bardzo ważne zadanie dla zarówno dla lekarzy, jak i dla inżynierów biomedycznych, bowiem choroby nowotworowe są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie.

Tylko w Polsce zapadalność na złośliwe choroby nowotworowe wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat ponad dwukrotnie. To zatrważająca ilość, bowiem wiele osób nie udaje się wyleczyć. Czy nowa terapia ingerująca w układ immunologiczny przyniesie oczekiwane efekty?

Miejmy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości naukowcy opracują metody, które przyczynią się do polepszenia efektywności leczenia chorób nowotworowych.

Według niektórych źródeł, immunoterapia może **zdominować wszelkie inne sposoby leczenia nowotworów** i przyczyni się do wyleczenia wielu osób. Jest szansa, że ten sposób leczenia chociaż w części będzie pozbawiony efektów ubocznych typowych dla konwencjonalnej chemio- i radioterapii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze