Trwa ładowanie...

Jaglica - przyczyny, objawy, przebieg, diagnostyka, leczenie

Avatar placeholder
22.09.2022 11:57
Jaglica powoduje pogorszenie wzroku, a nawet jego całkowitą utratę.
Jaglica powoduje pogorszenie wzroku, a nawet jego całkowitą utratę. (adobestock)

Jaglica, inaczej zwana egipskim zapaleniem spojówek lub przewlekłym pęcherzykowym zapaleniem rogówki, to zakaźna choroba oczu, która występuje u osób starszych lub przebywających w Afryce lub Azji. Odpowiedzialny jest za nią drobnoustrój Chlamydia trachomatis. Jaglica przyczynia się do przerostu spojówki, tworzenia się grudek i zmian bliznowatych, co w konsekwencji może prowadzić do utraty wzroku. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) prawie 8 milionów ludzi straciło wzrok przez jaglicę.

spis treści

1. Czym jest jaglica?

Jaglica (trachoma) to choroba oczu rozpoznawana najczęściej w krajach rozwijających się, na terenie Afryki Północnej, Indii czy Azji Południowo-Wschodniej, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku.

Choroba jaglica to przewlekły stan zapalny rogówki i spojówki, bywa nazywana również egipskim zapaleniem oczu. Jest skutkiem zakażenia bakteriami wewnątrzkomórkowymi z rodzaju chlamydia, poprzez brudne ręce, odzież, ręczniki lub pościel.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jaglica w Polsce diagnozowana jest stosunkowo rzadko, zwykle pojawia się ze względu na migracje ludności z krajów rozwijających się.

2. Przyczyny jaglicy

Chlamydia trachomatis (punkty w kolorze brązowym)
Chlamydia trachomatis (punkty w kolorze brązowym)

Do zarażenia dochodzi wskutek styczności z zakażonymi przedmiotami.

zobacz galerię

Jaglica rozwija się poprzez bezpośrednie zakażenie, następujące na skutek kontaktu z rękami chorego, jego wydzieliną z oczu lub nosa, a także ubraniami lub ręcznikami. Chlamydię roznoszą również owady, a szerzeniu się zakażeń sprzyja brak higieny i dostępu do czystej wody.

Czynniki zwiększające ryzyka zachorowania to:

  • złe warunki higieniczne,
  • przebywanie na terenach endemicznych choroby,
  • wiek od 3 do 6 lat,
  • płeć (kobiety chorują nawet 3 razy częściej niż mężczyźni),
  • gospodarstwa domowe w większych odległościach od źródła wody,
  • populacje używające latryny.

3. Objawy jaglicy

W trakcie choroby w spojówce pojawiają się żółte grudki jagliczne (grudka objaw trachomy), które rosną i pękają. Drobne grudki znamionujące jaglicę są wypełnione substancją zakaźną, powodującą stan zapalny prowadzący do bliznowacenia.

Powoduje to nieprawidłowy wzrost rzęs i zmiany w rogówce, następstwem czego jest zbliznowacenie i uszkodzenie wzroku. W początkowym etapie choroby pojawia się łagodny świąd i podrażnienie oczu oraz powiek, co prowadzi do zaburzeń widzenia i bólu oka, występuje również ropna i śluzowata wydzielina. Późniejsze objawy chorych oczu to:

  • fotofobia (wrażliwość na światło),
  • nieostrość widzenia,
  • bóle występujące w gałce ocznej.

Nawracające zakażenia mogą powodować powstawanie blizn na górnej powiece, które ujawniają się jako białe linie przy badaniu w powiększeniu. Powieka z kolei może zostać zniekształcona, a wtórne zakażenia mogą spowodować rozwój owrzodzenia rogówki i ostatecznie częściową lub całkowitą utratę wzroku.

4. Jak przebiega jaglica?

Chlamydia w oku wywołuje przewlekłe zakażenia i nawracający stan zapalny. Wraz z upływem czasu objaw choroby oczu grudka przyczynia się do powstawania blizn na wewnętrznej powierzchni powiek oraz przemieszczenia rzęs, włoski rosną wówczas w kierunku oka i zwiększają ryzyko wystąpienia owrzodzeń rogówki.

Bardzo często obserwowana jest deformacja powiek, a przede wszystkim podwinięcie w kierunku gałki ocznej. U pacjentów diagnozowane są również zaburzenia przejrzystości rogówki (zmętnienie), ze względu na nawracający stan zapalny i podrażnienie przez niewłaściwie rosnące rzęsy. Niestety jaglica w ciągu kilku lat prowadzi do pogorszenia wzroku, a następnie do jego całkowitej utraty.

5. Leczenie jaglicy

Zdiagnozowanie jaglicy może być trudne, ponieważ w początkowym etapie ma ona niemal bezobjawowy przebieg. W krajach endemicznych jaglicy, lekarz powinien pobrać próbkę wydzieliny z oczu i wysłać do badania laboratoryjnego na obecność bakterii Chlamydia trachomatis.

W początkowym etapie choroby w leczeniu stosowane są antybiotyki, azytromycyna w postaci maści do oczu i jamy ustnej. Dodatkowo miejscowo podaje się, co najmniej przez 6 tygodni, maści z tetracyklinami, zaawansowane przypadki jaglicy wymagają natomiast leczenia chirurgicznego.

Gdy wystepuje zniekształcenie powieki, lekarz wykonuje nacięcie i ustawia rzęsy w prawidłowej pozycji. Zabieg ten wykonywany jest tylko w warunkach ambulatoryjnych, a czas jego trwania to ok. 15 minut. Jeżeli wczesniejsze postępowanie nie zmniejsza zaburzeń widzenia, można zastosować przeszczepienie rogówki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze