Trwa ładowanie...

Jak zapobiec osteoporozie?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 12.03.2024 08:31
(Adobe Stock)

Osteoporoza nie bez powodu nazywana jest "cichym złodziejem kości". Choroba odbiera zdrowie powoli, ale systematycznie. Nie daje żadnych znaków ostrzegawczych, a kiedy ujawnia swoją obecność, jest już w zaawansowanym stadium. Pomóc jednak może wdrożenie odpowiedniej profilaktyki.

Materiał sponsorowany zrealizowany przy współpracy z firmą Valentis

Częstość występowania osteoporozy

Osteoporoza to jedna z najczęstszych chorób społeczeństwa. Dotyczy co trzecią kobietę po 50. roku życia (mężczyźni chorują zdecydowanie rzadziej) [1]. O dokładne dane jednak bardzo trudno, bo wiele przypadków wykrywanych jest dopiero w chwili złamania, które wskazuje już na zaawansowaną chorobę. A tę można skutecznie leczyć, a co za tym idzie – zapobiec wystąpieniu groźnych powikłań, zwłaszcza złamania bliższego końca kości udowej, po którym w ciągu roku na świecie umiera 20 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn. W Polsce odsetek zgonów jest jeszcze wyższy, co można tłumaczyć faktem, że choć w naszym kraju jest ok. 2 mln chorych, to leczeniu osteoporozy poddaje się tylko 10 proc. pacjentów [1]. Te mało optymistyczne dane powinny działać na naszą wyobraźnię. Musimy też pozbyć się przekonania, że osteoporoza to choroba ludzi starszych. Co prawda najczęściej rozpoznawana jest u seniorów, jednak jej pojawienie się do efekt lat zaniedbań w temacie diety i stylu życia. Rozwojowi osteoporozy sprzyja m.in. palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, stosowanie obecnie lub w przeszłości kortykosteroidów, wczesna menopauza (przed 40. rokiem życia), a także stosowanie leków wpływających na zmniejszenie gęstości mineralnej kości. Warto też wiedzieć, że ryzyko osteoporozy jest wyższe u osób, u rodziców których doszło do złamania bliższego końca kości udowej.

Dlaczego zabieganie osteoporozie jest tak ważne?

Osteoporoza to choroba szkieletu. W jej przebiegu dochodzi do pogorszenia jakości masy kostnej, co znacząco obniża wytrzymałość szkieletu. To z kolei zwiększa ryzyko niskoenergetycznych złamań kości, czyli takich, do których dochodzi spontanicznie, w następstwie upadku z wysokości własnej lub w wyniku niewielkiego urazu [2]. Ten jest na tyle poważny, że nie tylko znacząco pogarsza jakość życia, ale w wielu przypadkach prowadzi też do niepełnosprawności. Zwiększa też ryzyko kolejnych złamań i nasila przewlekłe dolegliwości bólowe. To dlatego mówi się, że osteoporoza to choroba wyniszczająca i mocno obciążająca psychicznie. Odbiera sprawność i radość z życia. Wiąże się z silnym bólem i odebraniem samodzielności.

Jakie są objawy osteoporozy?

W przypadku osteoporozy trudno mówić o objawach alarmowych. Choroba rozwija się skrycie, a jej pierwszy objaw – złamanie – to już manifestacja zaawansowanego stadium schorzenia. Stąd kluczowe znaczenie ma profilaktyka, zwłaszcza odpowiednia dieta, suplementacja i aktywny tryb życia. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość wapnia (1000 mg dziennie) i witaminy D3 (800–1000 IU/dobę w populacji dorosłych osób powyżej 65. roku życia) [2]. Dla zdrowych kości niezbędna jest też witamina K2.

(Adobe Stock)

Źródłem wapnia w diecie są produkty mleczne (jogurty naturalne, mleko, sery żółte i twarogowe, kefir). Badania pokazują jednak, że w naszych jadłospisach tej grupy produktów nadal jest za mało, co sprawia, że spożycie wapnia wśród kobiet po 60. roku życia jest mniejsze, niż zalecają normy żywienia [3]. Musimy też pamiętać, że są produkty, które obniżają wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym. Takie działanie wykazują zwłaszcza produkty roślinne, w których obecne są szczawiany, fityniany i błonnik. Tu dobrym przykładem jest mak. Zawiera on co prawda duże ilości wapnia i ma korzystny stosunek do fosforu, jednak ze względu na dużą zawartość błonnika jest mało wartościowym źródłem tego pierwiastka [4]. Wchłanianie go upośledza także nadmierne spożycie białka, a także deficyt laktozy i zbyt duża ilość soli w diecie (przyspiesza wydalanie wapnia z moczem).

Niedobór witamin a prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego

W Polsce blisko 90 proc. osób ma niedobory witaminy D3 [5]. Jej podstawowym źródłem jest synteza skórna. Ta jednak jest w naszym kraju możliwa wyłącznie od maja do września, w godzinach 10:00–15:00, przy ekspozycji trwającej przez ok. 15 minut. Stąd w okresie jesienno-zimowym suplementacja witaminy D3 jest konieczna, by móc utrzymać jej odpowiedni poziom w osoczu. To pozwoli zadbać m.in. o układ kostny. Odpowiednie spożycie wapnia oraz podaż witamin K i D mogą być problematyczne, zwłaszcza jeśli nasza dieta bywa nieodpowiednio zbilansowana. Z pomocą przychodzi wówczas suplementacja, która będzie uwzględniała wszystkie składniki ważne dla układu ruchu w odpowiednich dawkach. W tej grupie produktów polecany jest Kalcikinon Forte, który na rynku jest obecny od wielu lat i cieszy się dużym zaufaniem. Polecany jest w osteoporozie, osteomalacji, przy złamaniach kości oraz w okresie intensywnego wzrostu. Preparat wspomaga proces mineralizacji kości, pomaga też w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu. Zawiera 1000 mg wapnia, 100 μg witaminy K oraz 50 μg (2000 IU) witaminy D. W ofercie szwajcarskiego producenta Valentis dostępny jest też Kalcikinon 4000, w składzie którego są składniki w ilości rekomendowanej przez Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa i Żywności dla utrzymania zdrowych kości. W preparacie obecna jest witamina D, która stymuluje wytwarzanie nośników wapnia, oraz witamina K, która je aktywuje. Obecnie oba te produkty na stronie zdrowievalentis.pl można kupić z rabatem -15 proc. By z niego skorzystać, po złożeniu zamówienia należy wpisać hasło KALCI15. Pamiętajmy jednak, że sama suplementacja, choć niezwykle ważna, nie wystarczy. W profilaktyce osteoporozy istotne jest też utrzymanie prawidłowej masy ciała (wskaźnik BMI w zakresie 18,5–25 kg/m2), a także systematyczna aktywność fizyczna. I dopiero taka profilaktyka w wielu przypadkach okazuje się być skuteczna, co dla nas oznacza jedno: radość z życia i sprawność bez względu na wiek.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Materiał sponsorowany zrealizowany przy współpracy z firmą Valentis

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie