Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Naucz dziecko szacunku!

Avatar placeholder
28.12.2018 11:51
Naucz dziecko szacunku!
Naucz dziecko szacunku!

Szacunek to niezbędny element w relacji rodzic-dziecko. Rodzice powinni wpoić swoim dzieciom szacunek do nich samych i do innych osób. Jednak nie wszyscy pamiętają, że także dzieciom należy się poszanowanie ich praw. Jeśli rodzic lekceważąco traktuje dziecko, krzyczy na nie i poniża, takie zachowanie wpływa bardzo negatywnie na ich relacje. Dla kontrastu, poszanowanie uczuć i opinii dziecka pomaga zbudować solidne fundamenty obustronnego szacunku. W jaki sposób rodzice mogą nauczyć swoje pociechy szacunku?

spis treści

1. Nauka szacunku krok po kroku

Jeżeli chcesz, by twój maluch miał do ciebie szacunek, od samego początku traktuj go jak człowieka, a nie swoją własność. Uszanuj jego indywidualność i nie próbuj nim manipulować. Pamiętaj, że na szacunek dziecka trzeba sobie zapracować. Pomóż mu także budować szacunek do siebie samego. Dziecko powinno wiedzieć, że ma prawo być traktowane przez innych we właściwy sposób. Nie omieszkaj nauczyć swojej pociechy uprzejmego zachowania. Jak to zrobić? Przede wszystkim daj mu dobry przykład swoim postępowaniem. Dzieci chętnie naśladują rodziców, dlatego też warto dostarczyć im pozytywnych wzorców. Ponadto możesz wytłumaczyć dziecku, że dobre maniery zwykle skuteczniej pomagają nam osiągnąć własne cele niż bezczelne i aroganckie zachowanie.

Dowiedz się więcej o wychowywaniu dzieci

  • Macierzyństwo to praca na pełny etat. Czy mama musi być bohaterką? Poznaj znane Super Mamy
  • Urodziłaś dziecko i chcesz wrócić do pracy? Zastosuj rady aktorki Moniki Mrozowskiej, które pomogą pogodzić Ci macierzyństwo i pracę
  • Żyjesz w ciągłym biegu? Zadbana młoda mama to nie bajka. Sprawdź, jak wyglądać pięknie, mimo braku czasu
  • Przygotowywanie posiłków dla dziecka nie musi być problematyczne. Poznaj szybkie i zdrowe pomysły na wartościowe śniadanie dla malucha
  • Macierzyństwo nie oznacza rezygnacji z życia. Wypróbuj sposoby Noviki, które pozwolą Ci się spełniać jako kobiecie
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

W wychowaniu dziecka staraj się kierować prostą zasadą, by traktować malucha tak, jak sama chciałabyś być traktowana. Z pewnością nie lubisz, gdy ktoś odnosi się do ciebie z pogardą i wyższością. Dzieci też tego nie lubią. Uszanuj także prywatność dziecka. Pozwól mu mieć swoje własne sekrety, nie zaglądaj pod jego nieobecność do pamiętnika i nie przeszukuj jego rzeczy. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której masz obawy, że twoje nastoletnie dziecko ma problemy z prawem lub spożywa niedozwolone substancje.

2. Jakich błędów wychowawczych unikać?

Niewskazane jest traktowanie dziecka przedmiotowo i pozbawianie go prawa do decydowania o sobie. Mimo, iż ostatnie słowo należy zawsze do rodzica, powinien on wysłuchać zdania dziecka i wziąć je pod uwagę. Błędem jest także niewpajanie dzieciom szacunku do osób o odmiennych poglądach. Różnice trzeba umieć zaakceptować, a lekcja tolerancji jest ogromnie przydatna w późniejszym życiu. Bardzo złym pomysłem jest także zastraszanie dziecka. Jeśli rodzic nie potrafi rozwiązywać problemów bez uciekania się do przemocy psychicznej lub fizycznej, dziecko będzie powielało ten schemat zachowań w przyszłości. Warto postawić na spokojne rozmowy i umiejętność osiągania kompromisu. Dziecko musi czuć, że nawet jeśli ma inne zdanie od rodzica, może liczyć przynajmniej na wysłuchanie swoich opinii bez obawy, że zostanie wyśmiane. Rodzice, którzy nie traktują swoich pociech poważnie, nie mają szans na nauczenie dzieci szacunku.

Jeśli chcesz wpoić swojemu dziecku szacunek do innych, pamiętaj o tym, by chwalić je za okazywanie szacunku. Natomiast gdy zachowa się niewłaściwie, reaguj i wytłumacz, co nie podobało ci się w jego słowach lub gestach. Wystarczy trochę konsekwencji, by dziecko szybko zrozumiało, czego od niego oczekujesz.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze