Trwa ładowanie...

Matka i córka - wpływ matki na córkę, zadania matki, samoocena córki

Przeprowadzone badania dowodzą, że matki i córki łączy nie tylko silna więź rodzinna, ale stosunek matek do ich własnego ciała może być integralną częścią rozwoju poczucia tożsamości i własnej wartości córek. W ankiecie przeprowadzonej wśród kobiet w wieku od 15. do 64. roku życia, prawie połowa uważa, że sposób postrzegania piękna przez ich matki zaważył na ich własnej ocenie. Badania wskazują jednocześnie, że kobiety najbardziej zadowolone ze swojego wyglądu cytowały swoje matki jako źródło najwcześniejszego wpływu.

spis treści

1. Matka i córka - ogromny wpływ matki na córkę

Matka jest zazwyczaj najbardziej znaczącą, i stale obecną, postacią w życiu córki. Zarówno głos, jak i uśmiech, gesty czy preferencje kształtowane są w okresie dojrzewania pod naturalnym wpływem matki. Podobieństwa w sposobie dbania o siebie i tego, jak się prezentujemy, dają wizualne świadectwo bliskości tej więzi.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

1.1. Matka i córka - zadania matki

„Jako matki musimy mieć świadomość, że mamy ogromny wpływ na nasze córki i musimy to wykorzystać w pozytywny sposób” – mówi Susan Kurz, autorka książki „Budzące się Piękno”. Jeśli jesteś już matką, pamietaj – twoim obowiązkiem względem córki jest wspólne celebrowanie piękna, poprzez pozytywne słowa i gesty. Wspólne zabiegi kosmetyczne są najprostszym i zarazem najbardziej skutecznym sposobem na to, aby przekazywać wartość osobistego piękna. Matka nie tylko przekazuje poczucie pewności siebie, ale również nienaruszone piękno jej córki może pomóc jej od nowa ujrzeć i docenić własną atrakcyjność. Jak mówi Jemma Kidd, która prowadzi specjalny salon piękności dla matek i córek w Londynie: „gdy poczujemy się bezpieczne z tym, kim jesteśmy, następuje punkt zwrotny w związku matki z córką i zaczynamy prowadzić nasze matki przez stale zmieniający się świat kosmetyków i zabiegów upiększających. Ten dwustronny dialog powinien być pielęgnowany i prowadzony ze szczególną troską”. Kiedy wpadamy w wir pracy i zaczynamy samodzielne życie, które dla wielu z nas oznacza bycie z dala od domu, znajdźmy chwilę dla mamy, proponując jej np. domowy zabieg spa lub zabieg kosmetyczny, jak na przykład manicure. Takie rytuały pozwolą spędzić nam trochę czasu wspólnie, dadzą przestrzeń i intymność, wzmacniając więź emocjonalną.

1.2. Matka i córka - jak podnieść samoocenę córki?

Sposób, w jaki komunikuje się matka i córka ze sobą, może budować poczucie własnej wartości u córki. Dr Susie Orbach radzi, w jaki sposób możemy pozytywnie wpłynąć na to, jak nasza córka siebie postrzega:

  • obejrzyjcie wspólnie stare zdjęcia, na których jesteś w wieku swojej córki. Cieszcie się z fizycznego podobieństwa i stwórzcie jego pozytywny wizerunek. To zapewni twojej córce poczucie przynależności i rozszerzy pojęcie piękna;

  • w rozmowach unikaj negatywnych komentarzy na temat własnego ciała, a w zamian postaraj się mówić o rzeczach pozytywnych – do czego jest zdolne i jak to sprawia, że czujesz się szczęśliwa;

  • staraj się rozmawiać o ludzkich cechach, a nie o ich wyglądzie fizycznym. To określa twoje osobiste wartości – bardziej wartościowe niż te podawane przez media.

Praca nad pozytywnymi relacjami pomiędzy matką a córką może być niezmiernie przyjemna dla obu stron! Nie tylko będziemy lepiej wyglądać, ale również poprawimy nasze samopoczucie i możliwe, że jeszcze lepiej poznamy tę bliską nam osobę.

Zobacz też: Cecha dziedziczona po matce. Zaskakujące ustalenia

Daria Bukowska

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza