Trwa ładowanie...

Już kwitnie. To nie lecznicza, a toksyczna i kancerogenna roślina

 Paula Jakubasik
13.05.2024 11:44
Starzec jakubek to trucizna
Starzec jakubek to trucizna (Getty Images)

Roślina używana niegdyś do leczenia chorób wątroby i nadciśnienia tętniczego oraz stosowana zewnętrznie w przypadku trądziku i trudno gojących się ran, okazuje się być toksyczna, a nawet kancerogenna. Z uwagi na zmiany klimatyczne starzec jakubek kwitnie już teraz, można znaleźć go na łąkach, terenach zielonych i w rowach.

spis treści

1. Wygląd i właściwości

Starzec jakubek, należący do rodziny astrowatych, może osiągać nawet 120 centymetrów wysokości, a jego łodyga rozgałęzia się w koszyczki pełne żółtych kwiatów o małych, języczkowatych płatkach. Zazwyczaj łodyga jest pokryta wełnistymi włoskami, a liście są zauważalne jedynie u nasady rośliny.

Niestety, starzec jest podobny do dziurawca, co utrudnia rozróżnienie roślin. W przeszłości roślina była wykorzystywana w lecznictwie ludowym na różne dolegliwości.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Napary stosowano na kolki, skurcze jelit, a także schorzenia wątroby. Okłady zalecano w przypadku trudno gojących się ran, powikłań po operacjach oraz na inne problemy skórne.

Wierzono również, że starzec jakubek posiada właściwości moczopędne. Stosowano go w celu poprawy trawienia oraz pobudzenia wydzielania enzymów wątrobowych.

2. Starzec jakubek to trucizna

Już w latach 50. XX wieku udowodniono, że starzec jakubek nie tylko nie posiada właściwości leczniczych, ale jest toksyczny i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Powodem tego są zawarte w roślinie alkaloidy pirolizydynowe.

Regularne spożywanie rośliny najpierw może prowadzić do objawów zatrucia pokarmowego, a z czasem przyczynić się do rozwoju marskości wątroby. Roślina ta wykazuje bardzo silne trujące działanie zarówno w postaci suszonej, jak i świeżej.

Dodatkowo starzec wykazuje właściwości kancerogenne. Jest również niebezpieczny dla zwierząt, podczas spacerów należy chronić psy przed spożywaniem tej rośliny, ale narażone mogą być także koty, konie, krowy i inne zwierzęta hodowlane.

3. Objawy zatrucia

Starzec jakubek może powodować objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Po spożyciu tej rośliny mogą wystąpić nudności i wymioty oraz silne bóle brzucha, szczególnie w nadbrzuszu, a także zażółcenie skóry.

Ze strony neurologicznej osoby spożywające starca mogą doświadczyć nagłego, silnego bólu głowy, problemów z równowagą oraz zaburzeń świadomości.

W przypadku podejrzenia zatrucia konieczne jest skorzystanie z pomocy medycznej i niepodejmowanie działań na własną rękę, takich jak prowokowanie wymiotów czy zażywanie leków. Należy pamiętać, że szczególnie narażone na zatrucie są dzieci, które w efekcie zainteresowania ładnym wyglądem rośliny mogą ją spożyć.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze