Trwa ładowanie...

Jak smartfon rujnuje twój trening?

Avatar placeholder
20.01.2017 12:09
Jak smartfon rujnuje twój trening?
Jak smartfon rujnuje twój trening?

Smartfony mogą być cennym narzędziem w czasie aktywności fizycznej. Mogą liczyć kroki, odtwarzać filmy fitness, pomagają nam śledzić nasze postępy i łączyć nas z kumplami z treningu i trenerami, zarówno w życiu rzeczywistym, jak i wirtualnym.

Ale jeśli chodzi o korzystanie z telefonu podczas treningu, ostatnie badania wskazują kilka powodów, aby zostawić swoje urządzenie: SMS-y lub rozmowa przez telefon podczas ćwiczeń może nadwyrężyć zarówno stan konta, jak i intensywność treningu.

1. Korzystanie ze smartphonów obniża jakość ćwiczeń

Jedno z nowych badań, opublikowane w czasopiśmie „Performance Enhancement & Health”, pokazało, że SMS-owanie podczas ćwiczeń równowagi i stabilności utrudniło je o 45 proc. Rozmawia przez telefon spowodowała bilans 19 proc. lepszy niż SMS-y, ale wciąż na tyle istotny, aby przyczynić się do kontuzji, twierdzą autorzy.

"To może prowadzić do tego, że możesz spaść z bieżni, czy, jeżeli ćwiczysz na zewnątrz, możesz spaść z krawężnika i skręcić kostkę” - mówi Michael Rebold, główny autor obu badań i asystent profesora Nauk o Ćwiczeniach Integracyjnych w Kolegium Hiram.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Słuchanie muzyki w czasie wysiłku ma pozytywny wpływ na jakość ćwiczeń
Słuchanie muzyki w czasie wysiłku ma pozytywny wpływ na jakość ćwiczeń (Shutterstock)

Inne badanie, opublikowane w „Computers in Human Behavior” mówi, że ludzie, którzy SMS-ują podczas 20-minutowego treningu, spędzili prawie 10 tych minut w strefie niskiej intensywności, a tylko 7 minut w strefie wysokiej intensywności. Ci, którzy pracowali bez telefonu spędzili tylko 3 minuty w strefie niskiej intensywności, a prawie 13 minut w strefie wysokiej intensywności.

To może wydawać się zgodne ze zdrowym rozsądkiem; to nie nowość, że telefony komórkowe odciągają nas od ćwiczeń. Ale Rebold mówi, że był nieco zaskoczony tym, w jakim stopniu zastosowanie telefon komórkowego jest związane z wydajnością ludzi.

"Badania przeprowadzono na studentach, a można by pomyśleć, że osoby, które urodziły się w tej erze cyfrowej, będą w stanie robić kilka rzeczy naraz dobrze. Jeśli widzimy te poważne skutki nawet u młodszych pokoleń, mogę tylko sobie wyobrazić, jak wygląda to u starszych osób".

2. Warto w czasie aktywności słuchać muzyki

Oba badania objęły bardzo konkretnych działania: pierwsze testowało 45 osób na platformie bilansowej, natomiast drugie sprawdzało 32 osoby na bieżni. Naukowcy mogą jedynie spekulować, jak ich odkrycia mogą przekładać się na inne działania, ale twierdzą, że ich badania zwracają uwagę na potencjalne wady mieszania czasu ćwiczeń z czasem, kiedy korzystamy z telefonu.

„Dobrą wiadomością jest to, że słuchanie muzyki na telefonie komórkowym nie miało znaczący wpływu na równowagę, więc ćwiczący powinien czuć się swobodnie, korzystając z tego rozwiązania” - mówi Rebold. W rzeczywistości, jego wcześniejsze badania wykazały, że słuchanie muzyki podczas ćwiczeń może zwiększyć intensywność i radość z treningu.

Zobacz także

Wystarczy zadbać, aby twoja playlista była zaplanowana z wyprzedzeniem, dzięki czemu można uniknąć zbyt wielu interakcji z ekranem podczas ćwiczeń. "Wszystko, co odciąga cię od zadania, czy to wysyłanie SMS-ów, przełączanie utworów lub wprowadzanie informacji do aplikacji, obniża wydajność i może potencjalnie narazić cię na ryzyko zranienia" - mówi Rebold.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze