Trwa ładowanie...

Jak przetrwać najsmutniejszy poniedziałek w roku?

Czujesz się dziś osłabiony, wszystko cię denerwuje i brakuje ci motywacji? Nic dziwnego - to właśnie 18 stycznia przypada najbardziej depresyjny dzień w roku. Być może ten poniedziałek rzeczywiście nie należy do najweselszych, ale pozytywne nastawienie pomoże ci go przetrwać. Dowiedz się, czym jest Blue Monday i jak zaradzić poniedziałkowej depresji.

1. Co oznacza Blue Monday?

W 2004 roku psycholog Cliff Arnall opracował wzór matematyczny, który pozwolił mu na wyliczenie daty najbardziej przygnębiającego dnia w ciągu roku. Według niego jest to poniedziałek w ostatnim, ale pełnym tygodniu stycznia. W swoich obliczeniach brał pod uwagę wiele różnych czynników. Pierwszy z nich to warunki pogodowe. Krótki dzień, brzydka pogoda oraz niedostateczna ilość światła słonecznego mogą znacznie obniżać nasze samopoczucie.

Specjalista uwzględnił również czynniki psychologiczne i ekonomiczne: świadomość braku realizacji noworocznych postanowień, raty kredytów, które mamy do spłacenia po świętach, długi czas oczekiwania na kolejną wypłatę, brak motywacji do działania. I tak oto wszystkie te czynniki kumulują się właśnie w ten jeden depresyjny poniedziałek.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

2. Sposoby na „smutny poniedziałek”

Jak poprawić sobie nastrój w najbardziej depresyjny dzień w roku? Na pewno wskazana jest aktywność fizyczna. Krótki trening na siłowni, a nawet spacer pomogą dotlenić organizm i naładować pozytywną energią. Pomocne może okazać się również słuchanie ulubionej muzyki lub obejrzenie komedii. Warto w tym dniu poszukać wsparcia u przyjaciół. Świadomość, że najbardziej przygnębiający dzień w roku nie dotyczy tylko ciebie, może być naprawdę pokrzepiająca.

Warto również sięgnąć po tabliczkę czekolady. Jest nie tylko źródłem magnezu, ale powoduje też wzrost poziomu endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Nawet, jeżeli twoim postanowieniem noworocznym jest zrzucenie kilku kilogramów, w ten jeden dzień w roku każdy zasługuje, aby pozwolić sobie na odrobinę przyjemności.

Całe szczęście najbardziej depresyjny dzień jest tylko raz w roku, a na spełnienie postanowień mamy jeszcze wiele czasu. Wystarczy wziąć się w garść i krok po kroku konsekwentnie realizować cele. Tylko od nas zależy, czy znajdziemy własny wzór na szczęście.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

mgr Inez Mayer
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza